פרשת הצוללות

עדות שהתקבלה במשטרה: נתניהו הנחה את מנכ"ל משרד הביטחון לבטל את מכרז הספינות

לפי העדות, רה"מ היה מעורב באופן ישיר בביטול מכרז ספינות המגן. חקירת המשטרה בנושא, שהפכה לפלילית, צפויה לעסוק בהרחבה גם בשאלה אם הקשרים בין חיל הים למל"ל עקפו את משרד הביטחון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בסיור ימי של חיל הים עם מפקד חיל הים דאז מרום, ב-2009
נתניהו בסיור של חיל הים עם מפקד חיל הים דאז מרום (עם הכובע), ב-2009צילום: רויטרס
עמוס הראל
עמוס הראל

עדות שהגיעה לידי חוקרי משטרת ישראל חושפת לכאורה מעורבות עמוקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בביטול המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות מגן עבור חיל הים. לפי העדות, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') דן הראל קיבל הנחיה ישירה מנתניהו לעצור את המכרז. עדות זו מגובה גם במסמכים רלוונטיים.

אתמול (שני) הודיע משרד המשפטים כי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הורה למשטרה לעבור משלב של בדיקה מקדמית לשלב של חקירה פלילית. בהודעה נאמר כי קיים "חשד סביר נגד חלק מהמעורבים לביצוע עבירות מתחומי השחיתות הציבורית". עם זאת, המשרד הדגיש כי נתניהו אינו חשוד בפרשה.

מאז נחשפה פרשת רכש הצוללות בערוץ 10 בנובמבר אשתקד, היא הסתעפה לעיסוק בהיבטים נרחבים יותר של עסקאות הנשק עם גרמניה ובהם ההחלטה לרכוש ארבע ספינות שיעסקו בין היתר באבטחת שדות הגז של ישראל בים התיכון. לאורך החודשים האחרונים, עוד בטרם ההחלטה לעבור רשמית לחקירה פלילית, ראיינו חוקרי המשטרה עשרות עדים, בהם בכירים בהווה ובעבר במערכת הביטחון, פשטו על לשכות שונות במשרד הביטחון ואספו מסמכים רבים.

בקרוב צפויים להיחקר חלק מהמעורבים בפרשה תחת אזהרה. בין היתר, נראה כי ייחקרו עו"ד דוד שמרון, פרקליטו האישי של ראש הממשלה ששימש גם כעורך דינו של מתווך העסקה מיכאל גנור (שמרון ונתניהו מכחישים שהאחרון ידע על הקשר לגנור), גנור עצמו ומפקד חיל הים לשעבר, אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום. תת־אלוף (מיל') אבריאל בר־יוסף צפוי גם הוא להיחקר.

מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') דן הראל, בוועדת חוץ וביטחון ב-2015
מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') דן הראל, בוועדת חוץ וביטחון ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

בר־יוסף — שנעצר לזמן קצר בחשד לעבירות שוחד הקשורות בעקיפין בעסקאות חיל הים ובעסקי הגז — מיודד עם גנור מתקופת שירותם המשותפת בחיל הים. בהיותו סגן ראש המועצה לביטחון לאומי, קידם באופן נמרץ את רכש הצוללות והספינות מגרמניה. נתניהו ביקש לקדמו לתפקיד ראש המל"ל, אולם הרעיון ירד מן הפרק כשנפתחה החקירה נגד בר־יוסף (עוד לפני חשיפת פרשת הצוללות).

המשטרה כבר גבתה עדויות מהראל, מקודמו בתפקיד המנכ"ל, אלוף (מיל') אודי שני, ממפקד חיל הים הקודם אלוף (מיל') רם רוטברג, משר הביטחון לשעבר משה יעלון, ומתת־אלוף (מיל') שמואל צוקר, שסיים בחודש שעבר את כהונתו בתפקיד ראש מינהל הרכש במשרד הביטחון. הראל העיד באריכות במשטרה, במשך יומיים, ונראה שהחוקרים ביקשו להיעזר בניסיונו כדי לשרטט את הנתיב שעבר הדיון בשתי העסקאות.

אדם נוסף שצפוי להעיד בפרשה הוא ראש המוסד, יוסי כהן, שבחלק מתקופת הדיונים על העסקאות שימש כראש המועצה לביטחון לאומי. לא מן הנמנע שבהמשך יהיה צורך לגבות עדות גם מנתניהו עצמו, אף שכאמור איננו חשוד בעצמו בפרשיות אלה.

משרד הביטחון החל לעסוק ברכש ארבע ספינות טילים חדשות ב–2012. תחילה היתה כוונה לרכוש את הספינות מהמספנה הגרמנית טיסנקרופ, המייצרת גם את הצוללות. אולם, בהמשך החליט שר הביטחון אז אהוד ברק לבחון רכש גם ממדינות נוספות, ובהן דרום קוריאה. בסוף 2014 הוקפא המכרז, אף שמשרד הביטחון כבר קיבל הצעות מכמה מדינות. בשלב זה שבה ופנתה ישראל למספנה הגרמנית וכעבור שנה סוכם על רכש הספינות ממנה. ערוץ 10 דיווח כי עו"ד שמרון הפעיל לחצים על עו"ד אחז בן־ארי, היועץ המשפטי של מערכת הביטחון, לפחות בשתי הזדמנויות שונות, לצורך ביטול המכרז.

שאלה אחרת, הצפויה כנראה לתפוס חלק משמעותי מן החקירה, נוגעת לקשר שבין המל"ל לבין חיל הים בגיבוש העסקאות. מכמה מן העדויות עולה לכאורה כי קצינים בחיל הים קיימו קשר ישיר עם בכירים במל"ל, כדי לאפיין את צרכי החיל. אולם, הקשרים הללו נעשו שלא כמקובל תוך עקיפת משרד הביטחון, המוסמך לטפל בכך. לפי עדות אחת, שהגיעה לידי "הארץ", נראה כי נורות האזהרה בצמרת משרד הביטחון נדלקו לאחר שעותק ממסמך של המל"ל בעניין זה נשלח בטעות לאחד מבכירי המשרד, שהפנה את תשומת לבו של המנכ"ל הראל.

לצד הרווחים הטמונים בעסקאות הנשק עצמן, קיימים עוד שני סעיפים תקציביים כבדי משקל, הנגזרים מהעסקאות בהמשך הדרך: התחזוקה השוטפת של הצוללות והספינות וסדרה ארוכה של שינויים ואפיונים ייחודיים שדורשים צה"ל וחיל הים מהמספנות לקראת ייצור המערכות הספציפיות עבור ישראל. שוויים של הסעיפים הללו יכול להסתכם בעשרות ואפילו במאות מיליוני דולרים, לאורך זמן.

בשורת דיווחים בכלי התקשורת בישראל נטען ששמרון וגנור ביקשו להעביר את התחזוקה השוטפת של הצוללות לידי מספנה פרטית שהיה להם אינטרס כלכלי בה. אשר לאפיונים הספציפיים, גם כאן טמון לכאורה פתח לרווחים גדולים של מתווכים ומעורבים, בתחום שבו הפיקוח של משרד הביטחון פחות דומיננטי מאשר בעסקה הראשונית, בין ממשלות ישראל וגרמניה.

פרשיות הצוללות והספינות טומנות בחובן חשדות לאי־סדרים, לעקיפת נהלים וככל הנראה גם לקבלת שוחד, הנוגעים לממלאי תפקידים במערכת הביטחון. הממצאים שנחשפו עד כה בכלי התקשורת השונים מצביעים, כשלעצמם, על פערים גדולים בפיקוח של משרד הביטחון על האופן שבו מתנהלות עסקאות הענק לרכש מערכות לחימה יקרות עבור צה"ל. גורמים המעורים בהתקדמות החקירה, שהשבוע שונה מעמדה לחקירה פלילית, אמרו ל"הארץ" כי נראה שבפרשות צפויים עוד גילויים משמעותיים, הצפויים להטיל צל כבד על שיקוליהם של אחדים מהבכירים שהיו מעורבים במשא ומתן ובקבלת ההחלטות על הרכש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ