הממשלה אישרה אי-הפללה של משתמשים בקנאביס

לפי המדיניות שאימץ השר ארדן, בעבירות הראשונות יוטלו על המשתמשים קנסות ולא תינקט נגדם אכיפה פלילית. כספי הקנסות אמורים לשמש להסברה בנושא סמים ולטיפול בנפגעים מהם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מדיניות אי-ההפללה של משתמשים בקנאביס. משרדי ביטחון הפנים והמשפטים הפיצו ליתר המשרדים הצעה לשינוי מדיניות האכיפה, כך שצרכני קנאביס ייענשו תחילה בקנסות ולא תינקט נגדם אכיפה פלילית.

השר גלעד ארדן אמר על הרפורמה שהוביל כי "אישור הממשלה הוא צעד חשוב בדרך ליישום המדיניות החדשה, שתשים דגש על הסברה וטיפול במקום על אכיפה פלילית". לצורך יישום המדיניות יוקם כעת צוות בין משרדי שיציע תיקוני חוק, תקנות ואת השינויים הנדרשים בכדי לבצע את המדיניות החדשה.

חממה לגידול קנאביס בכפר פינס, בספטמבר

יו"ר הוועדה למאבק בסמים ח"כ תמר זנדברג אמרה בתגובה להחלטת הממשלה כי "זהו צעד חשוב, אך לא סוף הדרך. זה מעביר מסר שמיליון ישראלים שצורכים קנאביס הם לא פושעים. נמשיך לעקוב אחרי הפרטים בוועדה ולוודא שהשינוי מיושם". מחר יגיע לוועדה השר ארדן לדיון מיוחד על רפורמת אי ההפללה.

ההצעה גובשה במשרד לביטחון הפנים על בסיס מסקנות ועדה בראשות מנכ"ל המשרד, רותם פלג, שאימץ השר גלעד ארדן. הוועדה המליצה להעביר את מרכז הכובד בעבירות של שימוש בקנאביס מהמישור הפלילי לחינוך ולהסברה, ולהרחיב את האמצעים לטיפול בתופעה מעבר לפתיחת תיקים פליליים והעמדה לדין.

לפי המדיניות החדשה, בפעם הראשונה שבה ייתפס אדם משתמש בקנאביס במרחב הציבורי יוטל עליו קנס בסך אלף שקלים, ללא רישום פלילי. בעבירה השנייה יוכפל סכום הקנס, ובשלישית תהיה למשתמשים אפשרות לחתום על הסדר מותנה, כך שניתן יהיה לסגור את התיק ולמחוק את הרישום הפלילי נגדם בתוך זמן קצר. מהעבירה הרביעית תינקט אכיפה פלילית. כספי הקנסות נועדו לממן הסברה וחינוך בנושא סמים וטיפול בנפגעים מהם.

השר ארדן מסר בשבוע שעבר כי "רפורמת אי-ההפללה עוברת לשלב היישום, ואם כל גורמי הממשלה יסייעו ליישמה נוכל לפעול לפי המדיניות החדשה כבר בעוד חודשיים". שרת המשפטים, איילת שקד, הגדירה את המהלך שינוי מבורך ומתבקש והוסיפה: "זוהי אבן דרך על מנת שאלפי אנשים נורמטיביים ייפסקו מלהיחשב לפושעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ