ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני הואשם בקבלת שוחד ובהפרת אמונים

על פי כתב האישום, שמעוני חתם על שני הסכמי פיצוי עם נשים שטענו לפגיעה מינית מצידו, במסגרתם נדרש לשלם להן יותר ממיליון שקלים. היועמ"ש מנדלבליט הגיש בקשה להשעייתו

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמעוני בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון  לציון, בחודש שעבר
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (שלישי) כתב אישום נגד ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני. ראש העיר נאשם בקבלת שוחד, בהפרת אמונים ובעבירות מס. בנוסף, הפרקליטות הגישה בקשה לאסור על שמעוני לשמש כראש העיר אשקלון. אישומים נוספים הוגשו נגד אחיו של ראש העיר, עופר שמעוני, יד ימינו של שמעוני משה פונטה, הקבלן המקומי יואל דוידי ועורך הדין שרון מילר, המייחס להם - כל אחד לפי חלקו - עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, וכן עבירות מס והלבנת הון. הקראת כתב האישום נקבעה ל-28 בחודש זה.

אחר הצהריים הגיש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בקשה להשעייתו של שמעוני מתפקידו. בבקשה נכתב כי המעשים המיוחסים ראש העיר "נוגדים בבירור את טוהר המידות המצופה ממי שמכהן במשרה ציבורית ואמון על ענייני הציבור וקופת הציבור". עוד כתב היועץ כי "נוכח חומרת המעשים המיוחסים לשמעוני, המשך כהונתו עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור, ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק".

שמעוני נעצר בינואר אשתקד בחשד לביצוע אונס וקבלת שוחד, אולם בניגוד לעמדת המשטרה, החשדות שנגעו לביצוע עבירות מין בכפופות לו בוטלו מחוסר ראיות. על פי כתב האישום, ב-2014 קיבל שמעוני מכתבי דרישה משתי נשים שהעלו טענות לפגיעה מינית מצדו. שמעוני חתם במועדים שונים על שני הסכמי פיצוי מולן, במסגרתם נדרש לשלם להן יותר ממיליון שקלים. שמעוני פנה לאחיו עופר ולנאשם משה פונטה, איש סודו של ראש העיר, וביקש שיסייעו לו בגיוס הכספים. פונטה ועופר נענו לבקשתו של איתמר ופעלו, בידיעתו, לגיוס הכספים ממקורות שונים, ביניהם מיזמים וקבלנים שונים הפועלים בעיר באשקלון.

כתב האישום מתאר את קשריו של שמעוני עם דוידי, שהיו בנויים על יחסי קח-תן ונגעו לקידום פרויקטים לבנייה השייכים לדוידי ואפילו ברכישתו וסגירתו של אתר החדשות "אשקלון 10", אשר הציג קו ביקורתי מאוד כלפי שמעוני. כתב האישום מתאר גם כיצד אחיו של שמעוני, עופר, פתח עסק לתיווך נדל"ן באוקטובר 2014, על אף שלא החזיק בכל ניסיון קודם ומבלי שנרשם בפנקס המתווכים כנדרש על פי החוק. העסק היווה צינור להזרמת כספים מצידו של דוידי באצטלה של "עמלות תיווך". בפועל, טוענת הפרקליטות, מדובר בחשבוניות כוזבות שלא שיקפו את העסקה האמיתית שעמדה מאחוריהן. 

בשני האישומים הראשונים מתואר כיצד קיבל איתמר שמעוני שוחד בסך 466 אלף שקל מאנשי העסקים יואל דוידי וגבי מגנזי, שפעלו בין היתר בתחום הנדל"ן. זאת, בין היתר, באמצעות הסכם שיווק וחשבוניות מס כוזבים. בתמורה פעל ראש העיר שמעוני לקבלת החלטות המיטיבות עם דוידי ומגנזי. האישום השלישי מתאר כיצד העביר עו"ד מילר לפונטה 75 אלף שקל. כחודשיים לאחר מכן ערכו פונטה ומילר הסכם הלוואה כוזב, ובגין זאת נאשם פונטה בתיווך לשוחד והלבנת הון ומילר נאשם במתן שוחד למתווך והלבנת הון.

באישום הרביעי נאשמים איתמר שמעוני ופונטה בעבירה של הפרת אמונים: נוסף לשוחד בסך 466 אלף שקל, קיבל שמעוני באמצעות מקורבו פונטה יותר מ-575 אלף שקל, רובם ממקורות לא ידועים, לצורך מימון הסכמי הפיצוי. בכתב האישום נטען כי איתמר שמעוני קיבל כספים אלו מבלי לברר את מקורם ובדרך נסתרת מעיני הציבור, ולמרות שידע כי המהלך עלול להביא אותו למצב של ניגוד עניינים. האישום החמישי נוגע לעבירות מס של איתמר שמעוני ושל דוידי, בגין אי-דיווח לרשויות המס אודות ההכנסות שקיבלו מן העבירות שביצעו ורישומים כוזבים שביצעו.

לצד כתב האישום הגישה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בקשה לאסור את המשך עיסוקו של איתמר שמעוני כראש עיריית אשקלון, בנימוק כי יימצא בסביבתם של מי שעתידים להעיד נגדו, "כאשר ענייניהם העסקיים של נותני השוחד נידונים כל העת בעירייה". כמו כן הוגשה בקשה להטלת ערבויות והטלת עיכוב יציאה מן הארץ על כל הנאשמים.

סניגורו של איתמר שמעוני, עו"ד ששי גז, מסר ל"הארץ" כי "יריביו הפוליטיים של איתמר שמעוני שמו להם למטרה להפיל ראש עיר מכהן בכל מחיר, כולל האשמות שווא. אנו מצרים על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום בנוגע לעבירות נושא משרה ובטוחים שמרשי יוכיח את צדקתו בבית המשפט. אנו משוכנעים כי האמת תצא לאור, שמרשי לא ביצע כל עבירה פלילית, כי הוא יזוכה וימשיך בפועלו ובעשייתו הציבורית המבורכת". 

עורכי דינו של יואל דוידי, עמית חדד, תמר פולק ואושר רובינגר מסרו בתגובה: "קיבלנו היום את כתב האישום ואנחנו נלמד אותו ואת מלוא חומר החקירה בזמן הקרוב. עם זאת, נאמר כבר עכשיו כי די בחומר שהועבר אלינו עוד בשלב השימוע כדי להוכיח מעל לכל ספק כי לא נפל רבב במעשיו של מרשינו".

עורכי דינו של עופר שמעוני, לימור רוט חזן ורובי גלבוע, מסרו כי "עופר שמעוני הנו אח של ראש העיר אך גם אזרח פרטי. הפרקליטות מניחה הנחה שגוייה מן היסוד, לפיה כספים שהגיעו לו תמורת עבודתו כמתווך, הם כספי שוחד לראש העיר. נוכיח בבית המשפט שעופר שמעוני עבד קשה לפרנסתו והכספים שקיבל הגיעו לו ביושר. בית המשפט ייחשף לכל הראיות ויאמר את דברו".

עו"ד עמיר ג'ורג'י, המייצג את משה פונטה, מסר ל"הארץ": "מרשי לא הופתע מהגשת כתב האישום, אין ולא היו לנו ציפיות שהפרקליטות תשקול כפי חובתה את כלל הראיות בתיק ותגיע לכלל מסקנה כי אין מקום להעמיד לדין את מרשי. מרשי מאמין בחפותו ומקווה שההליך המשפטי בעניינו יסתיים במהרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ