בנט על גזר דינו של אזריה: "כולנו נשלם את המחיר"

בליכוד קראו להעניק חנינה לאזריה והשרה רגב אמרה: "זהו המשך ישיר למשפט השדה שנעשה לו". הרצוג: "אזריה קורבן של נסיבות מדיניות בלתי אפשריות שהמדינה מתחמקת מהן עשרות שנים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאור אזריה ואמו בבית הדין הצבאי, הבוקר
אלאור אזריה ואמו בבית הדין הצבאי, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

במערכת הפוליטית הגיבו לגזר דינו של אלאור אזריה, שנידון לשנה וחצי מאסר בפועל והורדה בדרגה בגין הריגה, הבוקר (שלישי) בבית הדין הצבאי בתל אביב, וח"כים רבים קראו להעניק לו חנינה.

אולם נכון לשלב הזה, בני משפחת אזריה - היחידים שיכולים לבקש חנינה מנשיא המדינה - לא פועלים בנושא, אלא הבהירו כי הם מתכוונים להגיש ערעור על הכרעת הדין. הנשיא יכול לדון בעצם בקשת חנינה רק לאחר תום ההליך המשפטי כולו. 

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "ביטחון אזרחי ישראל מחייב חנינה מיידית לאלאור אזריה", והוסיף כי "כל הליך החקירה זוהם מיסודו. גם אם שגה, אסור שאלאור יישב בכלא. כולנו נשלם את המחיר". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "גם מי שאינו אוהב את פסק הדין או את גזר הדין מחוייב לכבד את בית הדין". שר הביטחון הוסיף כי "מדובר מצד אחד בחייל מצטיין ומצד שני במחבל שבא להרוג יהודים, ואת זה כולם צריכים לקחת בחשבון".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג אמר כי בית הדין "גילה רגישות והבנה לאלאור, ומצד שני יישם כמתחייב את ההקפדה המוחלטת על עקרון טוהר הנשק בצה״ל". הרצוג הוסיף כי "אזריה קורבן של נסיבות מדיניות בלתי אפשריות שהמדינה מתחמקת מהן עשרות שנים".

ח"כ יאיר לפיד אמר כי הוא מקווה שמפקדיו של אזריה ישקלו להעניק לו חנינה: "אלאור אזריה הוא חייל שעשה טעות חמורה בנסיבות קשות", והוסיף: "אני מגבה את הרמטכ"ל ואת בית המשפט על עמידתם האמיצה על ערכי הצבא. הם אלה שמופקדים על רוח צה״ל, ולא כל אלה שעושים עכשיו סיבוב פוליטי על גבו של חייל שטעה".

משפט אזריה - סיקור נרחב | כמה שנים נגזרו על החייל הקודם שהורשע וכיצד אלאור אזריה יכול לקבל חנינה | מהחייל ת' ועד ראש הממשלה: דמויות מרכזיות בפרשת אזריה | כך קעקעו השופטים את כל טענותיו של אזריה | ממשלת לה פמיליה (יוסי ורטר) | 97 עמודים, 40 אלף מלים: הכרעת הדין המלאה | התעקשות הסנגוריה להציג את אזריה כגיבור הבטיחה את הרשעתו (עמוס הראל) | משפחת המחבל: נרדוף את אזריה עד לבית הדין הבינלאומי | שאגת אזריה: היוצרות התהפכו, והצבא נזעק להגן על הדמוקרטיה (אמיר אורן)

גם שר האוצר, משה כחלון, קרא היום להעניק חנינה לאזריה. "כעת, כאשר הסתיימו ההליכים המשפטיים, ניתן וצריך לפעול על מנת להעניק חנינה לחייל אלאור אזריה, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר", אמר כחלון. לדבריו, "הסבל שעברו החייל ובני משפחתו בשנה האחרונה הוא עונש כבד בפני עצמו. המערכת הצבאית, הפיקודית והשיפוטית עשתה את המוטל עליה על פי הנורמות הגבוהות בצה"ל. כעת יש לאפשר לה להפעיל את זכות החנינה לפי מידת הרחמים השמורה לה בחוק".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי הקריאות לחנינה של אזריה הן זילות של גזר הדין. לדברי גלאון, "נכון עשה בית הדין הצבאי שגזר עונש מאסר ממשי שאם לא כן, היה חותר תחת אותו סולם ערכים, טוהר הנשק ומוסר הלחימה של צה"ל, שאזריה חילל". היא הוסיפה כי הקריאות לחנינה "מעניקות לגיטימציה ומבקשות להלבין מעשים שדגל שחור אדיר מתנוסס מעליהם".

השר ישראל כץ (ליכוד) אמר כי "בית הדין אמר את דברו. ההליך המשפטי מוצה, כעת הגיע העת לחנינה". יו"ר ש"ס השר אריה דרעי קרא להעניק חנינה לאזריה "כדי שיוכל לשקם את חייו וכדי לסיים את הפרשה שקורעת את כולנו כל כך הרבה חודשים". השרה מירי רגב (ליכוד) הוסיפה: "זהו יום עצוב, גזר הדין קשה. אלאור לא היה צריך לשבת יום אחד בכלא בנוסף למה שכבר ריצה. זהו לצערי המשך ישיר למשפט השדה שנעשה לו".

ח״כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת אמר: "בהחלטת ההרשעה, בית הדין הצביע בבירור על החומרה שהשופטים מייחסים להתנהגותו של אזריה, ואין ספק לנו שהיה מקום מלכתחילה להגיש כתב אישום על רצח. העונש אינו משקף את חומרת המעשה והוא מעביר מסר קשה שדמו של הפלסטיני הינו הפקר". חברת מפלגתו חנין זועבי אמרה כי פסק הדין מגוחך, "אך פשוט ונאמן לתרבות הערכית של הצבא הישראלי ושל המדינה היהודית: רצח פלסטיני לא מהווה פשע".

כדי לקבל חנינה, על אזריה להגיש בקשה מפורטת שתגיע לפתחו של נשיא המדינה. בנוסף, צריכות להתקבל חוות דעת של הפרקליט הצבאי הראשי, הרמטכ"ל, ראש אכ"א ושר הביטחון טרם החלטת הנשיא — תהליך שאורך זמן רב. ריבלין אמר בעבר על המשפט כי "יש לנו מפקדים טובים ביותר, יש לנו רמטכ"ל שאין כמוהו וצריך לשמוע להם ולקבל את החלטותיהם כי אלו חוקי המשחק"‎.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ