פיגוע בפתח תקוה: חמישה נפצעו מירי ודקירה, חשוד נעצר

מהמשטרה נמסר כי תושב שכם בן 18 הגיע לשוק בעיר, פתח בירי לעבר עוברים ושבים ולאחר מכן דקר אזרח בחפץ חד ■ חמישה בני אדם נפצעו באורח קל ■ חובשים של מד"א העניקו טיפול רפואי לשתי נשים וגבר הסובלים מפצעי ירי ולגבר הסובל מפצעי דקירה

זירת הפיגוע בפתח תקוה, הערב

חמישה בני אדם נפצעו היום (חמישי) באורח קל בפיגוע ירי ודקירה סמוך לשוק ברחוב הברון הירש בפתח תקוה. הם פונו לבית החולים בילינסון בעיר יחד עם שלושה נפגעי חרדה. המשטרה עצרה צעיר בן 18 משכם בחשד לביצוע הפיגוע. מהמשטרה נמסר כי המחבל ירה לעבר עוברים ושבים בשוק ולאחר מכן ככל הנראה היה לו מעצור בנשק והוא לקח חפץ חד ודקר אזרח. 

דובר מחוז מרכז של המשטרה, סנ"צ עמי בן דוד, סיפר כי "צעיר בן 18 תושב שכם הגיע לשוק בפתח תקוה, פתח בירי מנשק ארוך ברחוב הברון הירש ואז רץ לאורך הרחוב עד שבשלב מסוים הפסיק לירות. אזרחים רדפו אחריו וניסו לעצור אותו. הצעיר הגיע דרך הסמטאות לרחוב ברקוביץ', נכנס לחנות לתיקון מכונות תפירה, שם הצליחו האזרחים לנטרל אותו. שוטרים שהגיעו למקום לקחו לו את הנשק מהיד. האיש הועבר לחקירת משטרת ישראל".

דובר מד"א זכי הלר מסר לאחר הפיגוע כי "חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבית החולים בילינסון ארבעה פצועים שנפגעו מהמחבל, בהם: גבר ואשה כבני 50 ואשה כבת 30 שסובלים מפצעי ירי בגפיים התחתונות וגבר כבן 40 שסובל מפצע דקירה בפלג גופו העליון. שלושה בני אדם נוספים פונו לאחר שלקו בחרדה. בנוסף, פונה גבר כבן 30 שנחבל בראשו במהלך הארוע". לדברי הלר, "בסך הכל חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים בילינסון והשרון בפתח תקוה שמונה בני אדם".

חובש רפואת חירום במד"א, עזריה כהן, סיפר: "ראיתי המולה, אנשים רצו אחרי המחבל. טיפלנו בגבר כבן 40 שהתהלך כשהוא פצוע בצוואר, הוא סיפר שנדקר כשניסה ללכוד את המחבל". חובש בכיר במד"א, אלון ריזקאן, הוסיף כי "כשהגעתי היתה במקום המולה גדולה. ראיתי אשה כבת 30 יושבת על כסא בכניסה לחנות כשהיא פצועה מירי בגפיים, אבל היתה בהכרה מלאה. במרחק של כעשרה מטרים ממנה ראיתי גבר ואשה בשנות ה-50 בהכרה מלאה כשהם עמדו עם פציעות בגפיים התחתונות. הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני בשטח ופינינו אותם במהירות לבית חולים".

אחד הפצועים בפיגוע, אבי אסף, סיפר ל"הארץ" כי "עמדתי ברחוב סלור ושמעתי יריות וצעקות 'מחבל מחבל'. ראיתי את המחבל רץ, הוא נכנס לחנות של כלי תפירה וניסה לדקור אותי, איכשהו הוא הצליח לדקור אותי עם המברג ואז כל השאר נכנסו". לדבריו, "היינו ארבעה חמישה אנשים שהרביצו לו בשביל להכניע אותו כי הוא לא רוצה להיכנע. הרביצו לו עם אלה ואבן".

במערכת הביטחון בודקים כיצד הגיע מבצע הפיגוע מאזור שכם לפתח תקוה, כשהוא חמוש בנשק מאולתר. ההערכה היא שהוא נעזר באנשים נוספים שסייעו לו לעבור את הקו הירוק, שכן לא היה לו היתר כניסה לישראל.

מנתוני עבר של שירות הביטחון הכללי, שפורסמו לאחר גל הטרור שהחל ב-2015, עולה כי כדרך קבע, מבצעי הפיגועים בתוך תחומי הקו הירוק היו פלסטינים ששהו בישראל שלא כחוק. רק בשבוע שעבר דיווח השב"כ כי עצר כמה פלסטינים, פעילי חמאס מאזור חברון, בחשד שתכננו לבצע פיגוע בבנימינה ובוואדי ערה, מקומות אותם הכירו לאחר שהועסקו בישראל שלא כחוק.

לאור עלייה בחודשים האחרונים במספר פיגועי הירי שכוונו נגד חיילים בשטחי הגדה, וכן בכבישים באזור, באוגדת איו"ש סימנו את פיגועי הירי כאיום המרכזי באזור. לרוב, פיגועים אלו בוצעו עם רובה "קרלו" מתוצרת עצמית, שנפוץ בשטחי הגדה. בצה"ל ציינו אז כי בעקבות פשיטות על בתי מלאכה המייצרים כלי נשק, עלה מחירו של כלי הנשק מ-1,500 שקלים לכ-6,000 שקלים. מחירו של "קרלו" המורכב מאמצעים מאולתרים נמוך יותר, ועומד על כ-4,500 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות