ליברמן: נבחן את ביטול דחיית הגיוס לתלמידי ישיבות המזוהות עם הרב אוירבך

שר הביטחון הודיע כי ההסדר עם הישיבות ייבחן בעקבות הפגנות המחאה שפרצו אתמול בכמה מוקדים ברחבי הארץ, שבהן נעצרו עשרות חרדים. בפלג אוירבך מאיימים כי יחדשו הערב את ההפגנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד ממוקדי ההפגנות, אתמול במאה שערים

אחרי שהמשטרה הובילה אתמול לתאי המעצר עשרות בחורי ישיבות מהפלג החרדי בראשות הרב שמואל אוירבך, כעת תורו של משרד הביטחון להפגין יד קשה כלפי הקבוצה הליטאית הקנאית. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי ינקטו צעדים נגד הישיבות המזוהות עם הרב אוירבך בעקבות ההפגנות שפרצו במספר מוקדים ברחבי הארץ אתמול (שלישי) ובעקבות החרמת הפלג את שלטונות צה"ל.

לשכת שר הביטחון מסרה היום לכלי התקשורת כי ליברמן הנחה לבחון את ביטול ההסדר המאפשר דחיית גיוס ללומדים בישיבות מעלות התורה וגרודנא. הסדר זה מאפשר להם לדחות משנה לשנה את מועד גיוסם, עד כדי קבלת פטור משירות צבאי. עם זאת, בהוראת הרב אוירבך, מאז סוף 2012 הצעירים האלו מחרימים כליל את הצבא ומסרבים להגיע ללשכות הגיוס, גם לא כדי להסדיר את הדיחוי. הצבא נמנע ממעצרם, אבל לעתים מעבירה המשטרה צעירים כאלו לידי המשטרה הצבאית במידה והסתבכו בשל עילה אחרת. כך קרה גם בשבוע שעבר, ולכן פרצו השבוע ההפגנות מחדש.

בהודעת השר נמסר כי החליט לעשות כן "בעקבות ההתפרעויות והפגנות ההסתה שקיימו אתמול תלמידי הרב אוירבך בשל מעצר של תלמיד ישיבה עריק מצה"ל". עוד נמסר בהודעה כי השר "לא יסכים בשום אופן לעבור לסדר היום על ההתפרעויות הללו ועל ההסתה הקשה שהתרחשה בהן נגד חיילי וחיילות צה"ל. עצם קיום ההפגנות הללו שמתריסות נגד הגיוס לצה"ל ובאות לקעקע את סמכותה של המדינה לגייס לצבא, היא דבר בלתי מתקבל על הדעת ולא נשלים עם תופעות כאלו שגם מנסות להלך אימים על אותם אלו שכן רוצים להתגייס".

גרודנא באשדוד ומעלות התורה בירושלים הן רק שתיים מהישיבות המזוהות עם פלג אוירבך, לצד עוד ישיבות בבני ברק, מודיעין עילית, חדרה וירושלים. בהודעת שר הביטחון לא הוסבר מדוע דווקא הן נבחרו, אבל ניתן לשער כי יש קשר למשקלן הסמלי בתוך הפלג. גרודנא נחשבת מיליטנטית במיוחד בהפגנות הפורצות מעת לעת, ואילו מעלות התורה, בשכונת שערי חסד בירושלים, היא הישיבה שבראשה עומד הרב שמואל אוירבך עצמו.

ישעיהו ויין, סגן עורך ביטאונו של פלג אוירבך "הפלס", אמר ל"הארץ" כי ההודעה של השר ליברמן "נשמעת כמו גימיק תקשורתי. האם יש לזה סימוכין בחוק? היה תקדים? אם סטודנטים מאוניברסיטה מסוימת יצאו להפגנה, זה מצדיק שלילת זכויות מהאוניברסיטה? זה ניסיון הפחדה מטופש של שר הביטחון, ניסיון ליצור פחד. זה לא ירתיע איש".

גל ההפגנות הנוכחי פרץ לאחר שהמשטרה הצבאית קיבלה לידיה עציר מהמשטרה, לאחר שהתברר כי הוא גם עריק. מדובר בצעיר הלומד בישיבת "בריסק" בירושלים. מאות בחורי ישיבות יצאו לצמתים בירושלים, בני ברק, צומת שילת, צומת ניצן ועוד – והתעמתו עם שוטרים. כ-50 מהם נעצרו אתמול, וכמה עדיין עצורים בידי המשטרה. כעת מאיימים בפלג אוירבך לחדש את ההפגנות הערב, אם לא ישוחרר בשעות הקרובות בחור הישיבה הירושלמי שנותר בכלא הצבאי.

עיתון "הפלס" יצא הבוקר בגיליון מיוחד עם הכותרת הראשית: "היהדות החרדית במחאה אדירה וחסרת תקדים בכל רחבי הארץ בעקבות מעצר בן הישיבה". בידיעה הובטח כי "גל המחאות יימשך בכל תוקפו על לשחרורו של בן הישיבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ