נתניהו לבג"ץ: העתירה לפסילת מנדלבליט מעיסוק בחקירותיי היא "קמפיין תעמולה"

ראש הממשלה השיב לעתירתו של הפעיל הפוליטי אלדד יניב, וטען כי זהו ניסיון לדון מחדש במעבר של מנדלבליט מתפקיד מזכיר הממשלה למשרתו הנוכחית ובטענה למעורבותו לכאורה בחוק "ישראל היום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה השבועית, בתחילת החודש

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב היום (שלישי) לעתירתו של הפעיל הפוליטי אלדד יניב, המבקשת מבג"ץ לקבוע כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מנוע מלעסוק בפרשות נתניהו. "עתירה זו אינה אלא המשך ישיר למתקפה חסרת הרסן, קמפיין תעמולה של ממש, שבו נוקט העותר מזה מספר חודשים כנגד בנימין נתניהו, ראש ממשלה מכהן, מטעמים זרים ופסולים שעליהם עוד נרחיב להלן", נכתב בפתח התשובה המקדמית של נתניהו לעתירה.

בא כוחו של נתניהו, עו"ד יוסי כהן, כתב כי "במסגרת קמפיין זה הגישו העותר וחברו, שניהם פוליטיקאים, עתירות אשר מטרתן ברורה: הפעלת לחץ פסול, חסר תום לב ומתמשך על היועץ המשפטי לממשלה תוך הצגתו כמוטה, כפחדן וכהססן הפועל מתוך מניעים זרים".

בתגובתו טען נתניהו כי העתירה המדוברת היא למעשה ניסיון לדון מחדש בעתירה שנדחתה בעבר, שעסקה בעצם המעבר של מנדלבליט מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקידו הנוכחי כיועץ המשפטי לממשלה. נתניהו התייחס לטענתו של יניב כי לא ייתכן שמנדלבליט, בתפקידו כמזכיר ממשלה, לא היה מעורב בהצעת החוק בעניין "ישראל היום" הנמצאת במוקד חקירת פרשת 2000.

"כיצד יכול העותר להגיש עתירה המבוססת כולה על הנחה, או יותר נכון 'חצי הנחה', הנטענת בלשון רפה ומעורפלת ולפיה מנדלבליט היה מעורב באופן 'אקטיבי ואינטנסיבי' ב'דיון שהתקיים בקרב גורמי הממשלה' בהצעת החוק הנ"ל? וכיצד יכול העותר להתעלם מקביעתו של בית המשפט לפיה תפקידו של מזכיר הממשלה הינו מקצועי, טכני ומינהלי ברובו ואין בו כדי לייצר זיקה בינו לבין ההחלטות המתקבלות בממשלה?".

אלדד יניב בתל אביב, 2012צילום: מוטי מילרוד

העתירה המדוברת הוגשה לפני כעשרה ימים על ידי יניב באמצעות עורכי דינו יובל יועז ודורון ברקת. בין היתר נכתב בעתירה כי "אביחי מנדלבליט, מתוקף תפקידו כמזכיר הממשלה, אמון גם על הקשר שבין הממשלה והחלטותיה, לרבות החלטות ועדת השרים, לבין הקואליציה וראשי סיעות הקואליציה בכנסת. הדעת נותנת אפוא כי היועץ המשפטי לממשלה היה מעורב באופן אקטיבי ואינטנסיבי בדיון שהתקיים בקרב גורמי הממשלה בהצעת החוק האמורה, וביישום ההחלטות שהתקבלו", נכתב בעתירה.

עוד הוסיפו עורכי דינו של יניב בעניין זה כי "אין חולק כי כלל התהליכים הנוגעים לטיפול ולקידום הצעת חוק 'ישראל היום' מהווים את לבת החקירה בתיק 2000. על החשיבות והמרכזיות שמייחסים גורמי החקירה לשאלת העיסוק הממשלתי סביב הצעת החוק ניתן ללמוד מהפרסומים על כך שהשר יריב לוין, ששימש באותה עת כשר המקשר בין הממשלה ובין הכנסת, מסר עדות במסגרת החקירה הפלילית".

לפני כחודש טען מנדלבליט במענה לפניית "הארץ" כי לא ידע על על המשא ומתן בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס במהלך כהונתו כמזכיר הממשלה. מנדלבליט מסר כי במהלך כהונתו, שהסתיימה בפברואר 2016, הוא "עסק אך ורק בנושאים מקצועיים הקשורים לניהול עבודת הממשלה, וכן בתחומי עיסוק ממשלתיים מקצועיים שהוטלו עליו על ידי הממשלה".

על השאלה אם נודע לו על הפגישות בין מוזס לנתניהו השיב מנדלבליט גם כן בשלילה. "מנדלבליט למד לראשונה על קיומן של הפגישות האמורות רק לאחר תחילת כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה, בתפקידו כראש מערכת אכיפת החוק", נכתב במענה מטעמו.

בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת לפני כשלושה שבועות התייחס מנדלבליט לקריאות הדורשות ממנו להימנע מלעסוק בענייני נתניהו ואמר: "אני שומע לעתים קולות שונים הקוראים לי שלא לעסוק בתיקים הקשורים לראש הממשלה, ותשובתי לאותן קריאות היא שזו כלל אינה בחירה הנתונה בידי. זו היא חובתי, ואם לא אמלא אותה, אזי לא אבצע את תפקידי נאמנה". הוא הוסיף כי "כל עוד אין עילה בדין לפסילה שלי מעיסוק בפרשות, ואין עילה בדין כזו, הרי שהוראות החוק אוסרות עליי, כך ממש, להימנע מטיפול בהן. העובדה כי שימשתי קודם לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה בתפקיד מזכיר הממשלה, אינה עילה לפסילתי מעיסוק בעניינים הקשורים לממשלה בכלל, ולראש הממשלה בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ