היועמ"ש סגר את התיק נגד הרצוג מחוסר ראיות, אך מתח ביקורת על חלק מגרסתו

הרצוג נחשד בעבירות טוהר מידות ומימון בחירות. היועמ"ש הודיע עוד כי יש מקום להעמיד לדין פלילי את מנהל הקמפיין של הרצוג ובעלי חברת כח אדם בגין עבירות מתחום מימון בחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצוג, החודש

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע על סגירת התיק נגד יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג מחוסר ראיות. למרות ההחלטה, מנדלבליט מתח ביקורת על חלק מגרסתו של הרצוג ואמר כי היא אינה עולה בקנה אחד עם אחת העדויות על קמפיין שלילי נגד ח"כ שלי יחימוביץ. 

כמו כן, מנדלבליט החליט כי יש מקום להעמיד לדין את מנהל הקמפיין של הרצוג, שמעון בטאט, ובעל חברת כח האדם הסיעודי "מתן שירותי בריאות", גלעד רמות, בגין עבירות מתחום מימון בחירות. 

בספטמבר 2016 המשטרה הודיעה כי לא נמצאה תשתית ראייתית להעמדת הרצוג לדין על עבירות טוהר המידות ומימון בחירות. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין הורה למשטרה לפתוח בבדיקה במאי 2015 בעקבות כתבה שפורסמה בעיתון "ישראל היום". לפי הכתבה, הרצוג סייע לחברת כח האדם הסיעודי בבעלות רמות, שמימן חלק מהקמפיין שניהל הרצוג לקראת הבחירות המקדימות בעבודה ב-2013. עוד נטען בכתבה כי מנהל הקמפיין של הרצוג סיכם עם אדם נוסף כי הוא ינהל עבורם קמפיין שלילי נגד יחימוביץ, ובתמורה לכך רמות העביר לו 40 אלף שקלים.

במסגרת הבדיקה המשטרתית אותר מנהל הקמפיין השלילי - עו"ד דניאל כהן - שמסר עדות במשטרה, ואישר כי הוא ניהל קמפיין שמטרתו להשמיץ את יחימוביץ בהתאם לסיכום עם בטאט והרצוג.

בהודעת היועץ צוין כי נתפסו בין היתר ההמחאות שהעביר רמות לכהן, נגבו עדויות מאנשי תוכנה שכהן טען כי שכר, וכן נחקרו פעילים מענף חברות כח האדם הסיעודי. בין היתר התברר בעדויותיהם של הפעילים כי הרצוג פנה אליהם מספר פעמים בבקשה שיעסיקו את כהן. התגלה גם כי בדיווחיו למבקר המדינה לא נמצא תיעוד לתשלום שהעביר רמות לכהן או להעסקתו של כהן במטה הבחירות של הרצוג. בטאט ורמות נחקרו גם הם, ורמות טען כי הוא שילם לכהן בעבור שירות משפטי, אך לא ידע לציין באיזה שירות משפטי מדובר.

בשלב זה הוחלט לחקור את הרצוג באזהרה. הרצוג הכחיש בחקירותיו שהתנגד לרפורמה בענף הסיעוד בשל אינטרס אישי, והוסיף כי לא ידע שמתבצע קמפיין שלילי נגד יחימוביץ, כי הוא לא סיכם על כך עם כהן, ולא ידע על התשלום שהועבר לו מרמות.

בהחלטתו מתח היועץ המשפטי ביקורת מרומזת על התנהלותו של הרצוג. לפי ההודעה, גרסתו של הרצוג "אינה עולה בקנה אחד עם עדותו של כהן שיש לה תימוכין נוספים בחומר הראיות". אולם מנדלבליט הסתייג וציין כי הרצוג לא היה מודע לתשלום שכהן קיבל. "אולם, גם אם מחומר הראיות כאמור ניתן ללמוד כי כהן אכן סיכם עקרונית עם הרצוג שיערוך קמפיין שלילי נגד יחימוביץ' במסגרת הקמפיין של הרצוג, עדיין לא ניתן לייחס להרצוג כל מודעות ברף הדרוש במשפט פלילי לכך שרמות שילם לכהן עבור ניהול הקמפיין השלילי".

הרצוג אמר כי הוא מברך על החלטת מנדלבליט לסגור את התיק בעניינו. "תמיד האמנתי שיוכח שפעלתי כשורה ולא נפל פגם בהתנהגותי ואני שמח שכך הוחלט כבר בשלב זה", הוא אמר. "ראוי לציין כי החקירה התבססה על כתבה מגמתית ומופרכת, שהתפרסמה ערב הבחירות הכלליות במרץ 2015 בעיתון 'ישראל היום'. אני סבור שכך יתברר גם לגבי המעורבים האחרים. אני מבקש להודות לעורכות הדין שליוו אותי בחקירה ובתהליך – נווית נגב ואיריס ניב-סבאג ולעורך דין גיל סלומון על הסיוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ