פלסטיני תובע פיצוי: נעצר אף שהציג למשטרה צו בג"ץ המתיר את שהייתו בישראל

משטרת באר שבע עצרה את הצעיר ללילה על שהייה בלתי חוקית, אף שהציג לה צו האוסר את גירושו מהארץ, ולא הודיעה לסנגוריה הציבורית. השופט: לא היה כל מקום לעצור אותו

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

משטרת באר שבע עצרה לפני כשבוע צעיר משטחי הרשות הפלסטינית, בחשד שנכנס לישראל ללא אישורים, ואף שהציג בתחנת המשטרה צו של בג"ץ המונע את גירושו עד החלטה אחרת, הוא הושאר במעצר לילה שלם. למחרת הובא הצעיר להארכת מעצר בבית משפט השלום בבאר שבע, אך בקשתה נדחתה והצעיר שוחרר. יום אחר כך הגיש סנגורו של הצעיר, עו"ד אלי בניה, מטעם הסנגוריה הציבורית, בקשה לפיצוי על מעצר שווא.

ביום שני שעבר בערב עצרה המשטרה את הצעיר בבאר שבע. לדבריו, משפחתו סייעה בעבר לכוחות הביטחון הישראליים, ולכן זכה אביו לתעודת זהות ישראלית. הצעיר חש מאוים בשטחי הרשות הפלסטינית, אך בקשתו לתעודה זהות ישראלית נדחתה על ידי משרד הביטחון. הוא עתר לבג"ץ וקיבל צו מניעה זמני, האוסר לגרשו מישראל עד "הודעה חדשה".

לפי עורך דינו בתיק בבג"ץ, יורם דדיה, הפרקליטות הגישה כמה בקשות לדחיית תשובתה לבג"ץ וטרם החל הדיון בעניינו — מה שמשאיר את צו בתוקף.

בבקשה להארכת המעצר שהגישה המשטרה נאמר שהצעיר הציג בתחנה את מסמכי בג"ץ, אך השוטרים לא שוכנעו שההחלטות במסמכים עדיין בתוקף. עוד צוין כי המשטרה פנתה למת"ק (מינהלת תיאום וקישור) ושם נמסר כי אין לצעיר אישור כניסה לישראל.

על פי עו"ד בניה, שייצג את הצעיר בבית המשפט והיה תורן המעצרים באותו הלילה בסנגוריה הציבורית במחוז דרום, המשטרה הודיעה לסנגוריה על מעצר הצעיר רק בשעות הבוקר, אף שנעצר ערב לפני כן. "הייתי באותו היום פעמיים בתחנת המשטרה על מקרים אחרים", אמר ל"הארץ", "ואותו המשטרה לא הזכירה. קיבלנו הודעה על מעצרו רק בבוקר". גם עו"ד דדיה סיפר ל"הארץ" כי המשטרה לא דיברה אתו כלל וששמע על המעצר בבוקר למחרת, מפי אביו של הצעיר. "יכולתי בקלות להציג להם את המסמכים, להסביר להם ולהפנות אותם למי שצריך כדי שיבינו שמדובר במעצר שווא", אמר.

כשהביאה המשטרה את הצעיר לדיון בהארכת מעצר בפני שופט השלום צבי פורר, הודיע נציגה בתחילת הדיון כי לאחר שעיין במסמכים "הסתבר לי שיש למשיב צו מניעה מבית המשפט העליון, שלמעשה מאפשר לו להיוותר בארץ עד לדיון בעניינו". למרות הבנתו, הוא דרש כי הצעיר ישוחרר בערבות עצמית. בניה התנגד לכך. "אני סבור שהמשיב היה צריך להיות משוחרר כבר אז (בעת הצגת המסמכים, אב"ז) ולא לשהות לילה שלם במעצר", אמר.

השופט פורר דחה את בקשת המשטרה וציין כי "על פי הצהרת בא כוחו של החשוד, יש למשיב אישור בתוקף לשהות בישראל. לא היה כל מקום לעצור אותו ובוודאי שאין כל מקום לקבוע תנאים כלשהם לשחרורו".

"אמרו לי בחקירה שמה שהצגתי זה סתם, זה לא חשוב", אמר הצעיר ל"הארץ". לדבריו, הפעם הראשונה שפגש עורך דין היתה בבוקר. לדבריו, ערב קודם לכן "נתתי להם את הטלפון של עורך הדין שלי יורם, שיבררו אתו. הוא היה מספר להם". הצעיר סיפר כי גם לאחר שהמקרה התברר, הוא נותר מפוחד וחושש למקרה הבא שייעצר. "אם הראתי להם את המסמכים האלה, ועדיין עצרו אותי, אז זה יכול לקרות שוב".

עו"ד בניה הגיש בשבוע שעבר בקשה לפיצוי על מעצר השווא. "המבקש מלין כי עיכובו, מעצרו, השארתו במעצר, וההתעקשות כי ישוחרר בתנאי מגביל, גם לאחר שהוברר כי אין בסיס למעצרו משום שלא ביצע עבירה, היו כתוצאה ממחדלי משטרת ישראל ו/או מי מטעמה", נאמר בבקשה, "שכן לא היה כל יסוד למעצר מלכתחילה. לטענתו, היחידה החוקרת התרשלה קשות בכך".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "בימים אלה אנו למדים את החלטת בית המשפט. הנושא ייבדק ובמידת הצורך יופקו הלקחים בהתאם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ