11 שנות מאסר נגזרו על תושב קרית אתא, שדקר יהודי כי חשב שהוא ערבי

הדוקר, שלמה חיים פינטו, הורשע בניסיון לרצח והחזקת סכין ממניע גזעני. באוקטובר 2015 הוא תקף עובד בשופרסל כי חשב שהוא ערבי

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר 11 שנות מאסר על שלמה חיים פינטו שדקר יהודי משום שחשב שהוא ערבי באוקטובר 2015. פינטו, תושב קרית אתא, הורשע בדצמבר בניסיון לרצח והחזקת סכין ממניע גזעני, וזוכה מעבירה נוספת של ניסיון לרצח שיוחסה לו בכתב האישום המקורי.

השופטים תמר נאות פרי, אברהם אליקים וסגן הנשיא רון שפירא קבעו כי בנוסף על 11 שנות המאסר, ייגזרו עליו גם 18 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים ותשלום פיצוי של 50 אלף שקלים לאיש שדקר.

בתסקיר שהגיש שירות המבחן לבית המשפט נכתב כי פינטו סבל מקשיים חברתיים בנעוריו, חבר לקבוצות שוליים ועישן קנביס בגיל צעיר. נכתב בו כי פינטו הוא "אדם ורבלי, מניפולטיבי, דעתן ומחושב בשבריו וכי פעל ממניעים גזעניים בשעת ביצוע העבירות". עוד נכתב כי שירות המבחן התרשם כי החרטה שהביע לא היתה כנה, אלא נבעה מהשלכות ניסיון הדקירה על חייו ומשפחתו. לפי התסקיר, פינטו "עשוי לגלות התנהגויות עוינות ומפרות נורמה כלפי אוכלוסיות אשר אינן עומדות בקנה אחד עם עמדותיו", וקיים "סיכוי בינוני-גבוה" שהוא יעבור על החוק שנית.

בנובמבר האחרון נגזרו 13 שנות מאסר וחצי על הנערה שביצעה פיגוע דקירה עם מספריים והורשעה בעבירות דומות של ניסיון רצח ובהחזקת סכין כחלק מהסדר טיעון. הנערה, שיחד עם חברתה וקרובת משפחתה דקרה שני בני אדם קל בנובמבר 2015, חויבה גם לשלם פיצויים בסך 30 אלף לאדם שנדקר. 

על המחבל, סובחי אבו חליפה, שדקר צעיר בן 25 ופצע אותו קשה בתחנת רכבת קלה בירושלים נגזרו 18 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון. אבו חליפה, תושב מחנה הפליטים שועפט בירושלים, הורשע בניסיון רצח, חבלה חמורה ואחזקת סכין. 

האישום נגד פינטו מתאר כיצד בסביבות השעה 12 הוא התקדם לעבר שופרסל שבמתחם איקאה בקרית אתא מתוך מחשבה כי עובדים שם הרבה ערבים. הוא נכנס לסופרמרקט כשסכין מוחבא בשרוולו ובכיס מכנסיו מוחזק סכין יפני. הוא הבחין באורי רזקן מסדר מדפים והשתכנע שהוא ערבי. פינטו הגיח מאחורי רזקן כשהסכין בידו ודקר אותו כמה פעמים באזור המותן, הגב התחתון והכתף, בכוונה לגרום למותו. רזקן החל לברוח, הנאשם רדף אחריו בסופר כשהסכין בידו.

במהלך עדותו בבית המשפט טען פינטו כי הוא נשלט על ידי קול פנימי וכי בעת האירועים היתה לו הרגשה שהוא עושה מצווה ושיש  לו שליחות. "בהמשך, הסביר הנאשם כי הרקע למעשיו היה רוחני, כאשר הוא סבר שבאמצעות תקיפה אדם ממוצא ערבי הוא יחליש את 'שרו של ישמעאל', ובאמצעות החלשת ההשפעה הרוחנית של האומה של ישמעאל, יגברו הרחמים על עם ישראל והוא יקרב את הגאולה", נכתב בהכרעת הדין. השופטת נאות פרי אמרה על תיאורי "הקול הפנימי" כי מצאה אותם לא אמינים, והשופטים גם לא קיבלו את טענת עורך דינו של פינטו ללקות נפשית או אי שפיות.

עו"ד עדי קידר המיצג את פינטו מסר: "לטעמנו גזר הדין הוא קשה ומחמיר ולא לוקח בחשבון את כל השיקולים המיוחדים של המקרה והנסיבות המיוחדות של המקרה והעושה. למרות שהעונש שניתן הוא רחוק מאוד ונמוך בהרבה מזה שהתביעה עתרה לו. עדיין במוקד ובלב העניין הוא נושא כשירותו של הנאשם שמטבע הדברים נידון בבית המשפט העליון ומטבע הדברים אם טענתו תתקבל - או שיזוכה או שעונשו יופחת בהרבה". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ