בג"ץ הורה לנתניהו: הסבר מדוע אינך מתפטר מתפקידיך כשר החוץ והתקשורת

נתניהו נדרש להשיב לבג"ץ בתוך שלושה שבועות, ונשיאת בית המשפט העליון קבעה כי יתקיים דיון בעתירות שהוגשו נגדו עד סוף מארס. בעתירות נטען כי נתניהו מצוי בניגודי עניינים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, היום
נתניהו, היוםצילום: אייל טואג

בג"ץ דרש היום (שלישי) מראש הממשלה בנימין נתניהו להבהיר בתוך שלושה שבועות מדוע אינו מתפטר או משעה את עצמו מתפקידיו כשר החוץ וכשר התקשורת. זאת במסגרת עתירות שהגישו התנועה לאיכות השלטון ומפלגת המחנה הציוני בעקבות החקירות נגד ראש הממשלה. נשיאת בית המשפט העליון הוציאה צו על תנאי לפיו על נתניהו למסור תצהיר, וקבעה כי דיון בנושא יתקיים עד סוף מארס בהרכב מורחב של שופטים.

העתירה של המחנה הציוני הוגשה לפני כ–10 ימים ומבקשת להורות לנתניהו להשעות את עצמו מתפקידו כשר התקשורת עד סיום החקירות נגדו והכרעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד שמעון בראון ועו"ד ערן מרינברג, נטען כי נתניהו מצוי בניגוד עניינים.

"ניגוד העניינים אשר אינו מאפשר לשר התקשורת למלא את תפקידו, תוך שטובת הציבור עומדת לנגד עיניו לפני השיקולים האישיים שלו, הכל ללא משוא פנים וללא השפעות ושיקולים זרים", נכתב בעתירת המחנה הציוני. "בנוסף, בנסיבות כאמור וכל עוד מתנהלת כנגד שר התקשורת חקירה ושורה מעל ראשו חשרת עבים, לא ניתן להבטיח שאמון הציבור בשר התקשורת, במשרד התקשורת ובהחלטותיהם וביזמותיהם, לא יפגע כתוצאה מכך שפעולותיו של השר ופעולות המשרד כולו עלולות להיראות כמושפעות משיקולים זרים".

התנועה לאיכות השלטון עתרה לפני כשבועיים, וביקשה כי בג"ץ יורה לראש הממשלה להתפטר מתפקידיו כשר התקשורת וכשר החוץ. התנועה נשענה על עתירה שהגישה מפלגת יש עתיד ב–2015 שבג"ץ דחה, אך קבע שעל הממשלה להסדיר את סוגית ריבוי התיקים של נתניהו תוך שמונה חודשים. בנוסף לזה, טענה התנועה שראש הממשלה מצוי בניגוד עניינים בכהונתו כשר התקשורת ולמעשה רוקן את התפקיד מתוכן. עוד נטען כי יש לפסול את המשך כהונתו מחשש לפגיעה קשה במשרד התקשורת, נוכח החשדות נגדו בפרשת 2000, בה נחשף כי הוא נשא ונתן עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. לפי העתירה נתניהו ניצל את מעמדו לפגיעה בשוק התקשורת ולניסיון להשתמש בכלי תקשורת לחיזוק מעמדו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ