הפרקליטות צפויה להגיש מחר כתב אישום נגד ראש העיר אשקלון על שוחד

שמעוני חשוד כי קיבל שוחד מאנשי עסקים בעיר לקידום ענייניהם. בניגוד לעמדת המשטרה, הוא לא צפוי להיות מואשם בעבירות של בעילה בהסכמה, ובפרקליטות עדיין נבדקת תלונה נגדו

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמעוני בדיון על הארכת מעצרו, לפני כשנה
שמעוני בדיון על הארכת מעצרו, לפני כשנהצילום: מוטי מילרוד
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

הפרקליטות צפויה להגיש מחר (שלישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, בגין עבירות שוחד והפרת אמונים. על פי החשד, שמעוני קיבל שוחד מאנשי עסקים בעיר בתמורה לקידום ענייניהם. לצד זאת, הפרקליטות בודקת תלונה על עבירות מין נגד שמעוני, וטרם הוחלט אם להעמיד אותו לדין גם בעניינה. לחשודים נוספים בפרשה, בהם אחיו של שמעוני, עופר, מיוחסות עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס והלבנת הון. בפרקליטות סירבו להשיב לשאלה אם גם נגדם יוגשו כתבי אישום. 

שמעוני נעצר לפני כשנה בחשד לביצוע אונס וקבלת שוחד, ולבסוף הפרקליטות החליטה לא להעמידו לדין על עבירות מין, אף שהמשטרה סברה כי גובשו תשתיות ראיתיות לביצוע עבירה של בעילה בהסכמה בשני מקרים. בעקבות תלונה חדשה, הפרקליטות דרשה מהמשטרה בחודש שעבר לבצע השלמות חקירה בנוגע אליה והיא נבדקת. 

על פי החשדות, שמעוני קיבל מכתבים משתי נשים שהיו כפופות לו כשכיהן כמנכ"ל חברת אתרים, בהם נטען כי הוא פגע בהן מינית. בעקבות זאת הוא חתם איתן על הסכמי פיצוי של יותר ממיליון שקלים, שנדרש לשלם בתוך כשנה. לפי הפרקליטות, שמעוני פנה למקורביו כדי לממן את התשלומים, ובידיעתו הם גייסו כספים מיזמים וקבלנים באשקלון ואף השתמשו בהלוואות פיקטיביות כדי להסוות את פעולותיהם.

לטענת הפרקליטות, אפיק אחד להעברת הכספים היה באמצעות עסק לתיווך נכסים שהוקם על ידי אחיו של שמעוני, דרכו הועברו כספי שוחד בסכום של 366 אלף שקלים, שהועברו במסווה של תמורה בעד עסקאות תיווך. כמו כן הועברו לשמעוני כספי שוחד מאנשי עסקים אחרים בשווי של כ–170 אלף שקלים. כספים אלו שימשו את שמעוני לתשלום הסכמי הפיצוי, ובנוסף להם, שמעוני קיבל לידיו על פי החשד, סך של כ–500 אלף שקלים ממקורות לא ידועים, אשר נאספו על ידי אחד החשודים. בפרקליטות טוענים כי בתמורה להעברות כספים אלה ולפעולות שביצעו למענו בעלי האינטרסים בעיר ומקורביו, שמעוני פעל לקידום ענייניהם באשקלון. 

שלמה כהן, חבר אופוזיציה בעיריית אשקלון קרא לשמעוני להתפטר. הוא אמר: "הוא (שמעוני) יודע מה הוא עשה, הוא יודע מה המשטרה יודעת עליו, והוא יודע שפה לא העלילו עליו, הוא יודע את האמת ולאן זה מוביל... עד עכשיו הוא הסתתר מאחרי הטענה שאולי לא יוגש נגדו כתב אישום, אבל כשיוגש כתב האישום, מה עוד נשאר? הניקיון הציבורי מחייב אותך לקום ולעזוב".

ביום שישי שעבר התייחס שמעוני בדף הפייסבוק שלו לפרשה ואמר כי "שואלים אותי בימים האחרונים איך אני מרגיש לפני השבוע הגורלי הבא הצפוי. לכולם אני עונה שהגורל שלנו לא נתון בידי בני אדם, אלא בידי בורא עולם". הוא הוסיף כי "אני מכבד את רשויות החוק, מקבל באהבה כל החלטה שתתקבל ומאמין בכל לבי שהצדק בסופו של דבר ייעשה. יש לי אמונה רבה ובלתי מעורערת בבורא עולם ומאמין שכל מה שהוא עושה, הוא מכוון לטובה".

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה כי "אנו מצרים על החלטת הפרקליטות ומקווים כי יעלה בידי ראש העיר להוכיח את חפותו ולשוב בהקדם להוביל את העיר להישגים משמעותיים, כפי שעשה בעמל רב למען תושבי אשקלון בכל התחומים, בשלוש השנים האחרונות". בעירייה הבהירו כי אין בכוונת שמעוני להשעות את עצמו מהתפקיד.

שמעוני חזר לכהן בתפקידו תחת הגבלות משמעותיות ארבעה חודשים לאחר שנעצר לראשונה. חזרתו של שמעוני לתפקיד היתה תוצאה של הסכם הפרקליטות, אותו אישרה שופטת בית המשפט המחוזי בלוד. בין היתר נקבע כי שמעוני לא יעסוק בנושאי תכנון ובנייה, ובכלל זה בוועדה המקומית, ועדת המשנה והוועדה המחוזית, לרבות חתימה על היתרים. הוא גם לא יכהן כחבר בוועדות שונות של מועצת העיר, ובכלל זה ועדת הכספים וועדת המכרזים. הוא לא יכהן באף תפקיד בתאגידים העירוניים ולא יעסוק בענייניהם, למעט החברה העירונית לחברה, תרבות וספורט. מגבלה נוספת שהוטלה על שמעוני היא מניעת מעורבותו בהתחייבויות ובהתקשרויות של הרשות המקומית. סמכות החתימה תעבור לממלא מקומו. בנוסף סמכויותיו של שמעוני בנושאי כוח אדם, לרבות ענייני משמעת, עברו אף הן לממלא מקומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ