ירדן סקופ

תביעה שהגישו אתמול (ראשון) סטודנטים באוניברסיטת תל אביב והאגודה לזכויות האזרח לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מבקשת לאסור על האוניברסיטה להתנות קיום הפגנות או פעילויות מחאה בתחומיה בדרישת תשלום ממארגני האירוע.

בתביעה מובא כדוגמה אירוע של תא מרצ ונציגי "שוברים שתיקה" שנערך באוניברסיטה בינואר 2016. לקראת הכנס המדובר, דרשה אוניברסיטת תל אביב 800 שקלים מהמארגנים למימון ארבעה מאבטחים. זה אינו המקרה היחיד בו האוניברסיטה דורשת מאנשים שמארגנים הפגנות בתחומיה לשאת בעלויות האבטחה.

סטודנטים מפגינים באוניברסיטת תל אביב, 2015צילום: מוטי מילרוד

התובעים כותבים כי ״בהחלטתה לדרוש מן הסטודנטים לשאת בעלויות אבטחת האירוע פגעה המשיבה (האוניברסיטה) פגיעה קשה ולא מידתית בזכות היסוד של הסטודנטים לחופש ביטוי וחרגה מכללי המשפט הציבורי בישראל".

באוניברסיטה טענו אז כי נדרשת אבטחה מיוחדת לאירוע "לאור הלך הרוח הציבורי, ההסתה כנגד ׳שוברים שתיקה׳ והפיגועים”. לדברי מארגני האירוע, מטעם המוסד האקדמי נמסר כי ״העמדת מאבטחים וסדרנים לצורך שמירת הסדר בקרב המפגינים אינה נכללת בין תפקידי האוניברסיטה".

בתביעה מובאת דוגמה להתנהלות של האוניברסיטה העברית בנושא, שם מינה הנשיא ועדת מומחים בראשות השופטת בדימוס דליה דורנר בשנת 2014 על מנת לדון בסוגיה, להפיק לקחים ולהגיש המלצות בעניין ההסדרה של הפעילות הציבורית בתחומי האוניברסיטה.

הוועדה ציינה בין היתר בדו״ח הבדיקה כי ״שלילת הזכות להפגין וכניעה ללחצם של המתנגדים לביטוי מסוים עלולות להוביל לתוצאה ההפוכה, של פגיעה במרקם החיים המשותפים במדינה וחיזוק מגמות אנטי-דמוקרטיות, הן בקרב מי שביקשו להפגין והושתקו והן בקרב המשתיקים”. עוד נכתב בדו״ח כי ״דוגמה לגישה שנראית לנו בלתי מוצדקת ובלתי מועילה לקידום הינה המדיניות שלפיה מוטל על תא סטודנטים שמבקש לארגן פעילות ציבורית החשופה לסיכון מצד קהל עוין, לשאת בהוצאות הכרוכות באבטחת האירוע”.

הוועדה קבעה כי מארגני פעילות ציבורית לא צריכים לשאת בעלויות האבטחה. לפי הדו"ח, ״דרישת התשלום עלולה לגרום לחוסר שוויון באפשרות לממש את חופש הביטוי של קבוצות שונות בקרב ציבור הסטודנטים, ויש בה חוסר צדק כלפי מי שנתון לאיומים״.

בעקבות המלצות הוועדה, שינתה האוניברסיטה העברית את תקנון הפעילות הציבורית. בתקנון שלה נכתב כי: "לא תוטל על מארגני הפעילות החובה לשאת בהוצאות הביטחון הכרוכות בקיום הפעילות, אלא אם ההשתתפות בה כרוכה בתשלום. לא תוטל על מארגני פעילות שהיא הפגנה או מחאה, החובה לשאת בהוצאות הביטחון”.

נכון להיום, כל אוניברסיטה מנהיגה מדיניות אחרת בכל הנוגע לקיום הפגנות בתחומיה: אוניברסיטת בר אילן קבעה בתקנון שלה סמכות לגבות תשלום עבור הוצאות ביטחון. בתקנון של אוניברסיטת חיפה אין התייחסות לנושא. גם בתקנון של אוניברסיטת בן גוריון אין התייחסות ישירה למימון האבטחה אך נכתב כי ״הוציאה האוניברסיטה הוצאות עקב ו/או בקשר עם קיום הפעילות, היא תהיה רשאית, במקרים חריגים, לחייב בהוצאות אלה את מארגני הפעילות״.

עו"ד שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח אמרה ל״הארץ״ כי "אוניברסיטת תל אביב הפכה את עצמה, גם אם לא במתכוון, לצנזור על חופש הביטוי של הסטודנטים וקבעה 'מחירון' להבעת ביטויים. מדובר בפגיעה קשה בשוויון שאמור להתקיים בין התאים השונים. האוניברסיטה מחויבת לשמור על חופש הביטוי של הסטודנטים, אך בפועל היא פוגעת בו בניגוד מוחלט לחובותיה ואף בסתירה לתקנון שהיא עצמה קבעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ