ראש העיר צפת חשוד בקבלת שוחד; מעצרו הוארך עד יום חמישי

נציג המשטרה בדיון אמר כי המשטרה חוקרת שש פרשיות שחיתות בעירייה מהשנים האחרונות, שבמסגרתן חשוד אילן שוחט בביצוע עבירות שוחד בהיקף של עשרות עד מאות אלפי שקלים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

ראש העיר צפת אילן שוחט נעצר הבוקר (שני) בחשד שקיבל טובות הנאה בתמורה להטבות או הקלות שהעניק לקבלנים בפרויקטי נדל"ן בעיר. במהלך הדיון להארכת מעצרו הוזכר גם ביתו הפרטי של שוחט שנבנה בשנים האחרונות כחלק מעסקאות השוחד.

בית משפט השלום בחיפה האריך את מעצרו של שוחט עד יום חמישי בחשד לשורת עבירות, בהן גניבה בידי עובד ציבור, לקיחת שוחד, הדחה בחקירה, נתינת שוחד בחירות, הבטחת עבודה לבוחר, השמטת הכנסה במזיד, שימוש במרמה או תחבולה, שיבוש מהלכי משפט ומרמה והפרת אמונים.

חוקרים מחרימים מסמכים ממשרדי העירייה, הבוקר

נציג המשטרה בדיון אמר כי המשטרה חוקרת שש פרשיות שונות, כאשר האחרונה שבהן נוגעת לחודשים האחרונים ואחת מהן נוגעת לבחירות לראשות העיר בשנת 2013. לדברי הנציג, שוחט חשוד בביצוע עבירות מס ועבירות שוחד בהיקף של עשרות עד מאות אלפי שקלים, וכן בשיבוש מהלכי חקירה.

הנציג אמר עוד כי שוחט נחקר הבוקר ושיתף פעולה עם החוקרים, אך ביקש להאריך את מעצרו לצורך ביצוע פעולות חקירה נוספות וכדי למנוע שיבוש חקירה והשפעה על עדים. פרקליטתו של שוחט, עו"ד רות ליטבק, טענה מנגד כי יש לשקול חלופת מעצר כיוון ששוחט משתף פעולה עם החקירה וכי כל החומר נתפס. לדבריה, "המעצר נועד לשבור את רוחו ולא שום דבר אחר. מעבר לזה שהוא ראש עיר, הוא בעל משפחה ונעדר עבר פלילי ומעצר כזה קשה עבורו מנשוא".

השופט זיו אריאל לא קיבל את טענותיה של עו"ד ליטבק, ואמר כי "מדובר בחקירה מסועפת הכוללת שש פרשיות הנחקרת כבר מזה זמן מה". לדבריו, נצבר חומר חקירה רב שלפיו ראש העיר ובכירים נוספים חברו לבעלי עסקים לטובת ענייניהם וקיבלו בתמורה טובות הנאה. השופט אף אמר כי שוחט פעל כבר לשיבוש הליכי חקירה - "פעולות ממשיות להסתרה של המעשים", כלשונו. הוא הוסיף עוד כי לא ניתן להתעלם ממעמדו של ראש העיר ויכולתו עקב כך להשפיע על עדים, ולבסוף האריך את מעצרו עד יום חמישי.

הבוקר פשטה היחידה הארצית לחקירות הונאה על בניין העירייה בחשד לעבירות שחיתות, שוחד ומרמה. על פי החשד, הבכירים העניקו לקבלנים היתרי בנייה מעבר לתוכניות המקוריות ובכך הגדילו את רווחיהם באופן ניכר. הגורמים המעורבים בעירייה, שנתנו את האישורים לכך, חשודים שפעלו בניגוד עניינים וביצעו שורת עבירות מרמה ומס.

"מערכת מסועפת ומתמשכת של קבלת שוחד"

פרט לראש העיר, נעצרו הבוקר גם גילי אדלר, עוזרו של שוחט, היזם והקבלן רונן גנון ואיש העסקים ראובן שדה. אדלר, שמעצרו הוארך עד יום חמישי, חשוד בעבירות של גניבה בידי עובד ציבור, לקיחת שוחד, השמטת הכנסה במזיד, שיבוש במרמה או תחבולה ומרמה והפרת אמונים. נציג המשטרה אמר בדיון כי לא מדובר באירוע חד-פעמי, אלא ב"מערכת מסועפת ומתמשכת של קבלת שוחד".

רונן גנון הוא יו"ר ש"ס בעיר ומתפקד כקבלן בפרויקטי בנייה רבים בה. על פי החשד, גנון קיבל הקלות בשווי מאות אלפי שקלים בפרויקט מצפה מירון הצמוד לעיר העתיקה תמורת שוחד של עשרות אלפי שקלים לפחות.

"הוא המחולל הראשי של עבירת השוחד", אמר נציג המשטרה בדיון והוסיף כי "על פי החשד, בשל היותו הקבלן המרכזי בעיר צפת ורצונו לקדם את הפרויקטים שלו, כל קידום והקלה של הפרויקט עשוי להתבטא במאות אלפי שקלים". העבירות המיוחסות לגנון הן מתן שוחד, שימוש במרמה ותחבולה והשמטת הכנסה במזיד.

פרקליטתו של גנון עו"ד שני וייל אמרה בדיון כי כל מעשיו ועסקיו של מרשה נעשו על פי חוק. היא טענה כי העובדה ששני החשודים האחרים כבר נעצרו תקשה עליו לשבש הליכים אך השופט לא קיבל את טענתה והאריך את מעצרו עד יום חמישי.

החשוד הרביעי בפרשה הוא ראובן שדה, איש עסקים וסגן ראש העיר לשעבר, שהורשע בעבר במסגרת עסקת טיעון לאחר שגנב ציור מהעירייה. מעצרו של שדה, החשוד בעבירת מתן שוחד, הוארך עד יום רביעי. במהלך הדיון אמר סנגורו של שדה, עו"ד מיכאל כרמל, כי מרשו נחקר על מתן שוחד של אלפי שקלים לעובד עירייה עבור ניהול הדוכנים בפסטיבל הכלייזמרים. 

שוטרי יחידת להב 433 ויחידת יהלום ברשות המסים קיימו חקירה סמויה במשך זמן רב שבסיומה ערכו הבוקר אנשי המשטרה ורשות המסים חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם וכן במשרדי עיריית צפת, והחרימו מחשבים ומסמכים לצורכי חקירה. 

בחודש יולי האחרון נדחתה תביעתו של יוסי לוי, נהגו לשעבר של שוחט, שפירט בתביעתו שורת ליקויים חמורים לכאורה בהתנהגותו של ראש העיר. בין היתר טען שנשלח כנהג להביא ארגז ובו מעטפות כסף מזומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ