אלאור אזריה נידון ל-18 חודשי מאסר בפועל

בית הדין הצבאי גזר על החייל גם שנה וחצי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים נגד אחד, שסבר שיש להחמיר בענישה. אזריה יחל לרצות את עונשו ב-5 במארס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאור אזריה בבית המשפט עם אמו, אתמול

בית הדין הצבאי בקריה בתל אביב גזר אתמול (שלישי) 18 חודשי מאסר בפועל על החייל אלאור אזריה. אזריה, לוחם בחטיבת כפיר שירה בראשו של המחבל עבד אל־פתאח א־שריף בחברון בחודש מארס האחרון, הורשע בחודש שעבר בהריגתו ובהתנהגות שאינה הולמת. הרכב השופטים החליט לגזור על אזריה עונש מקל ביחס לדבריהם הנחרצים בעת הרשעתו: שנה וחצי מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. סנגורו של אזריה, עו"ד אילן כ"ץ, הסכים כי מדובר בעונש מקל ביחס להרשעתו. לדבריו, מי שיקרא את גזר הדין ואת הכרעת הדין יחשוב כי מדובר במקרים שונים — ולא בתיאור אותו מעשה.

השופטים סברו כי מתחם הענישה הנכון לאזריה צריך להיות בין שנת מאסר וחצי לארבע שנים, וציינו כי ראו לנכון לגזור על אזריה את רף הענישה הנמוך. עם זאת, אחד השופטים היה בדעת מיעוט, וקבע כי העונש המינימלי שצריך להיגזר על אזריה הוא שנתיים וחצי, והמקסימלי — חמש שנות מאסר. לדבריו, "על צה"ל לחרוט על דגלו את הצורך בשמירתו הקפדנית של ערך קדושת החיים, הרם מכל הערכים, וזאת לאור התוצאות הקשות הנלוות להפרתו ולפגיעה בו".

הרכב השופטים קיבל את בקשת הסנגורים לעכב את תחילת מאסרו של אזריה בשבועיים, על מנת שיוכלו להגיש ערעור על החלטתם להרשיעו. לכן, אזריה עתיד להתחיל בריצוי מאסרו בעוד כעשרה ימים, ב-5 במארס, בכלא שש.

בגזר הדין כתבו השופטים כי מעשיו של אזריה "פגעו במספר ערכים חברתיים, אשר שומה עלינו להגן עליהם, על מנת לחזק את חוסנה המוסרי והערכי של החברה בכללותה ושל צה"ל, כצבאה של החברה, בפרט". לדבריהם, הערך העיקרי שנפגע הוא עקרון קדושת החיים.

תומכי אזריה מחוץ לבית הדין, אתמולצילום: אמיל סלמן
אלאור אזריה עם חבריו בבית המשפט, אתמולצילום: JIM HOLLANDER/אי־פי

השופטים ציינו עוד כמה נקודות שבגינן התחשבו באזריה: גילו הצעיר; הנזקים שנגרמו לאזריה מעצם ההרשעה, ומצבם הבריאותי של בני משפחתו. לדבריהם, סיבות אלו, "שאינן קשורות בביצוע העבירה", הן שמביאות לקביעת עונשו של אזריה ברף התחתון.

כחלק מגזר הדין, התייחסו השופטים לאמירות הדרג הביטחוני הבכיר בפרשה — שר הביטחון דאז משה יעלון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ודובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז (היום אלוף, המשמש גם ראש אגף כוח האדם). "חקירת מצ"ח ביחס לאירוע היתה בראשיתה. לא יכולה להיות מחלוקת כי הדרג הצבאי הבכיר רשאי ולעתים אף חייב להביע עמדה ברורה ומיידית ביחס לנושאים המצויים על סדר היום. אולם כשמדובר בנושאים הנתונים תחת חקירה פלילית, ראוי להמתין עד להתבהרות התמונה העובדתית העולה מן החקירה, וככל שקיימת נחיצות להשמעת אמירה פיקודית בשלב כה מוקדם — אזי למתן את האמירה ולסייג אותה באשר לתוצאות החקירה", ציינו השופטים.

בזמן הדיון בבית הדין הצבאי התאספו כמה עשרות מפגינים, בהם הזמר אריאל זליבר, מול בסיס הקריה להפגנת תמיכה באזריה. המפגינים נשאו דגלים ושלטים, עליהם נכתב "עם ישראל לא נוטשים חייל בשדה הקרב" ו"באנו לקחת את אלאור".

לא ניתן לדון בחנינה לפני ההכרעה בערעור

רבים במערכת הפוליטית קראו אתמול לתת חנינה לחייל אלאור אזריה, אולם נכון לשלב זה בני משפחתו ופרקליטיו אינם פועלים בעניין. הוריו של אזריה הבהירו כי בכוונתם להגיש ערעור על עצם הרשעתו של בנם. נשיא המדינה ראובן ריבלין אף אינו יכול לדון בעצם בקשת החנינה לפני תום ההליך המשפטי. היחידים שיכולים להגיש בקשת חנינה מטעמו של אזריה הם בני משפחתו הקרובה או פרקליטיו.

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב אתמול בדף הפייסבוק שלו כי יש "לסיים סופית את העניין", ובכך קרא לבני משפחת אזריה לא לערער על הכרעת בית הדין. ערעור שכזה, אם יוגש, יימנע ממערכת הביטחון לפעול בדרכים אחרות כדי להקל על עונשו של אזריה, בין אם באמצעות המתקת עונשו, ובין אם באמצעות חנינה, הדורשת חוות דעת מבכירים בצבא. חרף הצהרות עורכי הדין של אזריה כי הם נערכים להגשת ערעור וכבר השלימו את כתיבת מרביתו, אין דעה אחידה בין כל צוות ההגנה של אזריה בנושא, ויש הסבורים כי מדובר בטעות שעלולה אף לפגוע באזריה.

אם יבחר שלא לערער, עומדת בפני אלאור אזריה האפשרות לבקש מאלוף פיקוד המרכז רוני נומה להמתיק את עונשו. אם יערער, משמעות הדבר כי בית הדין הצבאי לערעורים יידרש לבחון בשנית את הכרעת הדין. רק אחרי שלב זה, ועם קבלת הכרעת שופטי בית הדין הצבאי לערעורים, יוכלו בני המשפחה לשוב ולבקש הקלה בעונש – בין אם באמצעות בקשה להמתקת העונש לרמטכ"ל (מכיוון שמדובר בהכרעה של בית הדין הצבאי לערעורים), ובין אם באמצעות בקשה לחנינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ