פרקליט המדינה פרסם הנחיה חדשה המגדירה מהו "רצח חריג בחומרתו"

רשימת ההגדרות כוללת בין היתר רצח של חסרי ישע ורצח של הורים בידי ילדיהם, והעונש עליהם יהיה כבד יותר. ניצן: כל רצח הוא חמור, אך ישנם מקרים של פגיעה קיצונית בערכים חברתיים נוספים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

פרקליט המדינה שי ניצן יפרסם היום (שלישי) הנחיה חדשה שתגדיר מהו "רצח חריג בחומרתו". מדובר בחידוד הנחיות לחוק הקיים, המחמיר את הענישה ביחס למקרי רצח אחרים, והן כוללות בין היתר רצח של חסרי ישע ורצח של הורים בידי ילדיהם. ניצן הדגיש כי כל רצח הוא חמור, אך ישנם מקרים בהם "העבירה כרוכה גם בפגיעה בערכים חברתיים מובהקים נוספים".

על פי החוק הקיים, ניתן לקצוב את מאסרו של רוצח שנידון למאסר עולם רק לאחר שבע שנים מיום שהחל לרצות את מאסרו, וזאת לתקופה מינימלית של 30 שנות מאסר. תיקון לחוק מ-2014 קבע כי במקרים של רצח חריג בחומרתו, ניתן יהיה לקצוב את המאסר רק לאחר 15 שנה ולפרק זמן של 40 שנות מאסר לפחות. 

בהנחיה כתב ניצן כי יש להחיל את התיקון לחוק על מקרי רצח שנסיבותיהם אכזריות במיוחד, אך סייג ואמר כי יש להגיש בקשה להכרה ברצח כחריג "בזהירות ובמשורה על מנת שהחריג לא יהפוך לכלל". 

רשימת התנאים לא תחול בעניינם של נאשמים קטינים, והיא כוללת רצח מכוון של ילדים צעירים או חסרי ישע, במיוחד כשהרוצח היה קרוב משפחה, אחראי או אפוטרופוס של הנרצח; רצח של הורה שנעשה בכוונה תחילה בהיעדר נסיבות מקלות כלשהן; מספר קורבנות גבוה; כוונתו של רוצח להרוג רבים, גם אם הצליח לפגוע בקרבן אחד - ובמיוחד על רקע אידאולוגי או לאומני; רצח שבוצע באכזריות חריגה במיוחד, לדוגמא כאשר "הרוצח התעלל בקורבן או בגופתו בסמוך לרציחתו, או שהדרך הספציפית בה בוצעה ההמתה הייתה אכזרית במיוחד", כך לפי ההנחיה. 

רוני רון (משמאל) שהורשע ברצח נכדתו רוז יחד עם אמה, מארי (מימין). ההנחיות כוללות רצח חסרי ישעצילום: ראובן קסטרו

בנוסף, בקשה להכרה ברצח כחריג בחומרתו תיקח בחשבון גם את זהות הקורבן ותוגש כאשר הנרצח הוא גורם במערכת אכיפת החוק, כמו שוטרים, שופטים או תובעים שנרצחו על רקע מילוי תפקידם. הבקשה תוגש גם במקרה בו נרצח עובד ציבור או איש ציבור על רקע תפקידו.

ההנחיות החדשות לא יחולו על מי שהורשע בעבירות טרור שהעונש עליהן הוא מאסר עולם. הסיבה לכך היא שהענישה המחמירה כבר חלה על מקרים אלו באופן אוטומטי במסגרת חוק המאבק בטרור, שנכנס לתוקף לפני כשלושה חודשים. בהנחייה הוסיף ניצן כי הגשת בקשה לבית המשפט להכרה ברצח כחריג, שתוגש במהלך ההליכים המשפטיים בשלב הטיעונים לעונש, מחייבת קבלת אישור מהמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פלילים. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ