המדינה איבדה את מכשיר הטלפון של תאיר ראדה

הפרקליטות הודתה כי מכשירה של תאיר, שנרצחה בביה"ס בקצרין לפני כעשור, נעלם לאחר שאילנה ראדה ביקשה להשיב לה את חפציה הפרטיים של בתה, שהוחזקו מאז הרצח בידי המדינה

שרון פולבר
תאיר ראדה
תאיר ראדהצילום: דרור ארצי - ג'יני
שרון פולבר

מכשיר הטלפון של תאיר ראדה, שנרצחה בבית הספר בקצרין לפני כעשור, נעלם מחזקת המדינה. הפרקליטות הודתה השבוע כי אינה מצליחה לאתר את הנייד לאחר שאמה, אילנה ראדה, פנתה באמצעות בא כוחה לבית המשפט המחוזי בנצרת בדרישה לקבל חומרים שנלקחו בעת הרצח, ומצויים עד עתה בידי גורמי אכיפת החוק. המחדל דווח לראשונה הבוקר (רביעי) בידיעות אחרונות.

בפנייה שהוגשה, ביקשה ראדה לקבל לידיה את המחשב הנייד של בתה, נגן מוזיקה שהיה שייך לתאיר ואת הטלפון הנייד שלה. בבקשה כתבה כי המחשב מכיל חומרים אישיים רבים וכי עניינו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח, הסתיים בכל הערכאות ועל כן יש להשיב לידיה את המכשירים שנתפסו.

בתשובת המדינה, שהוגשה לבית המשפט בחודש אוקטובר, נכתב כי רצונה של ראדה לקבל לידיה את המחשב ברור, אך "לעת הזאת, כשסנגוריו של רומן זדורוב הגישו בקשה לקבלת חומרי חקירה לצורך הגשת בקשה לקיום משפט חוזר, ואף כשהמבקשת (אילנה ראדה, ש"פ) מבקשת כי החקירה תחודש, לאור הפרסומים על מעורבותה האפשרית של א.ק ברצח בתה – קיים הכרח כי המוצג המקורי יישאר בידי הפרקליטות". נציגי הפרקליטות ציינו כי הם אינם מתנגדים להעביר העתק של כל חומרי המחשב לידיה של ראדה וכי נציג מטעמה יהיה נוכח בעת העתקת החומר.

עם זאת, כעת מתברר כי בתשובת הפרקליטות לא נכלל פרט משמעותי – התביעה לא הצליחה לאתר עד כה את הטלפון הנייד של ראדה. התביעה עדכנה את בית המשפט בנושא רק בחודש ינואר, ובמענה לפניה אישרו כי "הפרקליטות הודיעה לבית המשפט כי על אף חיפושים רבים, הטלפון הנייד לא אותר על ידי המשטרה".

אילנה ראדה בבית המשפט המחוזי, 2009צילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

בתיקי רצח, ובפרט בכאלו בהם הנאשם כופר באשמתו, מחויבת המדינה לשמור על כל המוצגים בתיק. הטלפון הנייד של ראדה הוא ראיה משמעותית, בין היתר בשל סימני השאלה סביב הודעות הטקסט שבו. בעוד שמידע שסופק מחברת "סלקום" העלה כי ראדה קיבלה שלוש הודעות ביום הרצח, במכשיר שלה, על פי החומרים שהועברו להגנה, אותרו רק שתי הודעות. הודעה אחת התקבלה מבן כיתתה, ואחרת התקבלה לאחר הרצח, בשעות אחר הצהריים, מאחת מחברותיה.

עורך דינה של ראדה מוטי טימסית אמר ל"הארץ": "יש הודעות שניתן להוציא רק מהמכשיר. היו פניות של גופי החקירה לרשתות הסלולר למשוך שיחות יוצאות והודעות טקסט. הם קיבלו תשובה שלא ניתן להוציא הודעות טקסט לא מתוך המכשיר, אז חשיבותו ברורה". עוד הוסיף עו"ד טימסית כי אילנה ראדה הייתה "המומה" כשגילתה שהנייד לא אותר: "במהלך ההתנהלות מול הפרקליטות בבית המשפט היה ברור שהטלפון קיים ורק צריך להעתיק אותו. אני לא שותף לאמירות קונספירטיביות, אבל זה באמת מחדל לאבד מוצג שלא רק שהיה בזירת הרצח אלא היה על הגופה, בכיס של המנוחה".

עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, המייצג אותו כעת יחד עם משה שרמן ציין, מתח ביקורת על הפרקליטות והמשטרה בעקבות היוודע אובדן הנייד: "אובדן מכשיר הטלפון הוא כמובן חמור, הן משום שמדובר בראיה, והן משום שהוא מהווה חוליה נוספת בשרשרת הארוכה של הכשלים, הרשלנות ואף השחיתות שנקטו בה החוקרים בתיק". הלוי הוסיף: "יחד עם זאת, ולשם ההגינות, אבהיר כי לא מדובר בראיה מרכזית, ואנו ממתינים לשורה ארוכה של בדיקות פורנזיות ואחרות לגבי ממצאים בזירה, וכן לגבי אנשים מסוימים במטרה להגיש בהקדם האפשרי בקשה למשפט חוזר בעניינו של רומן".

זדורוב הורשע בבית המשפט העליון ברצח ראדה, ברוב דעות של השופטים יצחק עמית וצבי זילברטל אל מול השופט דנציגר. ההכרעה בערעור נמסרה לאחר תהליך משפטי ארוך שנים, במסגרתו הורשע לראשונה בשנת 2010 בבית המשפט המחוזי בנצרת. במהלך ערעורו לעליון בשנת 2013, התיק שב למחוזי להצגת ראיות נוספות באופן חריג. הרכב השופטים במחוזי הרשיע אותו בשנית ב-2014, והיא נותרה על כנה גם בעליון. בקשתו לקיום דיון נוסף בהרשעתו נדחתה על ידי נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בחודש יולי האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ