מעצרו של ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו הוארך בשבוע בחשד לעבירות שוחד

השופט האריך את מעצר ראש העיר וחמישה חשודים נוספים בחשד שניהלו "תעשיית שוחד" בעירייה. נציג המשטרה: התגבשה תשתית ראייתית לעבירות; עורך דינו של בן חמו: "טענות המשטרה קלושות"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (שני) בשבוע את מעצרו של ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו בחשד לעבירות שוחד. בן חמו, עוזרו וקבלנים שפועלים בעיר נעצרו הבוקר בחשד לשורת עבירות של לקיחת שוחד, מתן שוחד, סיוע לשוחד, גניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. על פי החשד, בן חמו ועוזרו קיבלו שוחד מאותם קבלנים תוך ניצול מעמדם באופן שיטתי ומובנה.

במשטרה בודקים חשד כי בעירייה התנהלה "תעשיית שוחד" שבמסגרתה הקבלנים החשודים העבירו לראש העיר אלפי שקלים במעטפות או בדרכים אחרות באופן קבוע וקיבלו תמורה לכך בדרכים שונות בתחום הנדל"ן. נציג המשטרה אמר בדיון להארכת מעצרו של בן חמו כי ממצאי החקירה "מעלים חשדות חמורים, בהם שחיתות ציבורית שבוצעה באופן מובנה ושיטתי בתוך עיריית כפר סבא תוך ניצול מעמדו של ראש עיריית כפר סבא ועוזרו, וכל זאת מול גורמים חיצוניים".

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של שישה מתוך 14 החשודים שנעצרו הבוקר במסגרת הפרשה, בהם ראש העיר בן חמו. השופט עמית מיכליס האריך את מעצרו של ראש העיר עד יום ראשון ושל חמשת החשודים האחרים עד יום חמישי. בהחלטתו בתום הדיון אמר השופט כי "נגד כלל החשודים יש חשש לשיבוש החקירה, שנובע מאופי המעשים שביצעו על פי החשד ומאופי העבירות המיוחסות להם". 

כמו כן, שיבח השופט את עבודת המשטרה על כך שהפרידה בין הארכת מעצרו של ראש העיר לבין הארכות המעצר של יתר החשודים והוסיף כי "יש חשש ממשי לשיבוש החקירה על ידי החשודים 1 ו-6 (ראש העיר ורפי כחלון, ל"י)". נציג המשטרה אמר בתום הדיון כי "מדובר בשלב ראשוני של החקירה אבל כבר עכשיו התגבשה תשתית ראייתית שעברה את החשד הסביר".

ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו בדיון בבית משפט השלום בראשל"צ, היום
ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו בדיון בבית משפט השלום בראשל"צ, היוםצילום: דודו בכר

"לדאבון הלב פעם נוספת מובא לבית המשפט ראש עיר עצור החשוד בעבירות שוחד ומרמה ואיתו חשודים נוספים החשודים בעברות אלה. מדובר בחשדות ספציפיים לגבי כל אחד מהחשודים שהמשותף לכולם הוא הקשר לראש העיר", אמר השופט מיכליס. "לאחר שעיינתי בתיק החקירה, התרשמתי כי קיים חשד סביר הקושר את החשודים למרבית העבירות המיוחסות להם, ובאופן ספציפי המסמכים מבססים את החשד כלפי ראש העיר". 

פרקליטו של ראש העיר, עו"ד בועז בן צור, אמר כי "יש פער עצום בין הרטוריקה לבין החשדות" שמעלה המשטרה. לדבריו, אין כל תשתית ראייתית לכך שמדובר בתעשיית שוחד. "טענות המשטרה קלושות ולא מתחילות להתרומם ולא מתכתבות עם החומרה הטיעונית שלה", אמר והוסיף כי בקשת נציגי המשטרה להאריך את מעצר מרשו בעשרה ימים הינה "מופקרת", כיוון שאין ראיה קונקרטית לחשש לשיבוש מהלכי חקירה.

המשטרה: דברי בן חמו בחקירה סיבכו אותו עוד יותר

במשטרה חושדים כי רפי כחלון, חברו ומקורבו של ראש העיר במשך שנים רבות עוד לפני שנבחר, נתן לו שוחד וקיבל על כך תמורה. לטענת עורכת דינו של כחלון, כאשר בן חמו נכנס לתפקידו הופסקה כל עבודה של החברות שלו עם העירייה וכי בין חברים יכולות להינתן מתנות לגיטימיות. 

במשטרה אמרו כי עוזרו של ראש העיר דותן חנסנסון חשוד בגנבה ובקבלת טובות הנאה באופן קבוע ובהיקף משמעותי, הן על דעת עצמו והן בהוראת ראש העיר. חנסנסון שומר על זכות השתיקה בחקירתו, ועורך דינו טוען כי לא ניתנה לו זכות ההיוועצות ועל כן מעצרו לא חוקי. 

המשטרה בודקת עוד חשד כי הקבלן ג'עאבר מאהר, בעל עבר פלילי, העביר לראש העיר בן חמו שוחד בסכום של 5,000 שקל במעטפה, וכי הקבלן איתן מאיר נתן לו גם כן שוחד באופן שיטתי. כמו כן, נבדק חשד כי אדם ממשרדו של הקבלן רמי שבירו, שנעצר גם כן, העביר מטעמו סכום של 10,000-5,000 שקלים לראש העיר.

הבוקר פשטה המשטרה על משרדי העירייה ועיכבה לחקירה 14 חשודים בפרשה, שחקירה סמויה בעניינה החלה כבר בשנת 2015. במשטרה סבורים כי דבריו של בן חמו בחקירה, שנעצר גם כן הבוקר, "סיבכו אותו עוד יותר", כלשונם. במהלך הפשיטה שנערכה הבוקר, נעצרו גם גורמים בעלי אינטרסים כלכליים בעיר וכן נערכו חיפושים בבניין העירייה, במשרדי החשודים ובכמה מבתיהם. 

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה כי "בעקבות האירועים האחרונים חשוב להבהיר כי אנו משתפים פעולה באופן מלא עם כל גורמי האכיפה ועושים ככל יכולתנו על מנת לאפשר להם לבצע את עבודתם נאמנה. מנהלי ועובדי עיריית כפר סבא המסורים והמקצועיים ממשיכים להעניק שירות מצוין לתושבי העיר".

פרקליטו של הקבלן רמי שבירו, עו"ד שרון קינן, אמר כי "קבלן ידוע נחשד לראשונה בחייו בעבירה פלילית לפיה מאן דהו ממשרדו העביר לפני שנתיים תלושים למאן דהו מעיריית כפר סבא. האדם הזה לא פעל שלא כדין. אין חשד כי הוא עלול לשבש את החקירה. הוא מכחיש את החשדות כלפיו, זה יכול להרוס את עסקיו ולהביא אותם להרס כלכלי. את הסכום שנחשד שהעביר הוא תורם פעם בשבוע לצדקה. אני מבקש את שחרורו ממעצר למעצר בית בתנאים מגבילים". 

פרקליטו של עוזר ראש העיר דותן חנסנסון, עו"ד אלון בן זיו, אמר כי "לא ניתנה למרשי זכות ההיוועצות ולכן מדובר במעצר לא חוקי על פי בית המשפט העליון. רוצים לתפוס את העכבר בשביל לתפוס את האריה, היו צריכים לבוא עם ראיות מוצקות יותר".

פרקליטתו של רפי כחלון, עו"ד מיכל רוזן עוזרי, אמרה כי "אנשים נורמטיבים קמו היום למציאות שונה לגמרי". רוזן עוזרי התייחסה לביטוי בו השתמשה המשטרה - "תעשיית שוחד" - ואמרה כי "הטוען מתקשה להצביע על משהו שאפילו דומה לזה. אין שום טענה קונקרטית כלפי מרשי".

עורך הדין של ג'עאבר מאהר אמר כי מרשו "היה במעקב במשך שנתיים, הוא נחקר במשך שעות ארוכות, מדובר על מקרה יחיד של מתן שוחד של 5,000 שקלים שהוא מכחיש באופן גורף". 

עורך הדין של איתן מאיר ביקש להורות על שחרור מרשו תחת פיקוחה של בתו והבהיר כי מאיר לא עובד בכל צורה שהיא מול עיריית כפר סבא. 

יו"ר סיעת מרצ במועצת העיר, עילאי הרסגור-הנדין, אמר כי "התפוצצות הפרשה היתה רק עניין של זמן. הריקבון בעיריית כפר סבא תחת שלטונו של יהודה בן חמו זועק לשמיים. בוועדת התכנון והבנייה התרחשו כמה דברים מוזרים מאוד בשנים האחרונות, עובדי עירייה נדרשו לקחת חלק בעניינים פוליטיים לטובת סיעת ראש העיר ועדויות רבות של בכירים לשעבר מצביעות על דפוס התנהלות פלילי. כפר סבא הפסיקה להיות עיר של תושבים והפכה להיות עיר הקבלנים. הגיע הזמן לניקוי אורוות רציני".

יו"ר ועדת הביקורת העירונית, יובל לוי, אמר כי "זהו יום עצוב ויום קשה לעיר כפר סבא, הלב שלי עם אותן משפחות שחוקרי המשטרה דפקו להם על הדלת וביקשו לעכב אותם לחקירה". לדבריו, "אף אחד לא אשם עד שלא תוכח אשמתו. יש אנשים שלצערם נקלעו לתוך הסיטואציה הקשה מתוך הגנה על מקום עבודתם, וכואב לי הלב על כל אותם אנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ