שרון פולבר

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לא תוכל לערער על פסקי הדין בעניין עובדי המעון לשעבר מני נפתלי וגיא אליהו. הרכב השופטים בראשות אב בית הדין יגאל פליטמן קבע כי אין לשנות את החלטת רשם בית הדין שקבע בחודש מאי שלנתניהו אין זכות ערעור, כיוון לא היתה נתבעת בהליך. בנוסף חויבה נתניהו בתשלום שכר טרחת עורך דין בסכום של 6,000 שקלים הן לאליהו והן לנפתלי.

רעיית ראש הממשלה ביקשה באמצעות בא כוחה עו"ד יוסי כהן לערער על הקביעות בעניינה בפסקי הדין. בבקשה מטעמה התייחסה נתניהו בין היתר לטענתו של אב הבית לשעבר נפתלי לפיה היא צורכת כמויות גדולות של אלכוהול המגיעות לכדי שלושה בקבוקי שמפניה ביום.  "מדובר באדם שאין להאמין לאף מילה שלו" כתב כהן בבקשה על נפתלי, "שכן מן המפורסמות שהאדם הממוצע, ובוודאי אדם במשקלה של המערערת, אינו מסוגל לשתות שלושה בקבוקי שמפניה ביום, בפרט אם הוא עובד כפסיכולוג מומחה בשירות הציבורי ונושא במטלות רבות מתוקף תפקידו, או 'מנהל את המעון ביד רמה', כפי שכאמור בית הדין קבע בשגגה".

שרה נתניהו ועורך דינה יוסי כהן בבית הדין הארצי לעבודה, ב-2015צילום: אמיל סלמן

בהחלטת רשם בית הדין בחודש מאי נדחתה בקשתה לערעור על הסף ונקבע כי "גב' נתניהו לא הייתה צד להליך, והיא הובאה לעדות כדי לסייע בידי בית הדין להגיע לחקר האמת בתביעתו של מר נפתלי. עניינה האישי לא היה מושא הדיון ואחריותה האישית לתנאי העסקתו של מר נפתלי לא נקבעה" כתב הרשם והוסיף: " הגם שגב' נתניהו תרמה, אפילו תרומה משמעותית, לסביבת העבודה הפוגענית של מר נפתלי, הכרעותיה של הערכאה הדיונית, הנכונות למקרה המסוים שנדון לפניו, לא פגעו בזכות מזכויותיה של גב' נתניהו או במערך חובותיה. לא הייתה לגב' נתניהו 'זכות' ליצירת סביבת עבודה פוגענית".

בפברואר 2016 פסקה שופטת בית הדין לעבודה בירושלים דיתה פרוז'ינין כי המדינה תשלם לנפתלי 170 אלף שקלים בגין העסקה פוגענית ממנה סבל במעון, ובגין הטעייתו באשר לעתיד העסקתו בתנאי קבע כאב הבית. הפרקליטות ערערה על הקביעות המשפטיות בפסק הדין, ונתניהו עצמה ערערה על הקביעות העובדתיות שנגעו לה. במרכז הערעור של המדינה הטענה כי  בית הדין האזורי בירושלים שגה כשקבע לנפתלי פיצוי בסך שמונים אלף שקלים על עגמת נפש במסגרת העסקה פוגענית. 

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת את נפתלי ואליהו, אמרה כי "אנו תקווה כי אולי הפעם הגברת שרה נתניהו תועיל בטובה להפסיק להטריד את בתי הדין בבקשות שווא ותתחיל להתבונן פנימה, אל עצמה, ולעשות חשבון נפש עמוק בכל הקשור לאופן התנהלותה והתנהגותה המתעמרת בעובדים. כמי שבאה במגע יומיומי עם עובדי מעון רוה"מ, טוב יהיה אם תשנה דרכיה ותשמש דוגמה למעסיקים אחרים בישראל. התנצלות בפני העובדים בהם התעמרה במשך כל כך הרבה שנים תתקבל גם כן בברכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ