מאות חרדים הפגינו ברחבי הארץ במחאה על מעצר עריק; 24 נעצרו

המפגינים, המשתייכים לפלג קיצוני בהנהגת הרב שמואל אוירבך, מחו על מאסרו של בחור ישיבה ירושלמי שלא הסדיר את הפטור שלו משירות. צומת בר אילן בירושלים נחסמה לזמן קצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צומת בר אילן בירושלים, היום
צומת בר אילן בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הפגנות חרדים המשתייכים לפלג קיצוני בהנהגת הרב שמואל אוירבך התקיימו אחר הצהריים (חמישי) בכמה צמתים וכבישים מרכזיים ברחבי הארץ. ההפגנות נערכו בין היתר בצומת אלוף שדה ברמת גן, בצומת כנות הסמוכה לגדרה ובצומת רבי עקיבא בבני ברק. אחר הצהריים חסמו מאות מפגינים את צומת בר אילן בירושלים ו-24 בני אדם נעצרו. זה היום השלישי ברציפות בו מנהל הפלג בהנהגת הרב אוירבך הפגנות במחאה על מאסרו בכלא צבאי של בחור ישיבה ירושלמי לאחר שלא הסדיר את הפטור שלו משירות.

ההפגנות לשחרורו של העריק נערכות בסימן הסלמה הדדית – הן של המפגינים, שנראים נחושים יותר לחסום כבישים ולהתעמת עם שוטרים - והן של המשטרה שבימים האחרונים מפעילה יד קשה יחסית לעבר. לכך יש להוסיף את האיום של שר הביטחון אביגדור ליברמן אתמול, כי יבטל את הסדר "תורתו אומנותו" של ישיבות המזוהות עם הרב אוירבך, ואת הצעת החוק של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), שנועדה לאפשר שלילת תקציבים מישיבות אלה.

המפגינים נקראו להגיע לצמתים מרכזיים בבני ברק (אזור צומת גהה), ירושלים (צומת בר אילן וכביש מספר 1), אשדוד, אלעד ובית שמש. על פי ביטאונו של הרב אוירבך "הפלס" מהבוקר, הפגנות יתקיימו גם "סמוך לבתיהם של ראשי ומפעילי מנגנון הגיוס האחראים הישירים לביצוע חוק גיוס בני ישיבות והעומדים מאחורי מערך הגייסים והציידים המפתים את בני הישיבות לעזוב את היכלי התורה ולהצטרף למסלולי גיוס שונים". בהפגנות שהתקיימו בימים האחרונים חולקו לבחורי הישיבה כרטיסי פלסטיק, ועליהם מספר טלפון לסיוע משפטי והנחיות כיצד עליהם להגיע להפגנות – עם חפצים אישיים, תפילין, ספרי לימוד, וכן "עניבה מכובדת לעת היציאה מהמעצר".

בעיתון "הפלס" הובאה בשם משפטנים המלצה למפגינים "לתעד, לצלם, להקליט ולהסריט, כל התנהגות של אנשי המשטרה ולדרוש מהם להציג הסבר חוקי מפורט ומוסמך לכל דרישה שמבקשת להגביל בצורה בלתי סבירה את חופש הביטוי וחופש התנועה. אין להתייחס לכל דרישה דרקונית כדבר מובן מאליו. יש לדרוש מהשוטר את פרטיו, שמו ומספרו האישי, כמו גם את הנימוק להתנהלותו, ולתעד את הדברים בהקלטה גלויה, כדי שיוכלו לשמש בעת הליכים משפטיים ותביעות נגד שוטרים הפועלים שלא כחוק ושלא במסגרת סמכותם".

מפגינים חרדים חוסמים את רחוב רבי עקיבא בבני ברק, היום צילום: מוטי מילרוד

שלשום נעצרו 66 חרדים ושלושה שוטרים נפצעו בסדרת הפגנות שערכו חרדים מהפלג הקנאי בראשות הרב אוירבך. המפגינים ניסו לחסום צמתים וכבישים מרכזיים ברחבי הארץ. ההפגנה המרכזית התקיימה בכיכר השבת בירושלים, שם חסמו מאות חרדים את הרחובות, הציתו פחים ויידו אבנים בשוטרים. בצומת בר אילן בעיר הפרו מאות חרדים את הסדר וחסמו את הכביש. הפגנות נוספות התקיימו בבית שמש,  בבני ברק, בצומת ניצן בכביש 4, בכניסה ליבנה מכביש 4, בצומת אלעד בכביש 444, בצומת שעריה בכביש 40 ובצומת מורשה.

לאחר ההפגנות שלשום מסרה המשטרה כי היא "תפעל בנחישות כנגד כל מקרה בו יופר הסדר הציבורי ומקרה בו תקום סכנה למשתמשי הדרך. מחאה היא זכות דמוקרטית ומשטרת ישראל תאפשר קיומה של זאת, אך הפרת הסדר ופגיעה בשלום הציבור הינה עבירה פלילית".

על פי ד"ר גלעד מלאך, ראש תוכנית החרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, משקלה הכולל של הקהילה הנאמנה לרב אוירבך הוא 6.5% מהציבור החרדי הכולל, ו-20% מהציבור החרדי ליטאי. מלאך הסתמך בעיקר על ניתוח תוצאות הבחירות המקומיות של 2013, אז התמודדו רשימות מטעם פלג אוירבך בשלוש ערים, תוך שהן מתחרות ביהדות התורה.

ביטאונו הרשמי של פלג אוירבך, "הפלס", הכריז שלשום בעמודו הראשון על גל מחאות נגד המעצר. הצעיר נעצר באקראי לאחר שהשתתף בהפגנות נגד חילול שבת בירושלים. הודעות מוקלטות שהושמעו שלשום ברחבי ירושלים באמצעות רמקולים הכריזו על ההפגנות ואיימו כי "כל הגולה תבער כמדורת אש".

בעקבות ההפגנות שלשום, הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי ינקטו צעדים נגד הישיבות המזוהות עם הרב אוירבך. מלשכת שר הביטחון נמסר אתמול כי ליברמן הנחה לבחון את ביטול ההסדר המאפשר דחיית גיוס ללומדים בישיבות מעלות התורה וגרודנא. הסדר זה מאפשר להם לדחות משנה לשנה את מועד גיוסם, עד כדי קבלת פטור משירות צבאי. עם זאת, בהוראת הרב אוירבך, מאז סוף 2012 הצעירים האלו מחרימים כליל את הצבא ומסרבים להגיע ללשכות הגיוס, גם לא כדי להסדיר את הדיחוי. הצבא נמנע ממעצרם, אבל לעתים מעבירה המשטרה צעירים כאלו לידי המשטרה הצבאית במידה והסתבכו בשל עילה אחרת. כך קרה גם בשבוע שעבר, ולכן פרצו השבוע ההפגנות מחדש.

בהודעת השר נמסר כי החליט לעשות כן "בעקבות ההתפרעויות והפגנות ההסתה שקיימו תלמידי הרב אוירבך בשל מעצר של תלמיד ישיבה עריק מצה"ל". עוד נמסר בהודעה כי השר "לא יסכים בשום אופן לעבור לסדר היום על ההתפרעויות הללו ועל ההסתה הקשה שהתרחשה בהן נגד חיילי וחיילות צה"ל. עצם קיום ההפגנות הללו שמתריסות נגד הגיוס לצה"ל ובאות לקעקע את סמכותה של המדינה לגייס לצבא, היא דבר בלתי מתקבל על הדעת ולא נשלים עם תופעות כאלו שגם מנסות להלך אימים על אותם אלו שכן רוצים להתגייס".

גרודנא באשדוד ומעלות התורה בירושלים הן רק שתיים מהישיבות המזוהות עם פלג אוירבך, לצד עוד ישיבות בבני ברק, במודיעין עילית, בחדרה ובירושלים. בהודעת שר הביטחון לא הוסבר מדוע דווקא הן נבחרו, אבל ניתן לשער כי יש קשר למשקלן הסמלי בתוך הפלג. גרודנא נחשבת מיליטנטית במיוחד בהפגנות הפורצות מעת לעת, ואילו מעלות התורה, בשכונת שערי חסד בירושלים, היא הישיבה שבראשה עומד הרב שמואל אוירבך עצמו.

ישעיהו ויין, סגן עורך ביטאונו של פלג אוירבך "הפלס", אמר ל"הארץ" כי ההודעה של השר ליברמן "נשמעת כמו גימיק תקשורתי. האם יש לזה סימוכין בחוק? היה תקדים? אם סטודנטים מאוניברסיטה מסוימת יצאו להפגנה, זה מצדיק שלילת זכויות מהאוניברסיטה? זה ניסיון הפחדה מטופש של שר הביטחון, ניסיון ליצור פחד. זה לא ירתיע איש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ