מפקדי חייל שטבע מואשמים בגרימת מותו ברשלנות

כתב אישום הוגש היום נגד שני קצינים, וקצין נוסף הואשם בהתרשלות. השלושה הודחו מתפקידם. רב"ט אילן יענקילביץ' טבע למוות במאגר מים ליד כיסופים ביולי האחרון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקדיו של רב"ט אילן יענקילביץ', החייל שטבע בשנה שעברה למוות במאגר מים ליד קיבוץ כיסופים, הואשמו היום (שני) בגרימת מותו ברשלנות. נוסף לשני הקצינים, בדרגות רס"ן וסג"ם, נאשם קצין נוסף, אף הוא בדרגת סג"ם, בהתרשלות. השלושה הודחו מתפקידם. 

אילן יענקילביץ'צילום: באדיבות המשפחה

ביולי האחרון מת יענקילביץ', בגיל 19, בעת שהתרחץ במאגר המים יחד עם חיילים וחיילות מאגף המודיעין בו שרת. הדבר אירע בזמן ששני צוותים יצאו לפעילות מבצעית של כמה ימים באזור אוגדת עזה. במהלך הפעילות החליטו שני מפקדי הצוותים, קצינים בדרגת סג"ם, לשחות במאגר המים בהפוגה המתוכננת. תחילה שלל הקצין בדרגת רס"ן את התוכנית מטעמי בטיחות, אך למחרת הסביר לו אחד ממפקדי הצוות כי היה במקום שבועיים קודם וכי במאגר יש אזור של מים עמוקים ומים רדודים. הרס"ן השתכנע ואישר את הפעילות. 

החיילים הגיעו למקום וכמה מהם נכנסו למאגר המים – יענקילביץ' ושלושה חיילים נוספים שהתקדמו לעומק המאגר. באותו הזמן, כך לפי כתב האישום, הקצינים לא היו בסמוך למקום, לא השגיחו עליהם ולא מינו חייל להשגיח במקומם. בשלב מסוים החל יענקילביץ' לטבוע וביקש עזרה מאחד החיילים, אך זה לא הצליח להצילו. החיילים לא הצליחו לאתר את יענקילביץ', וגורמי ההצלה משו את גופתו מהמים יותר משעה לאחר שדווח על היעדרו.

שני הקצינים בדרגות רס"ן וסג"ם הואשמו בגרימת מוות ברשלנות, לאחר שתכננו את הפעילות הצבאית בניגוד להוראות הבטיחות ומבלי שנקטו באמצעי זהירות מתאימים. הקצין הנוסף הואשם בהתרשלות בגין התנהגותו במהלך הפעילות היחידתית, בה נכנסו חיילים וקצינים להתרענן במאגר המים שלא באופן מוסדר.

בהמלצת ועדת חקירה צבאית שבדקה את נסיבות מותו של יענקילביץ', הודחו שלושת הקצינים. בנוסף, במסגרת ועדת החקירה הוחלט כי ראש הענף בו שירת יענקילביץ' יעמוד לבירור משמעתי, ואילו ראש המחלקה ננזף על ידי ראש אגף המודיעין, האלוף הרצי הלוי. 

מאגר המים ליד קיבוץ כיסופים, ביולי צילום: חוסן אלעוברה תיעוד מבצעי מד"א

עו"ד סרן (מיל') שלומי רכבי ועו"ד סגן שיר איתן מהסנגוריה הצבאית, המייצגים את הרס"ן שהואשם בגרימת מוות ברשלנות, מסרו: "החלטת הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום נגד הקצין מנותקת, למרבה הצער, גם מהראיות בתיק וגם ממדיניות משפטית סבירה. בניגוד לנטען בכתב האישום, הקצין נתן למפקדים בשטח הנחיות חד משמעיות, שלו היו מבוצעות היו מונעות את מקרה הטביעה הטראגי. במהלך המשפט יתברר כי למרשנו לא היתה אחריות פלילית למותו המצער של המנוח".

עו"ד סרן ליאור עייש ועו"ד סרן מור ימין מהסנגוריה הצבאית, המייצגים את הקצין שהואשם בהתרשלות, מסרו כי "כתב האישום הוגש לאחר שהפצ"ר השתכנע במסגרת שימוע שקיימנו כי למרשנו לא היתה אחריות ישירה למותו של המנוח הואיל והוא לא היה מפקד הטיול בשטח ולא אישר את הרחצה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ