בתי הדין הרבניים: יותר נשים מסרבות לגט מאשר גברים

מספר הסרבנים בשנה שעברה עמד על 285, כך מגלים נתוני בתי הדין הרבניים. תקופת המאסר הקצרה ביותר שריצה סרבן היתה יום אחד, והארוכה ביותר - 14 שנה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
יאיר אטינגר

זה שנים שהנהלת בתי הדין הרבניים טוענת כי תופעת סרבנות הגט פוגעת בנשים ובגברים כאחד, ואתמול הציגה נתונים התומכים בטענה זו, הנוגעת בלב הביקורת הציבורית סביבה. דו"ח מיוחד שחיברו בבתי הדין קובע כי מתוך 809 תיקים שחוסים תחת הקטגוריה של סרבנות גט — 427 תיקים הם כאלה בהם הנשים הן הסרבניות, לעומת 382 סרבנים גברים. מדובר בסיכום תיקי הסרבנות שנפתחו מאז 2012 ונותרו פתוחים גם כיום. בארגוני הנשים דוחים את הנתונים בטענה שהם מניפולטיביים.

סרבנות גט היא תופעה גוברת והולכת בבתי הדין הרבניים, בחסות הדרישה ההלכתית כי כל גט יינתן מרצונם החופשי של שני בני הזוג. פעמים רבות העיקרון מנוצל בידי בני הזוג במטרה לשפר עמדות בהליך הגירושין — בין אם בנוגע למשמורת על הילדים, בין אם בעניינים כלכליים — מה שגורר מאות תיקים מדי שנה. יצוין כי בבתי הדין הרבניים מסווגים תיקים כתיקי סרבנות אם בתוך חודש ימים מיום שניתנה בהם החלטה שיפוטית, בני הזוג לא צייתו לה.

הדו"ח מסכם את מספר התיקים שבהם הוציאו בתי הדין הרבניים האזוריים ובית הדין הגדול לערעורים לפחות החלטה שיפוטית אחת המאיצה בבני הזוג לסיים את הקשר ביניהם, בין אם מדובר ב"המלצה" של הדיינים, בחיוב גט, או במקרים קיצוניים — כפיית גט. בחלק מהתיקים הוטלו לאורך השנים סנקציות על בן הזוג הסרבן, ללא הועיל. לפי הנהלת בתי הדין, בכל אחד מהתיקים הללו ניתן לקבוע כנגד מי הוציאו בתי הדין את ההחלטה, הגבר או האשה וכך נמצא כי ברוב השנים יש יותר סרבניות מסרבנים, או שנשמר האיזון בין המינים.

את הטענה כי שני המינים סובלים באופן שוויוני בערכאה הרבנית אפשר לצנן בעזרת העובדה כי בבתי הדין נהוגה פרקטיקה שיפוטית המיטיבה עם גברים בלבד — הן מסורבי גט והן עגונים — והיא ההיתר לשאת אשה שנייה על פני הסרבנית או על פני אשה במצב רפואי קשה. בשנים 2017-2012 התקבלו 125 היתרים, מהם 72 היתרי אשה שנייה שניתנו בבתי הדין האזוריים ו-53 בבית הדין הגדול. 

פילוח מגדרי של סרבנות הגט:
47% גברים (348)
53% נשים (391)
עליה במספר המקרים של סרבנות:
2012 – 95
2013 – 94
2014 – 108
2015 – 157
2016 – 285
(פי שלושה תוך חמש שנים)
פילוח מגדרי חיובי גט:
56% - גברים (372)
44% - נשים (288)
פילוח מגדרי החלטות של כפיית גט:
86% גברים (46)
14% נשים (7)

כדי להמתיק נתון זה, בבתי הדין פרסמו נתונים על סנקציות שהופעלו נגד סרבנים גברים: 69 עונשי מאסר בסך הכל (בהיסטוריה הרחוקה ידוע על אשה אחת בלבד שישבה במאסר על סרבנות; סנקציה כזאת לא ניתנה כבר שנים). נמסר כי תקופת המאסר הקצרה ביותר שישב סרבן גט בפועל, עד שהשתכנע לתת גט לאשתו, היתה יום אחד. לעומתו, באחד מבתי הסוהר יושב אסיר זה כ-14 שנה ועדיין עומד בסירובו לתת גט. מספר ההחלטות של חיוב גט בחמש השנים האחרונות עומד על 888, מספר ההחלטות של כפיית גט עומד על 53, ואולם לבתי הדין יש יכולת מוגבלת בלבד להביא תיקים אלה לפתרונם.

מנהל בתי הדין הרבניים הרב עו"ד שמעון יעקבי אמר כי "הנתונים מלמדים כי מספר ההיתרים לשאת אשה שנייה קטן מאוד. מדובר בקצת יותר מ-10 מקרים בשנה מול כ-11 אלף גיטין הניתנים מדי שנה. אף שבמבט רב-שנתי אחוז סרבנות הגט עומד על כ-1.5% בלבד מכלל המתגרשים, כל יום של עיכוב בסידור גט של מסורבת גט או מסורב גט הוא 'יום נוסף יותר מדי' ובלתי ראוי. סרבנות גט ראויה לגינוי. היא קשה ופוגענית. ככל שהסרבנות מתמשכת – בת-הזוג או בן-הזוג הזכאים לגט הם בבחינת עולם מלא הראוי לסיוע ולהצלה".

ארגונים המסייעים לנשים מסורבות גט ועגונות מתחו ביקורת על הדו"ח. פנינה עומר, מנכ"לית ארגון "יד לאשה", אמרה כי "הנתונים שפורסמו מסמאים את עיני הציבור כיוון שהם אינם מספרים את הסיפור האמיתי של סרבנות הגט. בתי הדין מחשיבים כמסורבת גט רק אשה שקיבלה פסק דין לחיוב גט, והיות וברבים מהמקרים נשים יכולות להיות מסורבות שנים ארוכות ללא פסק לחיוב גט, הן לא יכנסו לסטטיסטיקה העגומה ולא יוכרו כמסורבות על ידי בתי הדין". מעו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ארגון "משפחה חדשה" נמסר  "ההשוואה בין נשים סרבניות לגברים מקוממת. לבד מאקט הסירוב אין שוויון. הגבר יכול להמשיך את חייו האישה לא. הנתונים רק מלמדים שאסור להתחתן ברבנות. כמו שאף אדם לא היה מסתכן בניתוח כירורגי  שסופו נכות, לא ברור איך אנשים מסתכנים בכניסה לקשר זוגי ברבנות שקיים בהם סיכון של שלילת החירות".

בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית "מבוי סתום", הוסיפה כי "אשה מסורבת גט בהתאם ליהדות ולהלכה שעל פיה נוהג החוק בישראל, חיה ללא יכולת לממש זוגיות. ללא חיי אישות. ללא יכולת להביא ילדים לעולם למעשה היא נדונה לעקרות, והיא אסירה בידי בעלה. ואילו גבר מסורב גט, למרות הקושי שמצב זה מייצר, הוא בהחלט חופשי להמשיך בחייו לחיות בזוגיות ולהביא ילדים לעולם. לגברים ניתנים יותר פתרונות מאשר לנשים. 120 גברים קיבלו היתר לשאת אישה שניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ