בג"ץ דחה בחודש את הריסת תשעת הבתים בעפרה

השופטים ביקרו את התושבים, שטרם בנו בתים חלופיים לחמש מהמשפחות, אך אישרו דחייה "לצורך התארגנות לפינוי". רובינשטיין פסק בדעת מיעוט: "קול הלב בהקשר האמור גובר על הניתוח המשפטי"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בעפרה, היום
הפגנה בעפרה ביום הכרעת בג"ץ בנוגע לתשעה בתים ביישובצילום: אוליבייה פיטוסי

בג״ץ קבע היום (ראשון) כי הריסת תשעת הבתים בהתנחלות עפרה תידחה בחודש. זאת, בעקבות בקשת תושבי הבתים לדחות את פינויים לחודש מאי, נוכח העובדה שטרם נבנו בתים חלופיים לחמש משפחות מבין השמונה המתגוררות במבנים.

בפסק הדין מתחו השופטים ביקורת על התנהלות התושבים. הנשיאה נאור כתבה כי התושבים, "נכנסו לבתים לאחר שהוגשה העתירה, לאחר שניתן צו הביניים שאסר מפורשות על השלמת בניית המבנים ועל אכלוסם. המבקשים אף לא התייחסו בבירור לטענת העותרים בעניין זה". נאור הוסיפה כי "לא מן המותר להעיר כי הבקשה שלפנינו הוגשה בשיהוי ניכר, ימים ספורים לפני המועד שנקבע בפסק הדין למימוש צווי ההריסה״.

עוד כתבה הנשיאה כי "אין מחלוקת כי המבנים נבנו שלא כדין על קרקע פרטית פלסטינית. אשר על כן, הבקשה נדחית. חרף כל האמור, והרבה לפנים משורת הדין, אציע לקבוע כי נאפשר את ביצועם של צווי ההריסה לא יאוחר מ-5 במארס, וזאת לצורך התארגנות לפינוי". השופט עמית הסכים לחוות דעת של הנשיאה.

המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, פסק אחרת ממנה וקרא בדעת המיעוט לדחות את הפינוי בשלושה חודשים. הוא כתב: "קול הלב בהקשר האמור גובר על הניתוח המשפטי הרגיל של דרך המלך", והוסיף: "אילו חיינו במציאות נורמלית היתה נמצאת דרך לפצות את העותרים או לרכוש מהם את הקרקע במצב שבו ניצבים תשעה בתים בנויים בלב יישוב, שהסיכוי המעשי לשימוש של ממש על ידי העותרים בקרקע שתפונה הוא קלוש. במציאות הטעונה שבה אנו חיים הדברים אינם לעת הזאת, כנראה, בגדר האפשר".

התושבים ביקשו לדחות את פינוי בתיהם לתחילת חודש מאי, מאחר שחמש משפחות מבין השמונה המתגוררות בתשעת המבנים רכשו בתים חדשים - שבנייתם תושלם רק בעוד שלושה חודשים. בתגובה לעתירה הכריזה המדינה עצמה כי היא מתנגדת לדחיית הריסת ארבעה מהמבנים, אך אינה מתנגדת לדחיית הרס חמשת הבתים שתושביהם רכשו בתים חלופיים.

בעפרה תקפו את החלטת בג"ץ. בהודעה מטעם ההתנחלות, עליה חתומים גם תושבי תשעת הבתים, נאמר כי הם "מביעים אכזבה מהחלטת בג"ץ לדחות רק בחודש את דחיית הבתים. שופטי בג"ץ הפגינו אטימות כלפי רגשות המשפחות, האריכו את ייסורי ההמתנה ללא תוחלת והחמיצו הזדמנות להשיב שאריות אמון להיכל הצדק של המדינה".

אלפי בני אדם, רובם תלמידי בית ספר, הפגינו היום בעפרה במחאה על הריסתם הצפויה של תשעת הבתים. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר ״עפרה דורשת הסדרת ההתיישבות״ ודגלי ישראל.

עפרהצילום: אמיל סלמן

הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, השתתף בעצרת ואמר "לפני שנה נטעתי עץ בעמונה, כשהתקווה בלב היתה שהתבונה תגבר והעץ והיישוב ימשיכו לפרוח. במקום התבונה גבר העוול. לא הדין נקב את ההר אלא עיוות הדין. זה דין? זה עוול!". דרוקמן תקף את בג״ץ וכינה את בית המשפט "בית הדין הגבוה לאי צדק״. גם יו״ר מועצת יש״ע, אבי רואה, דיבר בעצרת ואמר "כאן במדינת ישראל הרשויות בידיהן הורסות בתים של יהודים. למה? כי יקוב הדין את ההר״. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ