ביהמ"ש האריך בשלושה ימים את מעצרו של ראש העיר צפת: מארג הראיות מתחזק

אילן שוחט חשוד כי קיבל טובות הנאה בתמורה להקלות שהעניק לקבלנים בעיר. "יש פרשיות יותר משמעותיות ממה שחשבנו בתחילה", אמר נציג המשטרה בדיון בבית המשפט

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

מעצרו של ראש העיר צפת אילן שוחט, החשוד בקבלת שוחד לצד עבירות נוספות, הוארך הבוקר (חמישי) עד ליום ראשון. גם עוזרו של שוחט, גילי אדלר, יישאר במעצר עוד כשלושה ימים. השופט זיו אריאלי ציין כי למרות מאמצי ההסתרה של שוחט, מארג הראיות נגדו מתחזק, ונימק את הארכת המעצר בחשש ששוחט ינסה לשבש את החקירה. 

ראש העיר נעצר ביום שני בחשד שקיבל טובות הנאה בתמורה להטבות או הקלות שהעניק לקבלנים בפרויקטים עירוניים בתחום הנדל"ן. במהלך הדיון הקודם, הוזכר גם ביתו הפרטי של שוחט שנבנה על פי החשד כחלק מעסקאות השוחד.

חוקרים מחרימים מסמכים ממשרדי העירייה, השבועצילום: גיל אליהו

המשטרה חוקרת שש פרשיות בהן חשוד שוחט בשורת עבירות, בהן גניבה בידי עובד ציבור, הדחה בחקירה, נתינת שוחד בחירות, הבטחת עבודה לבוחר, מרמה והפרת אמונים ועוד. אחת מהפרשות קשורה לבחירות 2013. נציג המשטרה הדגיש כי מי שנחשף לחומרים מבין את עוצמת החשדות כנגד החשודים בפרשה. לדבריו, הבקשה להארכת מעצרו של ראש העיר לא נעשתה כאמצעי לחץ או ענישה, אלא על מנת לאפשר את המשך החקירה.

בדיון, שנערך הבוקר בבית משפט השלום בחיפה, אמר נציג המשטרה כי "יש פרשיות יותר משמעותיות ממה שחשבנו בתחילה". לדבריו, מאז נעצר ראש העיר צפת הוא נחקר כל יום במשך שעות רבות ומשתף פעולה עם החוקרים.

עורך דינו של שוחט, מוטי לזר, אמרי בדיון כי העבירה העיקרית עליה נחקר לקוחו היא עבירת השוחד. נציג המשטרה הסביר כי שוחט ועוזרו גילי אדלר "ניהלו מערכת יחסים משולשת המושתתת על שוחד יחד עם החשוד השלישי, רונן גנון". לדברי נציג המשטרה, עבירת השוחד מבוססת לכאורה על עשרות אלפי שקלים ויותר שאילן שוחט ועוזרו, אדלר, קיבלו לבניית בתיהם החדשים. לדבריו, גם מפקחת הבנייה היתה מעורבות בבניית הבית של שוחט. הוא הביא כדוגמה הנחה של אלפי שקלים שניתנה לשוחט עבור אביזרים לבית, בשל קשריו עם גנון. "זו רק דוגמא אחת מתוך שלל החשדות", אמר נציג המשטרה.

גנון, שמעצרו הוארך עד מחר, תואר על ידי נציג המשטרה כ"קבלן הבית" של עיריית צפת. הנציג עמד על הבעייתיות במצב שבו "קבלן מקבל עדיפות ודלת פתוחה למשרדו של ראש העיר" ופרויקטים "עוברים הליכי אישור בצורה שמעוררת חשדות". על פי הנאמר בדיון, גנון קשור רק לפרשה אחת מתוך שש הפרשות המיוחסות לראש העיר שוחט, בה לפי החשד העניק טובות בשווי עשרות אלפי שקלים לשוחט ולאדלר, ובתמורה קיבל הקלות בפרויקטי דיור שבנה.

פרקליטו של שוחט טען שיש לשחרר את מרשו לחלופת מעצר ולסיים את מה שהגדיר כ"נזק נפשי" שנגרם לו בעקבות שהותו במעצר. הוא הוסיף כי מהנדסת העיריה ומנכ"ל העיריה כבר נחקרו בפרשה.

השופט זיו אריאלי אמר בסיכום הדיון כי שוחט ביצע פעולות להסוואת מעשיו אך למרות מאמצי ההסתרה, מארג הראיות מתחזק. השופט אריאלי הבהיר כי קיים חשד סביר למעשים המיוחסים לשוחט, אולם אין חשד סביר המאפשר לייחס לחשוד עבירות בתחום המס. בנוסף ציין השופט כי יש חשש ששוחט ינסה לשבש את החקירה ועל כן נענה לבקשה להאריך את מעצרו. "השתכנעתי כי היחידה החוקרת פועלת ללא לאות לקידום החקירה", אמר השופט אריאלי, והוסיף כי בכל הנוגע להארכת המעצר יש להעדיף את ניהול החקירה על פני הזכות לחירות של החשוד. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ