הוגשה עתירה לבג"ץ נגד הארכת תוקף המענק ליזם המלון בבקעת תמנע

תוקפו של המענק, על סך 72 מיליון שקל, פג לפני יותר משנה. למרות זאת משרד התיירות מתעקש להעניקו ליזם המלון, שתוכניתו עדיין לא אושרה

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמק ססגון, בשנה שעברה
עמק ססגון, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

עמותת "אדם טבע ודין" הגישה אתמול עתירה לבג"ץ נגד החלטת משרד התיירות להאריך את פרק הזמן שבו ניתן יהיה לתת מענק בסך 72 מיליון שקלים לקבוצת אגרא, שאמורה להקים את המלון בעמק ססגון שבבקעת תמנע בערבה.

בניית המלון אושרה לפני כחצי שנה בוועדה לתכנון ובנייה במחוז דרום, אך נגד החלטה זו הוגש ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה על ידי ארגוני סביבה והוא טרם נידון.

המענק למיזם אושר תחילה בשנת 2008 והוא קיבל תוקף לפרק זמן של שבע שנים, אולם בתום פרק זמן זה טרם אושרה התוכנית באופן סופי. נגד התוכנית הוגשה כבר לפני תשע שנים עתירה משפטית על ידי "אדם טבע ודין" לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. על פי החלטת בית משפט זה התקיים דיון מחודש בתוכנית והיא אושרה על ידי הוועדה המחוזית במתכונת מצומצמת יותר בנומבר האחרון, שנה לאחר שאמור לפוג תוקפו של הזמן שבו ניתן היה לנצל את המענק.

בעתירה שהגישה טוענת העמותה כי משרד התיירות "רמס ברגל גסה ובחריגה בוטה מסמכות" את החוק בכך שאישר להקפיא את האפשרות לתת את המענק, למרות שעברה יותר משנה מאז פג תוקפו. העמותה ציינה שניתן להאריך תוקף של מענק רק בנסיבות חריגות ביותר, ורק לתקופה של שנה.

לפני הגשת העתירה פנתה "אדם טבע ודין" למשרד התיירות ובקשה הבהרות לגבי ההחלטה בנושא המענק. מנכ"ל המשרד, אמיר הלוי, השיב לפנייה וטען שיזם התוכנית עשה מאמצים רבים להתאמתה לדרישות של ועדות התכנון, אך לא הצליח לעשות זאת, בין השאר, בגלל הליכים משפטיים כמו אלו שיזמה העמותה. "ההחלטה החריגה נתנה בהתאם למקרים תקדימיים שנעשו בעבר, ובהם היזם היה מנוע מלהתקדם בפרויקט בשל גורמים חיצוניים", כתב הלוי. בעתירתה דחתה "אדם טבע ודין" טענה זו. לדבריה, גם על פי פסיקת בית המשפט המחוזי בעתירה נגד התוכנית המקורית נמצאו פגמים, ולכן סבר בית המשפט שיש לדון בה מחדש ולהכניס בה שינויים במידת הצורך.

עמק ססגון נמצא בדרום הערבה ונחשב אתר נוף ייחודי. כחלק מבחינת התוכנית מחדש הוצע להקים מלון באתרים אחרים באזור, אך קבוצת אגרא דחתה הצעה זו. בנוסף, קבעה הוועדה כי תוכניות המתאר באתרים אלו לא מאפשרות הקמת מלון. ממשרד התיירות לא נמסרה תגובה לעתירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ