מנדלבליט לבג"ץ: לא עסקתי בחוק ישראל היום כשהייתי מזכיר הממשלה

היועמ"ש השיב לעתירתו של הפעיל הפוליטי אלדד יניב, ואמר כי אינו מנוע מלעסוק בפרשת נתניהו-מוזס: היחסים עם רה"מ היו על בסיס עבודה מקצועית ולא בגדר קרבה אישית או פוליטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנלדבליט ונתניהו, בישיבת ממשלה ב-2015
מנלדבליט ונתניהו, בישיבת ממשלה ב-2015צילום: מרק ישראל סלם

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב היום (רביעי) לעתירתו של הפעיל הפוליטי אלדד יניב, המבקשת מבג"ץ לקבוע כי הוא מנוע מלעסוק בפרשות נתניהו. בתשובה שמסרה המדינה לבג"ץ בשמו של מנדלבליט נאמר כי הוא לא עסק בחוק ישראל היום כשהיה מזכיר הממשלה, ולכן אינו מנוע מלעסוק בפרשה 2000, שבמרכזה החשד שנתניהו ניהל מגעים עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס לשינוי אופי סיקורו בקבוצת כלי התקשורת — תמורת החלשת ישראל היום.

"לעתים", נאמר בתגובה, "בהצעות חוק ייחודיות נדרש עיסוק מוגבר יותר מצד עובדי מזכירות הממשלה, אך כזה לא היה מצידו של מנדלבליט ביחס להצעת חוק ישראל היום. מנדלבליט לא קיבל החלטות בעניין הצעת חוק ישראל היום, ולא פעל בקרב חברי כנסת או שרים לצורך קידום או אי-קידום הצעת חוק ישראל היום. הצעת החוק נדונה אמנם בוועדת השרים לענייני חקיקה, אולם מי שמשמש בשגרה כמזכיר ועדת השרים לענייני חקיקה (ושימש כמזכיר הוועדה אף באותה ישיבה), הוא סגן מזכיר הממשלה, מר ליאור נתן. סדר יום הוועדה נקבע על ידי שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה, ללא כל מעורבות של מזכיר הממשלה".

בעניין זה ציינה המדינה כי במהלך החקירה עלה חשש למעורבות של מנדלבליט ב"אופן נקודתי בהקשר אחר", שאינו קשור לחוק ישראל היום. על כך נכתב בתשובת המדינה כי "לשם הזהירות הועברה ההחלטה בסוגיה הנקודתית להכרעת פרקליט המדינה. מכל מקום פרקליט המדינה סבר שאין בעניין הנקודתי כדי להשפיע באופן כלשהו על המשך הטיפול בחקירה על ידי היועמ"ש. כך סבר גם מנדלבליט ועמדה זו היא גם על דעת עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ) האמונה על ניגודי עניינים בשירות המדינה". 

עוד ציינה המדינה בתגובה כי עמדתה הכללית, כפי שהוצגה גם בעתירה נגד מינוי מנדלבליט לתפקיד,היא שעבודת מזכיר הממשלה אינה בגדר שירות פרטי-אישי עבור ראש הממשלה, אלא תפקיד מקצועי, ולכן לא מתקיים ניגוד עניינים מובנה בין תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, לרבות בכובעו כתובע הכללי, לבין תפקיד מזכיר הממשלה. "בעת כהונתו של מנדלבליט כמזכיר הממשלה, כמו גם היום, יחסיו עם חברי הממשלה, ובהם ראש הממשלה, היו על בסיס עבודה מקצועית ולא בגדר קרבה אישית או פוליטית", נכתב. לפי המדינה, מרגע שלא קיימת כל מניעה חוקית לכך שמנדלבליט יטפל בחקירות האמורות, הוראות חוק יסוד הממשלה מקימות חובה על היועץ המשפטי לממשלה להכריע בעניינו של ראש הממשלה, ואינן מאפשרות הימנעות שלו מלעסוק באותן חקירות.

העתירה המדוברת הוגשה לפני כעשרה ימים על ידי יניב באמצעות עורכי דינו יובל יועז ודורון ברקת. בין היתר נכתב בעתירה כי "אביחי מנדלבליט, מתוקף תפקידו כמזכיר הממשלה, אמון גם על הקשר שבין הממשלה והחלטותיה, לרבות החלטות ועדת השרים, לבין הקואליציה וראשי סיעות הקואליציה בכנסת. הדעת נותנת אפוא כי היועץ המשפטי לממשלה היה מעורב באופן אקטיבי ואינטנסיבי בדיון שהתקיים בקרב גורמי הממשלה בהצעת החוק האמורה, וביישום ההחלטות שהתקבלו", נכתב בעתירה.

עוד הוסיפו עורכי דינו של אלדד בעניין זה כי "אין חולק כי כלל התהליכים הנוגעים לטיפול ולקידום הצעת חוק 'ישראל היום' מהווים את ליבת החקירה בתיק 2000. על החשיבות והמרכזיות שמייחסים גורמי החקירה לשאלת העיסוק הממשלתי סביב הצעת חוק 'ישראל היום' ניתן ללמוד מהפרסומים על כך שהשר יריב לוין, ששימש באותה עת כשר המקשר בין הממשלה ובין הכנסת, מסר עדות במסגרת החקירה הפלילית".

אתמול השיב נתניהו עצמו לעתירה, וכינה אותה "המשך ישיר למתקפה חסרת הרסן, קמפיין תעמולה של ממש". בתגובתו, שהוגשה באמצעות עו"ד יוסי כהן, טען נתניהו כי העתירה המדוברת היא למעשה ניסיון לדון מחדש בעתירה שנדחתה בעבר, שעסקה בעצם המעבר של מנדלבליט מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקידו הנוכחי כיועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו התייחס לטענתו של יניב כי לא יתכן שמנדלבליט, בתפקידו כמזכיר ממשלה, לא היה מעורב בהצעת החוק בעניין "ישראל היום" הנמצאת במוקד חקירת פרשת 2000. "כיצד יכול העותר להגיש עתירה המבוססת כולה על הנחה, או יותר נכון 'חצי הנחה', הנטענת בלשון רפה ומעורפלת ולפיה מנדלבליט היה מעורב באופן 'אקטיבי ואינטנסיבי' ב'דיון שהתקיים בקרב גורמי הממשלה' בהצעת החוק הנ"ל? וכיצד יכול העותר להתעלם מקביעתו של בית המשפט לפיה תפקידו של מזכיר הממשלה הינו מקצועי, טכני מינהלי ברובו ואין בו כדי לייצר זיקה בינו לבין ההחלטות המתקבלות בממשלה?".

לפני כחודש טען מנדלבליט במענה לפניית "הארץ" כי לא ידע על על המשא ומתן בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס במהלך כהונתו כמזכיר הממשלה. מנדלבליט מסר כי במהלך כהונתו, שהסתיימה בפברואר 2016, הוא "עסק אך ורק בנושאים מקצועיים הקשורים לניהול עבודת הממשלה, וכן בתחומי עיסוק ממשלתיים מקצועיים שהוטלו עליו על ידי הממשלה".

על השאלה אם נודע לו על הפגישות בין מוזס לנתניהו השיב מנדלבליט גם כן בשלילה. "מנדלבליט למד לראשונה על קיומן של הפגישות האמורות רק לאחר תחילת כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה, בתפקידו כראש מערכת אכיפת החוק", נכתב במענה מטעמו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ