רק בכמחצית מחקירות מח"ש נחקרו באזהרה השוטרים המעורבים

מנתוני הדו"ח השנתי של מח"ש מתברר כי מתוך יותר מ-1,500 תיקים, ב-110 מקרים הוחלט להעמיד את השוטר לדין פלילי. כ-900 תלונות נסגרו ללא חקירה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי מח"ש
משרדי מח"שצילום: אמיל סלמן

מתוך יותר מ-1,500 תיקים בהם פתחה מח"ש בבדיקה או בחקירה פלילית – רק בכמחצית נחקרו באזהרה השוטרים המעורבים. הנתונים התפרסמו הבוקר (שני) במסגרת הדו"ח השנתי של המחלקה לחקירות שוטרים הסוקר את פעילות המחלקה ב-2016.

מעבר ל-1,500 התיקים שבהם נמצא כי יש מקום לפתוח בבדיקה או בחקירה, כ-900 תלונות נסגרו ללא חקירה, מרביתן כיוון שלא העלו חשד לביצוע עבירה פלילית, וחלק נוסף כיוון שלא היו מצויות בסמכות מח"ש.

מתוך התיקים בהם נחקרו השוטרים המעורבים באזהרה, ב-110 מקרים הוחלט להעמיד את השוטר לדין פלילי; בכ-120 מקרים הוחלט להעמידם לדין משמעתי; כ-150 תיקים נסגרו בעילה שנסיבות העניין אינן מספיקות להעמדה לדין; יותר מ-200 תיקים נסגרו בשל חוסר ראיות, ו-140 תיקים נסגרו מחוסר אשמה. חלק הארי של התיקים בהם הוחלט לפתוח בבדיקה או בחקירה אך לא לגבות את עדויותיהם של השוטרים נסגרו בשל היעדר צורך בחקירה בעקבות בדיקה ראשונית, או כיוון שהוחלט כי אין במקרה עבירה פלילית.

בנוסף סוקר הדו"ח את ההחלטות שהתקבלו בערעורים על החלטות מח"ש לסגור תיקים שנחקרו או נבדקו, או תיקים שהוחלט להעבירם לדין משמעתי. בחינת הערעורים נעשית על ידי מחלקת הערעורים בפרקליטות המדינה, על ידי בג"ץ, היועץ המשפטי לממשלה ומשניו ופרקליט המדינה. על פי נתוני המחלקה, ב97% מהערעורים נותרה החלטת מח"ש על כנה, כשבשלושה אחוזים בלבד נמצא כי הערעור היה מוצדק.

ראש המחלקה לחקירות שוטרים, אורי כרמל, אמר לאחר פרסום הדו"ח: "האחריות המוטלת עלינו היא מורכבת: אנחנו מחויבים להיאבק בנחישות בעבריינות שוטרים, ולחתור לחקר האמת מתוך גישה בלתי מתפשרת כלפי אלימות מיותרת, התעמרות ושימוש לרעה בכוח ובסמכות". עם זאת, הוסיף, אנשי המחלקה "מחויבים להימנע מאכיפת יתר, להישמר מ'לשפוך את התינוק עם המים', ולזכור שזימון שוטר אשר מילא תפקידו כחוק בפעילות מבצעית מורכבת, לחקירה מיותרת במח"ש, ללא בסיס סביר לחשד, עלול להרתיע מעגל רחב של שוטרים הגונים מלמלא את משימותיהם בתווך המורכב של פעילות שיטור מבצעית, המתבצעת בחיכוך גבוה עם האוכלוסייה, לעיתים תוך חווית סיכון חיים, מול הפרות חוק וסדר, בחברה משוסעת ומקוטבת".  

מהמשטרה נמסר כי "העובדה כי 70% מן החקירות של מח״ש מסתיימות ללא העמדה לדין מעידה על ארגון היודע להשתמש באופן ראוי ומידתי בכוח המוקנה לו על פי חוק. משטרת ישראל לא מסתפקת בפיקוח החיצוני של מח״ש ויזמה החל משנת 2016 מבדקים המשמשים לבדיקת מהימנות המאפשרים למיין טוב יותר את אמינות הבאים בשעריה, לאתר חריגים בשירותיה ולדווח באופן עצמאי למח״ש (ככל שמדובר בפלילים) כמו גם לייצר מנגנוני מניעה על מנת לצמצם מעידות בתפקידים רגישים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ