הרבנות מאותתת כי תסכים לפתוח את שוק הכשרות לתחרות

ועדה ברבנות המליצה להחיל רפורמה במערך הכשרות לקראת דיון בבג"ץ. ברבנות חוששים מגל נוסף של ביקורת שעשוי לכלול פרשנות חדשה לחוק איסור הונאה בכשרות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, בסיור כשרות בכנסת, 2014. בעבר יכלו בעלי עסקים להציג תעודה ללא המלה "כשר"
הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, בסיור כשרות בכנסת, 2014. בעבר יכלו בעלי עסקים להציג תעודה ללא המלה "כשר"צילום: איציק הררי

לקראת דיון חוזר בעתירת כשרות שהחל הבוקר (שלישי) בבג"ץ, הרבנות הראשית מאותתת כי תסכים להגביר את התחרות בשוק הכשרות בישראל. על פי מסקנות ועדת הכשרות, שפועלת ברבנות הראשית זה כמה חודשים, לאחר החלת הרפורמה יוכלו בעלי עסקים לבחור לאיזה רב לגשת עבור שירותי השגחה. בגלי צה"ל דיווחו הבוקר כי בין היתר המליצה הוועדה להיפרד גם מעקרון העומד לביקורת זה עשרות שנים – העסקת המשגיח על ידי המושגח. ברבנות אומרים כי לאחר החלת הרפורמה "בקרי הכשרות" יועסקו על ידי המועצות הדתיות, כדי לשמור על עצמאותם מול בעלי העסקים.

לפי שעה מדובר בהצהרת כוונות בלבד, וישנה עוד דרך ארוכה עד ליישום רפורמה כלשהי. עם זאת, קיים לחץ רב ברבנות לקראת הדיון החוזר, בשל ההערכה כי הוא יגרור גל נוסף של ביקורת כלפיה, שעשוי אף לכלול פרשנות חדשה לחוק איסור הונאה בכשרות. בקרוב אמור להתפרסם גם דו"ח של מבקר המדינה על מערך הכשרות של הרבנות.

בדיון החוזר בבג"ץ, בהרכב של שבעה שופטים, חזרו בהם שני בעלי מסעדות, המיוצגים על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, מעתירתם לאפשר להם להשתמש במלה "כשר". כעת, הם מבקשים  לחזור לפרשנות המאפשרת להם שימוש במלים חלופיות כגון "השגחה" או "פיקוח". נציגת העותרים עו"ד ריקי שפירא אמרה כי הם "מבקשים מבית המשפט לאמץ את הפרשנות המצמצמת" של חוק איסור ההונאה בכשרות. 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כתב לקראת הדיון חוות דעת שסותרת את עמדת קודמו בתפקיד יהודה וינשטיין. בעבר, אישר וינשטיין לבעלי העסקים להציג תעודה כל עוד לא נאמרת בה המלה המפורשת "כשר". עמדת היועץ הנוכחי כלפי החוק דומה לזו של הרבנות ולפיה אין להציג כל "מצג כשרותי" - גם אם לא נאמרת במפורש המלה כשר. השופטים ביקרו את נציג הפרקליטות על השינויים בעמדת היועצים המשפטיים לממשלה: "שלוש פעמים גרמתם לנו למבוכה. אנחנו כל הזמן מצטטים את מה שאתם אומרים לנו".

בדיון הראשון, בהרכב של שלושה שופטים, נדחתה העתירה ברוב דעות ואולם נמתחה ביקורת על הרבנות שעליה לערוך רפורמה במערך הכשרות. בצעד חריג, לאחר מתן ההחלטה, הנשיאה נאור אישרה דיון חוזר בהרכב מורחב. לדיון החוזר יצטרף גם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) כידיד בית המשפט.

הרב אהרון ליבוביץ, מייסד וראש ארגון הכשרות האלטרנטיבי "השגחה פרטית", אמר כי הרבנות הניפה "דגל לבן". לדבריו,  "השגחה פרטית נאבקת כבר שנים במונופול הכשרות, וההישגים מתחילים להצטבר. מסקנות ועדת הרבנות שפורסמו שעתיים לפני הדיון שלנו בבג"ץ הן הנפת דגל לבן. כבר אין ספק, סדקנו את המונופול, גרמנו לרבנות להכיר בכך שהציבור בישראל רוצה כשרות, אבל מאס בזו של הרבנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ