שופט בג"ץ: לא ראוי שהרב הראשי ידון בתיק העגונה מצפת כי התבטא נגד התרתה

דנציגר אמר כי "שופטים צריכים לפסול את עצמם אם מראש הביעו את עמדתם". השופט רובינשטיין מתח ביקורת על הרב יוסף שקבע דיון חריג בראשותו על ערעור בפסיקה פורצת הדרך

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה על תופעת הנשים העגונות מול בית המשפט העליון בירושלים, בינואר
יאיר אטינגר

שופט בג"ץ יורם דנציגר אמר אתמול (שלישי) כי ראוי שנשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי יצחק יוסף, יפסול עצמו מלדון בתיק העגונה מצפת. "שופטים צריכים לפסול את עצמם אם מראש הביעו את עמדתם", אמר, "כששופט או דיין מביע את עמדתו, יש מגבלות".

הדברים נאמרו בדיון השני בעתירתה לבג"ץ של ח', תושבת הצפון, שלפני שלוש שנים בדיוק הותרה מעגינותה על ידי בית הדין הרבני האזורי בצפת. האשה היתה כבולה במשך שבע שנים לבעלה, שאיבד את הכרתו באופן חסר תקנה כתוצאה מתאונת דרכים ולא יכול היה להעניק לה גט כדרישת ההלכה. כפי שנחשף בשעתו ב"הארץ", בית הדין נקט בשיטה הלכתית פורצת דרך של "גט זיכוי" שבו התיר אותה מקשר הנישואין באופן חד-צדדי, כביכול בשם הבעל. פסק הדין עורר סערה גדולה, שטרם נרגעה, ורבנים חרדים רבים, שבהם הרב הראשי, יצאו בתקיפות נגד הרכב הדיינים בראשות הרב אוריאל לביא.

ח', באמצעות עו"ד בתיה כהנא-דרור מנכ"לית ארגון מבוי סתום, עתרה לאחרונה נגד הרב הראשי יצחק יוסף, לאחר שהודיע כי ידון בערעור על פסק הדין שהוגש בידי אדם אלמוני, אברך תושב בני ברק בשם ראובן כהן. באופן חסר תקדים, וכנראה גם ללא בסיס בתקנות ובסדרי הדין המקובלים בבתי הדין, הרב הראשי הודיע כי הדיון יתקיים בהרכב מורחב של 11 דייני בית הדין הרבני הגדול בראשותו. הרב יוסף התבטא פעמים רבות נגד פסק הדין הספציפי של "העגונה מצפת", כולל בספר הלכה שחיבר. על כך אמר אתמול השופט דנציגר, כי "התסריט, יש סברה שהוא ידוע מראש", בהתייחס לתוצאה המתבקשת, כלומר ביטול הגט.

הדיון אתמול היה השני בעתירתה של ח' נגד הרב הראשי ובתי הדין הרבניים. הכרעה עדיין לא התקבלה, אבל השופטים אותתו על כוונתם לקבל את העתירה ולמנוע את הדיון בעתירה על ידי בית הדין הרבני הגדול, כמו בפעם הקודמת. ראש ההרכב, המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, דחה את טענת בתי הדין הרבניים כי מניעת הדיון בערעורו של ראובן כהן, שאין לו זכות עמידה בתיק הנוכחי, תהיה בגדר "צנזורה על דיון הלכתי לגיטימי". השופט העיר, כי אין מדובר בדיון תיאורטי, אלא בגט ממשי ששלילתו מח' תעלה לה במחיר אישי כבד. "האשה עכשיו נחשפת לסכנה ממישהו שבא מקמצ'טקה או מהירח", אמר רובינשטיין ביחס לראובן כהן, "גם אף אחד לא יודע מי שלח אותו ומי עומד מאחוריו".

אחד האנשים שעומדים מאחוריו, הוא עו"ד רפאל שטוב, המייצג אותו בבג"ץ ומבקש לאפשר לייצג אותו גם בבית הדין הרבני הגדול. שטוב טען, כי הוא רואה עצמו גם כבא כוחו של הבעל על אף שמשפחת הבעל כלל לא התנגדה למתן הגט. לדברי שטוב, הבעל מחוסר ההכרה לא זכה לייצוג נאות מול בית הדין בצפת.

כאן פרץ עימות באולם ג' של בג"ץ, שנדמה כי גלש אל שאלת הלגיטימיות של בג"ץ ובתי הדין הממלכתיים בעיני המערער החרדי. זה קרה כאשר עו"ד שטוב אמר: "אם אותה עותרת מתחתנת מחר ומביאה ילדים לעולם - לדעת כל חכמי ההלכה הילדים הללו יהיו ממזרים". השופט רובינשטיין קטע אותו: "מי זה כל חכמי ההלכה? שלושת הדיינים (מצפת; י"א) שנתנו פסק דין ענק הם לא חכמי הלכה? שומו שמיים מה שאדוני אומר! איפה נשמע כדבר הזה". שטוב ענה כי "כל חכמי ההלכה כולם החליטו שאין כאן גט". רובינשטיין: "אדוני אומר דברים קשים. פסק דין חלוט של דיינים מנוסים, הרבה שנים, על זה אפשר להגיד שזה עפרא דארעא? אם זו היתה בת משפחה של אדוני, גם אז היה אומר ככה?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ