המחלקה לחקירות שוטרים שחזרה את הדריסה באום אל-חיראן

החוקרים השתמשו בכלי רכב הדומה לזה שבו נהג יעקוב אבו אל-קיעאן כשדרס את השוטר ארז לוי. אורות המכונית דולקים, חרף טענת המשטרה כי הנהג נסע באורות כבויים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחזור האירוע על ידי מח"ש, הערב
שחזור האירוע על ידי מח"ש, הערבצילום: אלמוג בן זכרי

עשרות חוקרי מח"ש שחזרו הערב (רביעי) את התקרית באום אל-חיראן, שבה נהרגו שוטר ואזרח. החוקרים השתמשו בכלי רכב דומה לזה שבו נהג יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן כשדרס את השוטר ארז (עמדי) לוי בעת פינוי כמה בתים ביישוב בינואר. מח"ש ביצעה את השחזור כשאורות המכונית דלקו, למרות טענת המשטרה כי אבו אל-קיעאן נסע ללא אורות. 

שעות אחרי התקרית המשטרה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן טענו כי אבו אל-קיעאן הוא מחבל. בחודש שעבר פורסם כי מח"ש צפויה להודיע שהדריסה לא היתה פיגוע, וארדן אמר שיתנצל אם אלו יהיו מסקנות החקירה. 
הסרטון שבו נראה אבו אל-קיעאן נוסע באורות דולקים:

לפי ממצאים שפורסמו בחודש שעבר, מהירות הנסיעה של אבו אל-קיעאן היתה אטית ולאורך כל האירוע לא עלתה על 20 קמ"ש. גורמי המקצוע שבחנו את נסיבות התקרית ובדקו אירועים נוספים הגיעו למסקנה כי אדם המבקש לבצע פיגוע דריסה לא נוסע לאט כל כך כאשר יש לו טווח סביר להאיץ.

בנוסף, לפי הממצאים, השוטרים ירו ממרחק רב יותר מכפי שטענו הם והמפקדים שהיו בשטח, כך שלא ניתן היה להבין באותו הזמן את כוונותיו של אבו אל-קיעאן. מכל אלה נובע כי ייתכן שהירי לא היה נדרש.

אום אל חיראן למחרת הרס הבתים, בינוארצילום: אליהו הרשקוביץ

ממצאי החקירה סותרים גם את עדויות השוטרים והמפקדים באשר למקום שבו החל אבו אל-קיעאן בנסיעה והמקום שבו התבקש לעצור. גם טענת השוטרים כי אבו אל-קיעאן נסע עם אורות כבויים הופרכה בסרטון שפורסם.

חוקרי מח"ש בודקים גם את הטענות כי חלף זמן רב עד שהגישו צוותי ההצלה עזרה רפואית לאבו אל-קיעאן. ממצאי החקירה עשויים לכלול תוצאות של בדיקות מעבדה שיקבעו אם אכן מנעו ממנו טיפול רפואי מיידי, שהיה עשוי להציל את חייו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ