תושב עכו שהסיע אדם שפתח בירי בבית קפה בעיר הורשע ברצח

האיש הכחיש כי ידע על כוונת שותפו אך השופט קבע כי: "כל אדם הרואה את חברו יורד מהרכב ויורה ברובה סער אל עבר שלושה אנשים, מודע לאפשרות כי הקליעים יפגעו בהם"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הקפה בו התרחש הירי, ב-2015
נעה שפיגל
נעה שפיגל

תושב עכו שהסיע אדם שפתח בירי בבית קפה בעיר הורשע אתמול (רביעי) בבית המשפט המחוזי בחיפה ברצח בכוונה תחילה ורצח במזיד. משפטו של היורה עדיין מתנהל. 

סלים שוויש, בן 27, נעצר לפני ארבעה חודשים בחשד למעורבות בירי. הוא הודה בחקירה כי נהג בכלי הרכב והעיד כי מי שביצע את הירי היה אדהם מוסלמאני.

לפי כתב האישום, שוויש הסיע את אדהם מוסלמאני לבית קפה בעכו באפריל 2015. כשהגיעו למקום, מוסלאמני יצא מכלי הרכב רעול פנים ולבוש שחורים ובידו קלצ'ניקוב וירה בצרורות לעבר יושבי בית הקפה. כתוצאה מהירי נהרגו בעל בית הקפה, מוחמד אל-חיר, ואחיינו, מוסא מחמדין. 

לפי האישום, השניים היו חברים וכחודש לפני הרצח מוסלמאני סיפר לשוויש כי הוא מתכוון "להוריד מישהו" על רקע פגיעה בכבוד המשפחה והציע לו 30,000 שקל עבור סיוע. בכתב האישום נטען כי בתחילת אפריל השניים נפגשו ומוסלמאני אמר לו כי בעל בית הקפה, אותו תכנן לרצוח, הניח מטען במכוניתו.

השניים סיכמו להגיע לבית הקפה ולירות בבעליו אל-חיר למוות. עוד נטען כי ביום הרצח הם קיבלו מאדם המתגורר בכפר יאסיף, מכונית הונדה גנובה שבתוכה היו קלצ'ניקוב ומכל עם בנזין. השניים נכנסו לכלי הרכב, כששוויש נוהג ומוסלמאני במושב האחורי, ונסעו לבית הקפה כשהם מכוסים בכפפות וכובעי גרב.

כשהבחינו במכוניתו של אל-חיר, יצא מוסלמאני מהמכונית והחל לירות. מחמדין נהרג מיד ואל-חיר נפגע ונפל לרצפה ומוסלמאני ניגש אליו והמשיך לירות בו, לפי האישום. לאחר הירי חזר מוסלמאני למכונית והשניים נסעו למגרש חניה בעיר, שם הציתו אותה וברחו.

לפי פסק הדין, שוויש הודה ברוב העובדות שהופיעו בכתב האישום, אך הכחיש כי ידע על כך שמוסלמאני מתכוון לרצוח את אל-חיר. לדבריו, הוא רק ידע על כך שמוסלמאני מתכוון לפגוע בו. השופט רון סוקול כתב בהכרעת הדין כי בגרסאותיו הראשונות הודה שוויש כי ידע שמוסלמאני עומד לרצוח את אל-חיר. רק לאחר מכן שינה את גרסתו ואמר כי הבין שמוסלמאני התכוון לפצוע את אל-חיר ברגלו. סוקול כתב כי "הנאשם הצטרף לאדהם (מוסלמאני), נסע עמו לכפר יאסיף ומשם לירכא. הוא הצטייד בכפפות ובכיסוי לראש, ראה את אדהם לוקח איתו את הרובה ויבין ממנו כי מדובר ברובה מסוג קלצ'ניקוב".

בהמשך הכרעת הדין כתב השופט: "ניסיון החיים מחייב את המסקנה כי הנאשם היה מודע היטב לכוונתו של אדהם להמית את אל-חיר". הוא הוסיף כי "מי שמתכנן להסתפק ביריות אזהרה המכוונות לרגלו של הקרבן, אינו מתכנן תכנית כה מורכבת, אינו מצטייד בנשק אוטומטי ואינו מכין רכב מילוט". במקרה זה הרשיעו שלושת השופטים - סוקול, תמר שרון נתנאל ורונית בש - את שווייש ברצח בכוונה תחילה.

במקרה של הנרצח השני, מחמדין, כתב השופט סוקול בהכרעת הדין: "דומני כי כל אדם הרואה את חברו יורד מהרכב ויורה ברובה סער אל עבר בית עסק שבו נמצאים שלושה אנשים, מודע לאפשרות כי הקליעים יפגעו ביושבים ולא רק בקרבן המיועד". במקרה זה, הרשיעו השופטים את שוויש בעבירה של רצח במזיד. 

עו"ד אלי סבן שמייצג את שוויש מסר: "מרשי הודה במעורבותו באירוע, טען שנהג ברכב וטען שלא ידע שיש כוונה לרצוח את המנוח הראשון, ובטח שלא חשב על אפשרות המתת המנוח השני. הודאת מרשי נבעה מהטעייה ברורה ואסורה של החוקרים. הרשעתו אינה פשוטה או ברורה וכנראה שהעניין ייבחן בבית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ