החוק להטמעת המשפט העברי בפסקי דין מקודם מחדש

הכנסת אישרה בקריאה טרומית לשנות את חוק יסודות המשפט כך שיציין במפורש את המשפט העברי כמקור השראה לשופטים, במקרים בהם אין פסיקה תקדימית שתנחה אותם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הכנסת אישרה אתמול (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק "המשפט העברי", שמטרתה להעמיק את השפעת ההלכה על פסקי דין עדכניים. לפי ההצעה, חוק יסודות המשפט ישונה כך שיציין במפורש את המשפט העברי כמקור השראה לשופטים, במקרים בהם אין פסיקה תקדימית שתנחה אותם. במקביל, מוצע להקים מאגר מידע שיתרגם את עקרונות המשפט העברי הקדום לשפת משפט עדכנית. 

סלומינסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

נוסח ההצעה — שהגיש ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי וחתומים עליו ח"כים מהליכוד, ישראל ביתנו וש"ס — רוכך כבר לפני כשנה ואינו מחייב את השופטים להסתמך על המשפט העברי בפסיקה. עם זאת, הגשת ההצעה התעכבה בשל ניסיונות לפוגג את ההתנגדויות לה בקואליציה, בעיקר בקרב סיעת כולנו.

כך, הוחלט בין היתר להמיר את הקמתו של מכון ממלכתי לתרגום המשפט ההלכתי, בו אמורים היו לשבת נציג משרד המשפטים לצד איש לשכת עורכי הדין, במודל חלופי שעדיין נבחן, וככל הנראה ייושם בתוך אחת מיחידות מערכת המשפט או משרד המשפטים. מטרת המכון, או הגוף החלופי שייבחר, היא לאפשר לשופטים לבחון פתרונות הלכתיים לסוגיות המעסיקות אותם כיום. נוסח החוק גובש בסיוע הוועדה למשפט עברי של לשכת עורכי הדין בתל אביב, ומיזם "צהר לחקיקה", של רבני צוהר.

"ועדת השרים לחקיקה הבהירה שהיא לא רוצה שמישהו חיצוני יכתיב לשופטים מה לעשות", אמר סלומינסקי ל"הארץ". לדבריו, "שופטים דתיים ממילא לא זקוקים למאגר הזה. שופטים שהם אנטי, ממילא לא ייגשו למאגר. אבל רוב השופטים הם באמצע. הם שופטים הגונים וטובים אבל מפחדים לגעת במשפט העברי ומדלגים על זה. אם הם יירצו עכשיו לברר איך המשפט העברי טיפל בסוגיה כזאת או אחרת, למה לא לאפשר להם?".

סלומינסקי הוסיף כי "החוק אומר לשופט שלפני שהולכים לראות מה אומר החוק האוסטרי או הניו זילנדי, תסתכל מה אומר המשפט העברי". ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה מנגד כי "לא יכול להיות שכנסת ישראל תכניס לספר החוקים את המשפט העברי העתיק. זה עוד שלב בדרך להפיכת המדינה למדינת הלכה ולא למדינה דמוקרטית".

חוק יסודות המשפט שחוקק ב–1980 קובע כי שופטים מחויבים לפנות למקורות מורשת ישראל בהכרעה בשאלה משפטית שאין לה תשובה ברורה בפסיקה הקיימת. אלא שההגדרה בחוק קוראת להסתמך על "עקרונות החירות הצדק היושר והשלום של מורשת ישראל" ושורה של פסקי דין קבעו כי אין בחוק זה כדי לחייב פנייה לעקרונות המשפט העברי, שבחוק הנוכחי מוזכר במפורש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ