שרה נתניהו לבית הדין: פסיכולוגית מומחית במשקלי לא מסוגלת לשתות שלושה בקבוקי שמפניה ביום

בית הדין לעבודה ידון מחר בבקשתה של נתניהו לערער על הפסיקה לטובת אב הבית לשעבר מני נפתלי. נתניהו מביעה חשש פן יוטל עליה לממן את הפיצויים שנקבעו לנפתלי ולעובד המעון גיא אליהו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו בדיון בתביעתו של מני נפתלי בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, ב-2015
אמיר אורן
אמיר אורן

רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, טוענת בבקשת ערעור שתידון מחר (שלישי) בבית הדין הארצי לעבודה כי משקל גופה ועיסוקה המקצועי מקעקעים את אמיתות דברי אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, בעניין הרגלי השתייה שלה. במסמך הכולל, על שלל נספחיו, יותר מ-1,000 עמודים, מבקשת נתניהו לערער על פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, שהתייחס בשלילה להתנהגותה כשקיבל אשתקד בעיקרן את תביעות נפתלי ועמיתו גיא אליהו והורה למדינה לשלם להם פיצויים. נתניהו מביעה גם חשש פן יוטל עליה לממן פיצויים אלה.

נתניהו מעוניינת לבטל את החלטתה של נשיאת בית הדין האזורי דיתה פרוז'ינין, להחזיר את הדיון לאזורי - שממנו פרשה בינתיים פרוז'ינין לגימלאות - ולאפשר לה להביא ראיות ועדים באשר לקביעות נגדה, או לחילופין לבטל קביעות אלה. היא גם מבקשת להשית את הוצאות הערעור על נפתלי. בית הדין הארצי, בהרכב בראשות נשיאו יגאל פליטמן, ידון גם בערעורי צדדים נוספים בתיקי נפתלי ואליהו, בהם התובעים - המיוצגים בידי עורכות הדין נאוה פינצ'וק-אלכסנדר ונעמי לנדאו - והמדינה, החולקת על הבסיס המשפטי לפסק הדין אך לא על הקביעות העובדתיות בו. זאת, אף שהודיעה על תמיכתה בבקשת הערעור של שרה נתניהו.

בנפרד ממסלול אזרחי זה, העוסק בהתרחשויות במעונות נתניהו, אמורה פרקליטת מחוז ירושלים (פלילי), עו"ד נורית ליטמן, להחליט אם לאמץ את המלצת המשטרה להעמיד לדין את שרה נתניהו ואחרים באשמת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בתיק המעונות. ממשרד המשפטים נמסר הבוקר כי החלטת ליטמן תינתן בקרוב.

פרקליטה של נתניהו, עו"ד יוסי כהן, מצטט בבקשת הערעור את נפתלי, שאמר בעדותו בבית הדין האזורי כי "לא ידעתי שהיא שותה כמות אלכוהול מטורפת. כשנכנסתי לבית נחרדתי לראות כמה היא שותה, למשל שלושה בקבוקי שמפניה ביום". זאת, לדעת כהן, "הצהרה הזויה", מפני ש"האדם הממוצע, ובוודאי אדם במשקלה (של שרה), אינו מסוגל לשתות שלושה בקבוקי שמפניה ביום, בפרט אם הוא עובד כפסיכולוג מומחה בשירות הציבורי ונושא במטלות רבות מתוקף מעמדו".

כהן לא צירף לטענה זו סימוכין ולא נקב בראיות ובעדים שבדעתו להביא לחיזוקה, אם תתקבל בקשת הערעור. מחקרים מדעיים הנגישים לכל, למשל באתר המכונים הלאומיים לבריאות בוושינגטון, סותרים את טענתו בסעיף המשקל. חוקרים רבים (בהם פרנץ' ונורטון, איסטבן ומארי, ליאנגפונסקול וקראב) מצאו שאין כל מתאם, או שקיים אף מתאם שלילי, בין כמות השתייה ותכיפותה לבין משקל הגוף, במיוחד בקרב בני 51 ומעלה ובקרב נשים (שרה נתניהו בת 58). לפי אחד ממחקרים אלה, "יש קשר פרדוקסלי בין כמות האלכוהול הנצרכת לבין משקל גוף אצל שתיינים כרוניים או כבדים - הם מאופיינים דווקא באובדן משקל". לא ידועים מחקרים על מתאם בין נפח שתיית אלכוהול לבין עבודת פסיכולוגים מומחים בשירות הציבורי. הפסיכולוג הקנדי מייקל פונד, אלכוהוליסט שהשתקם ופרסם את זכרונותיו, דיווח כי שתיינותו גרמה לו לתופעות של תת-משקל.

באמצעות נציגה הביעה שרה נתניהו בערעור גם "חשש ישיר לפגיעה ממונית", אם לא יתקבל ערעורה, משום שהמדינה שילמה מאות אלפי שקלים לנפתלי ולאליהו. לפי הערעור, נתניהו "חשופה לתביעת שיפוי/השבה מצד המדינה, כי לפי פסק הדין היא שגרמה במישרין ליצירת תנאי העסקה פוגעניים". בנוסף, נתניהו "תיחשף גם לתביעות כספיות אישיות מצד עובדים אחרים ויקשה עליה מאוד להתגונן מפני הטענות האמורות".

כהן מודה כי בית הדין האזורי קיבל למעשה את טענת נפתלי בשלמותה, כשקבע כי מחומר הראיות עלתה "תמונה עגומה ביותר לגבי המתרחש במעון רה"מ בכל הנוגע לאופן העסקת העובדים, סביבת העבודה שהם חשופים לה, היחס אליהם והשמירה על כבודם ועל זכויותיהם". הקביעות בפסק הדין נגד שרה, כאילו היא "מנהלת את המעון באופן פעיל וביד רמה", גרמו לפי הערעור ל"אווירה בעייתית, באופן המונע ממנה כיום ובעתיד לפנות שגרתית לעובדים, מחשש שתוגש נגדה תביעה".

נתניהו הודתה שראיינה עובדים "למשרת אמון אישית" במעון, אך לדבריה מיעטה להתערב בנעשה בו, מפני ש"היתה עסוקה מאוד, הן עקב עבודתה כפסיכולוגית מומחית והן מתוקף מעמדה כרעיית ראש הממשלה, המצריך עשייה ציבורית".

שרה נתניהו לא נתבעה בתיקי נפתלי ואליהו ואף סירבה להעיד בהם. לדבריה, בית הדין "חייב אותה להופיע חרף סירובה" - ולמרות מאמצי המדינה להתעלם מהוראה זו - אך בבקשת הערעור היא מבקשת להחיל על עצמה זכויות דומות לאלה של נתבעת.

בקשת הערעור גם תוקפת בחריפות את ההרכב בראשות השופטת פרוז'ינין, "שהושפעה מנציגי התקשורת ששהו באולמו, סקרו את ההליך בהיקף חסר תקדים ובזמן אמת דרשו במפגיע וללא הרף את שפיכת דמה של שרה". נתניהו מתוארת בערעור גם כ"צאן לטבח" וכמי ש"דמה הותר ונשפך בראש חוצות. שמה יוכתם קשות והיא תישא על מצחה אות קלון". בית הדין האזורי מואשם בפי פרקליטה של שרה נתניהו ברצון "לקבוע ממצאים חמורים נגד שרה, לאחר שדינה נחרץ למעשה על ידי אמצעי התקשורת במשך זמן רב ובמטרה לפגוע בראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ