גטאס לאחר הגשת כתב אישום נגדו: "באווירת ההסתה, זו הנוסחה הטובה ביותר"

לפי האישום, חבר הכנסת ביקש משב"ס להיפגש עם אסירים כדי לשמוע את תלונותיהם והעביר להם 12 טלפונים ניידים ו-16 כרטיסי סים. גטאס אמר כי למעשיו לא היו השלכות ביטחוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גטאס במסיבת העיתונאים בנצרת, היום. לדבריו, הסרת חסינותו ומעצרו לצורך חקירה הם חציית קו אדום
גטאס במסיבת העיתונאים בנצרת, היום. לדבריו, הסרת חסינותו ומעצרו לצורך חקירה הם חציית קו אדוםצילום: גיל אליהו

פרקליטות מחוז דרום הגישה הבוקר (שישי) לבית המשפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד חבר הכנסת באסל גטאס (בל"ד והרשימה המשותפת), זאת לאחר שהצדדים הגיעו אתמול להסדר טיעון. כתב האישום מייחס לגטאס עבירות של מרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, הכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו וכן העברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר.

על פי ההסדר, גטאס יודה בהברחת טלפונים סלולריים לאסירים בכלא קציעות וייגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל. כמו כן הוסכם כי גטאס יודיע על התפטרותו מהכנסת ביום ראשון.

גטאס כינס הבוקר מסיבת עיתונאים בנצרת ואמר כי כי מאז התקרית עם הטלפונים מתנהל נגדו מסע של הסתה והוא נתון ללינץ' מצד התקשורת והשלטון. לדבריה, הסרת החסינות שלו ומעצרו לצורך חקירה הם חציית קו אדום שלא נעשתה בחקירות של חברי כנסת אחרים, של ראשי ממשלה ושל נשיא המדינה. "כל מה שעשיתי היה מסיבות אישיות הומניטאריות ולא היו למעשיי השלכות או כוונות ביטחוניות", אמר גטאס והוסיף: "אני נושא באחריות לכל מה שקרה".

עוד אמר גטאס במסיבת העיתונאים: "באווירת ההסתה הנגדי הנוסחה שהגענו אליה היא הנוסחה הטובה ביותר, למרות הקושי ולמרות ההחלטה שאאבד את חירותי למשך שנתיים".

על פי כתב האישום, גטאס התבקש על ידי וליד דקה, אסיר ביטחוני שהורשע במעורבות ברצח החייל משה תמם, להכניס לכלא מכשירי טלפון ניידים ולמסור אותם לאסיר באסל ביזרה, שהורשע בעבירות טרור.

גטאס פנה לשב"ס וביקש לבקר את דקה וביזרה כאשר הוא מצהיר כי מטרת הביקורים "לשמוע את תלונותיהם של האסירים על תנאי כליאתם ולנסות לבדוק אפשרות להקלה בתנאי כליאתם", נאמר בכתב האישום.

ב-18 בדצמבר, כך לפי האישום, נפגש גטאס עם אסעד דקה, אחיו של וליד, בתחנת דלק "דור אלון" בכביש 6, שם העביר דקה לגטאס ארבע חבילות עטופות בעטיפות אטומות, המכילות 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים לטלפונים ניידים ואוזנייה לטלפון נייד. גטאס לקח את כל אלה ונסע לכלא קציעות כדי להיפגש עם דקה וביזרה.

כשנכנס גטאס לכותלי הכלא ועבר בדיקה ביטחונית התריע מכשיר המגנומטר – אך בשל היותו חבר כנסת נמנע הסוהר מעריכת בדיקה על גופו. בשעה 12:29, כ-17 דקות לאחר שהפגישה עם דקה החלה, העביר לו גטאס מסמכים, שלפי האישום "אין להם כל משמעות ביטחונית". דקה הכניס את המסמכים למכנסיו. כשיצא מחדר המפגש, ערכו הסוהרים חיפוש על גופו ומצאו אותם.

ב-13:35 נפגש גטאס עם האסיר ביזרה. במהלך הפגישה העביר לו את החבילות המכילות את הציוד האלקטרוני. עם החבילות הללו נתפס ביזרה בחיפוש שערכו הסוהרים על גופו בזירה בתום המפגש. המפגש עצמו תועד במצלמות אבטחה שהותקנו במקום.

בנוסף לכתב האישום, הגישו הצדדים לבית המשפט הודעה על הסדר הטיעון. גטאס יודה ויורשע בעבירות המתוארות בכתב האישום, והצדדים יעתרו לעונש מאסר בפועל למשך שנתיים. בנוסף לכך יעתרו, הצדדים גם לעונש מאסר על תנאי, לתקופה שתיקבע על ידי בית המשפט. הפרקליטות תדרוש בנוסף להטיל על גטאס קנס כספי ותדרוש לקבוע כי במעשיו יש קלון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ