כתבי אישום בגין התעללות הוגשו נגד ארבעה מעובדי בית האבות בחיפה

שלושה עובדים יועמדו לדין בגין תקיפה בנסיבות מחמירות, האחות האחראית מואשמת בהתעללות ובאי דיווח. כתב האישום מגולל מסכת התעללויות, ובה קשירת קשישים למיטה לשעות ארוכות

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי המוסד בבית המשפט, הבוקר
עידו אפרתי

כתבי אישום חמורים הוגשו היום (ראשון) בבית המשפט השלום בחיפה נגד ארבעה עובדים מבית האבות "נאות כיפת הזהב" - שלושה מטפלים והאחות האחראית - על רקע מקרי האלימות הקשים שתועדו במוסד הגריאטרי. חקירת המשטרה בעקבות הסרטונים שפורסמו בתחקיר ערוץ 2 העלתה ראיות נגד המטפלים חוסאם אבו אחמד, אנדריי קייס ופיטר גוסקוב, ונגד האחות האחראית במחלקה אינסה שניידר. בפרקליטות הוחלט להגיש נגד שלושת העובדים כתבי אישום בגין התעללות בחסרי ישע ותקיפה בנסיבות מחמירות, והאחות הואשמה בהתעללות בחסרי ישע ובאי דיווח.

המשטרה מבקשת להאריך את מעצרם של הארבעה עד תום ההליכים נגדם, ודיונים בנושא ייערכו השבוע ובשבוע הבא.

כתב האישום מגולל מסכת התעללויות בדרי המוסד - קשישים הנדרשים לאשפוז סיעודי - סביב פעולות בסיסיות כמו האכלה ורחיצה. בין היתר נטען בכתב האישום כי הקשישים הועברו על ידי המטפלים במשמרות הלילה זמן רב לפני הארוחה ונאלצו להמתין כשהם ישובים על כיסאות גלגלים במשך שעות ארוכות עד לארוחת הבוקר.

עוד מתאר כתב האישום נוהג יום-יומי שהתפתח במחלקה שלפיו עובדי המחלקה היו משחילים מקל בין הגלגלים הקדמיים של כיסאות הגלגלים של כחמישה מטופלים. זאת, כדי להגביל את תנועתם ולמנוע מהם את היכולת לנוע באופן חופשי במחלקה. 

בכתב האישום גם מובא תיאור מקרה של קשיש בן כ-80 שעובדי המחלקה התעללו בו. במהלך שהותו במחלקה נהגו העובדים לקשור את ידיו למעקה המיטה עם רצועה, כשכל יד קשורה למעקה הסמוך לה. לעתים נהגו עובדי המחלקה לקשור גם את רגליו למעקה המיטה באותו אופן. הקשיש היה קשור במשך שעות ארוכות במהלך היממה, לרבות לילות שלמים.

לגבי אינסה שניידר, שעבדה תשע שנים במחלקה ושימשה אחות אחראית נטען בכתב האישום, כי היתה אחראית להגבלת תנועתם של חלק מהמטופלים על ידי השחלת מקל בשני הגלגלים הקדמיים של כיסאות הגלגלים, לפרקי זמן ממושכים. היא גם הורתה לקשור את אחת המטופלים למיטתו משך שעות ארוכות מדי יום על פני תקופה של חודש וחצי. עוד נטען כי שניידר התעלמה מתלונות שהגיעו אליה מצד בני משפחה ועובדים אחרים בנוסד בנוגע להתעללות במטופלים ונמנעה מלדווח ולערוך בירור בעניין.

בחודש שעבר נעצרו כמה מעובדי בית האבות "נאות כיפת הזהב" בחשד להתעללות פיזית ונפשית בקשישים לאחר שפורסם תחקיר ובו תועדו מכים, משפילים ומקללים מבוגרים סיעודיים השוהים במוסד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ