יו"ר הוועדה לענייני פליטים עבד כרבע מהשעות שהוקצו לו במסגרת התפקיד

במהלך הדיון בעתירה נגד מינויו של עו"ד ציון אמיר ליו"ר הוועדה, התברר שעבד כ-23 שעות בחודש. על אף שהעתירה נדחתה, השופט פוגלמן תהה כיצד אמיר ימצא זמן לטפל במאות בקשות מקלט

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בג"ץ דחה בשבוע שעבר עתירה נגד מינויו של עו"ד ציון אמיר ליו"ר הוועדה המייעצת לענייני פליטים לשר הפנים. השופטים אורי שהם ויורם דנציגר לא קיבלו את הטענות שלפיהן נפלו פגמים בהליך המינוי וכי לאמיר, עו"ד פלילי עמוס, אין פנאי לתפקיד. מנגד, השופט עוזי פוגלמן, בדעת מיעוט, תמך בהוצאת צו שימנע את המשך כהונתו של אמיר, בשל חשש לפגמים בהליך המינוי ושאלות באשר לזמינותו למלא את המשימה שהוטלה עליו. פוגלמן סבר כי דרושים הסברים נוספים של המדינה על מנת להכריע בעתירה.

בדיון בעתירה התברר כי ועדת המכרזים של רשות האוכלוסין וההגירה אישרה לאמיר 100 שעות עבודה בחודש בממוצע, אך בפועל הוא עבד 182 שעות עבודה בשמונת החודשים הראשונים בתפקיד, כ-23 שעות בחודש.

אמיר, בשנה שעברה. "קיבלתי עליי את המשימה ואני רואה בה עבודת קודש"צילום: אילן אסייג

שר הפנים אריה דרעי מינה את אמיר ליו"ר הוועדה במארס בשנה שעברה. ממועד מינויו ועד לחודש שעבר הועברו לידיו של אמיר 269 תיקים, ונכון לסוף ינואר המתינו 54 תיקים להכרעתו. אמיר הבהיר לבג"ץ כי בשל תקלה לא ידע במשך זמן רב על קיומן של 37 בקשות מקלט, שנשלחו לתיבת הדואר האלקטרוני של העוזרת המשפטית שלו, שסיימה את תפקידה בקיץ שעבר. לפי נתונים שמסרה המדינה, 856 בקשות מקלט צפויות להגיע בקרוב לוועדה.

על כך תהה פוגלמן בדיון: "ער אני לטענת המשיב 2 (עו"ד אמיר), שלפיה מחמת תקלה הוא לא היה מודע לכך שחלק מן הבקשות תלויות ועומדות, ברם עדיין נדרש מענה מפורט לשאלה כיצד אכן יוכל להקדיש את זמנו ומרצו לטיפול בכלל הבקשות, וכפי שראינו, הצפי הוא להגעתן בקרוב של מאות בקשות".

ועדת הפליטים אחראית לבחינת בקשות המקלט המוגשות בישראל. מליאת הוועדה או היו"ר בהליך מקוצר רשאים להמליץ על קבלתה או דחייתה של בקשת מקלט. דרעי מינה את אמיר לתפקיד, לאחר שלא היה מאויש יותר משמונה חודשים, מאז פרישתו של עו"ד אבי חימי. את העתירה הגיש כחודשיים לאחר המינוי עו"ד תומר ורשה, שמשרדו מייצג מבקשי מקלט רבים. סמוך לכך החזיר דרעי את חימי לתפקיד וכעת פועלים שני יושבי ראש במקביל.

אחת הטענות שהעלו העותרים היא כי הליך מינויו של אמיר נעשה בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. אלה קובעות כי על מועמד לראשות ועדה ציבורית למלא שאלון אישי ועל היועץ המשפטי של המשרד הרלוונטי לבחון את התאמתו לתפקיד. בהליך התברר כי היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין וההגירה, עו"ד דניאל סלומון, לא כתב חוות דעת בעניין מינויו של אמיר. המדינה מסרה לבית המשפט כי העביר את חוות דעתו בעל־פה. המדינה גם לא סיפקה לבית המשפט את השאלון האישי של אמיר והעותרים הטילו ספק אם אכן מילא כזה.

השופט שהם סבר כי המינוי נעשה בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, אך העיר שמוטב היה לו חוות הדעת היתה בכתב. הוא ציין כי העותר לא סיפק ראיות לכך שאמיר לא מילא שאלון אישי. שהם הוסיף כי מתגובת המדינה עולה כי לכישוריו של אמיר כעו"ד פלילי ותיק "נודעת חשיבות רבה בעיסוק בבקשות מקלט, אשר עשויות להישען על תשתית עובדתית מורכבת, הדורשת ניתוח ובירור מעמיק, ואף התייחסות לשאלות של מהימנות". הוא גם דחה גם את הטענה כי אמיר אינו ממלא את תפקידו כהלכה.

השופט פוגלמן לא קיבל את הכרעתו של שהם ועמד על חשיבות מילוי שאלון אישי בידי המועמד ובחינתו על ידי היועץ המשפטי של המשרד הרלוונטי.

בשיחה עם "הארץ" התייחס אמיר לפסק הדין ואמר: "קיבלתי עליי את המשימה, שאני רואה בה שליחות ציבורית חשובה, עבודת קודש. קיבלתי אותה מתוך אמונה שאני יכול לפנות עצמי ולהעמיד את עצמי לכל הדרישות של התפקיד מבחינת זמינות. בינתיים זה מתנהל כך. כולי תקווה שזה גם ימשיך להתנהל כך בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ