הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון אי-הפללה של משתמשים בקנביס

לפי המדיניות שאימץ השר ארדן, בעבירות הראשונות יוטלו על המשתמשים קנסות ולא תינקט נגדם אכיפה פלילית. כספי הקנסות אמורים לשמש להסברה בנושא סמים ולטיפול בנפגעים מהם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון את מדיניות האי-הפללה של משתמשים בקנביס. משרדי ביטחון הפנים והמשפטים הפיצו ליתר המשרדים הצעה לשינוי מדיניות האכיפה, כך שצרכני קנביס ייענשו תחילה בקנסות ולא תינקט נגדם אכיפה פלילית.

ההצעה גובשה במשרד לביטחון הפנים על בסיס מסקנות ועדה בראשות מנכ"ל המשרד, רותם פלג, שאימץ השר גלעד ארדן. הוועדה המליצה להעביר את מרכז הכובד בעבירות של שימוש בקנביס מהמישור הפלילי לחינוך ולהסברה, ולהרחיב את האמצעים לטיפול בתופעה מעבר לפתיחת תיקים פליליים והעמדה לדין.

חממה לגידול קנאביס בכפר פינס, בספטמברצילום: בלומברג

לפי המדיניות החדשה, בפעם הראשונה שבה ייתפס אדם משתמש בקנביס במרחב הציבורי יוטל עליו קנס בסך אלף שקלים, ללא רישום פלילי. בעבירה השנייה יוכפל סכום הקנס, ובשלישית תהיה למשתמשים אפשרות לחתום על הסדר מותנה, כך שניתן יהיה לסגור את התיק ולמחוק את הרישום הפלילי נגדם בתוך זמן קצר. מהעבירה הרביעית תינקט אכיפה פלילית. כספי הקנסות נועדו לממן הסברה וחינוך בנושא סמים וטיפול בנפגעים מהם.

השר ארדן מסר היום כי "רפורמת אי-ההפללה עוברת לשלב היישום, ואם כל גורמי הממשלה יסייעו ליישמה נוכל לפעול לפי המדיניות החדשה כבר בעוד חודשיים". שרת המשפטים, איילת שקד, הגדירה את המהלך שינוי מבורך ומתבקש והוסיפה: "זוהי אבן דרך על מנת שאלפי אנשים נורמטיביים ייפסקו מלהיחשב לפושעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ