ראש להב 433 לשעבר מנשה ארביב מואשם במרמה והפרת אמונים

ארביב יועמד לדין על כך שלא דיווח על קשריו עם הרב יאשיהו פינטו ועל הצעת השוחד שקיבל ממנו. בעסקת הטיעון עם פינטו הוסכם כי ישמש עד מדינה נגד ארביב, והוא זה שסיפק את הראיות נגדו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנשה ארביב במשרדי עורך דינו בתל אביב, בחודש פברואר 2014
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ראש להב 433 לשעבר, ניצב בדימוס מנשה ארביב, יועמד לדין בגין עבירות של מרמה, הפרת אמונים ואי-מילוי חובה רשמית. המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד ארביב, באישור פרקליט המדינה שי ניצן, לאחר שדחה את הטענות שהציג הקצין בשימוע שנערך לו.

ארביב יועמד לדין על כך שלא דיווח על קשריו עם הרב יאשיהו פינטו ועל הצעת שוחד שקיבל ממנו. הרב הורשע במתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה, בעת שזה כיהן כראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה, ושוחרר בחודש ינואר אחרי שנת מאסר אחת. כחלק מעסקת הטיעון עם פינטו, הוא משמש עד מדינה נגד ארביב, והוא זה שסיפק את החומרים המפלילים נגדו.

האישומים נגד ארביב מתייחסים לתקופה שבה שירת כנציג משטרת ישראל בארה"ב וכסגן מפקד מחוז תל אביב, בין השנים 2013-2010. בכתב האישום נכתב כי הקשר בין ארביב לפינטו נמשך גם אחרי שנודע לארביב, במסגרת תפקידו ובאמצעות גורמי החקירה בארץ, כי קיים חשש ממשי שלפיו הרב חשוד בחקירה פלילית בעניין עמותת "חזון ישעיה". ארביב גם לא דיווח למשטרה על הקשרים שלו עם הרב לאחר שהתוודע לחקירה שהתנהלה נגדו על שוחד שהציע לתת-ניצב ברכה. לפי המשטרה, דיווח מצדו של ארביב היה מסייע רבות לחקירה נגד פינטו.

ארביב קיבל את הצעת השוחד מפינטו בזמן ששירת בתפקיד בארה"ב. בפגישה בין השניים בניו יורק הציע פינטו לארביב 60 אלף דולר על מנת שיפנה לגורמי החקירה בארץ, ובהם ראש אגף חקירות ומודיעין, וימנע את המשך החקירה המשטרתית נגדו. לאחר ניסיון השוחד ארביב לא הודיע על כך למפקדיו במשטרה, והדבר נודע רק במהלך חקירת מח"ש.

בכתב האישום נכתב כי בתחילת שנת 2010 הכיר ארביב לראשונה את פינטו והחל לקיים קשרים עמו ועם מקורביו, ובהם עוזרו האישי בארץ יוסי עמוס. לפי כתב האישום, בפגישה בין ארביב לפינטו בביתו של עמוס הציע הרב לארביב סיוע כספי בסך של עשרות אלפי שקלים על רקע משבר בזוגיות שאליו נקלע ארביב.

לפי הפרקליטות, מערכת היחסים בין השניים התבססה על אינטרסים של שני הצדדים; פינטו היה מעוניין בחיבור למוקדי כוח במשטרה וארביב היה מעוניין בקשריו של פינטו בארץ ובחו"ל. בקשות העזרה של ארביב כללו בין היתר סיוע במציאת עבודה לבנו ולכלתו בניו יורק. בכתב האישום מתגלה כי הרב ואנשיו אכן סייעו לכלתו של ארביב במציאת עבודה וכן סידרו ומימנו לה ויזת עבודה בארה"ב, שעבורה שילמו כ-2,650 דולר.

כתב האישום מציין בנוסף כי בשל תפקידו כנציג המשטרה בארה"ב, קיבל ארביב פנייה לעזרה מה-FBI לצורך בירור תלונה שהגיש הרב פינטו. ארביב לא נמנע מלטפל בבקשת ה-FBI שנגעה לרב למרות קשריו עמו, וגם במקרה זה לא דיווח עליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ