חברת בנייה ומנהלה הורשעו בעבירות בטיחות ונקנסו במאות אלפי שקלים

בפסיקה חריגה, החברה הורשעה בשורה של חוקי בטיחות והפרה צו להפסקת העבודות שהוציא מינהל הבטיחות. בשלוש השנים האחרונות הוגשו 36 כתבי אישום בענף הבנייה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

בית הדין לעבודה קנס חברת בנייה ומנהלה, שביצעו עבירות בטיחות בעבודה באתר בנייה והפרו צו שהוציא מינהל הבטיחות במשרד העבודה. שופט בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, אסף הראל, גזר על חברת הבנייה "עדן לבונה — בניין השקעות ויזום" קנס בסך כ–265 אלף שקל. על המנהל יעקב פדלון גזר בית המשפט קנס בסך כ–89 אלף שקל. מדובר בפסק דין חריג, שכן לעיתים מפקחי משרד העבודה כלל לא מוודאים אם אכן נאכף צו הבטיחות בשל מחסור במשאבים. גם במקרים בהם ישנה הפרה של הצו, לרוב לא נפתחים הליכים משפטיים.

מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה והרווחה ערך ביקורת באתר בנייה של החברה בשכונת גבעת אולגה בחדרה, בסוף 2013. באתר, שהוקם בו בניין מגורים, נמצאו ליקויי בטיחות שהם עבירות על חוקי בטיחות ובנייה. מפקחי העבודה הוציאו צו בטיחות המורה לחברה להפסיק את עבודות הבנייה עד תיקון הבעיות. לאחר הביקורת, בדקו במשרד העבודה אם החברה ומנהלה מקיימים את הוראות הצו, ונמצא כי הם הפרו אותו והמשיכו בעבודות הבנייה בלי לתקן את הליקויים.

שלוש שנים אחרי הביקורת הגיש משרד העבודה, באמצעות עו"ד רנין יעקוב־מנסור, כתב אישום נגד חברת עדן לבונה ופדלון. כתב האישום כלל כמה אישומים, שהחמור שבהם הוא הפרת צו בטיחות. סעיפים נוספים היו אי־מינוי מנהל עבודה, אי־הודעה על התחלת עבודות בנייה, אי־גידור משטחי עבודה מהם עלול ליפול אדם, שימוש בכלי חשמל ביתיים, שימוש בלוח חשמל שבור, אי־פיקוח על שימוש בקסדות מגן, אי־קיום הדרכה ואי־מסירת מידע לעובדים בדבר סיכונים במקום העבודה. בחודש שעבר הרשיע בית הדין האזורי לעבודה בחיפה את החברה ומנהלה במרבית העבירות שבכתב האישום. בסך הכל, בשלוש השנים האחרונות הוגשו 36 כתבי אישום בענף הבנייה.

עו"ד גלי לוי, התובעת הראשית במשרד העבודה והרווחה, אמרה כי ״החוק מטיל חובות בהתייחס לשמירה על בטיחות העובדים. לא בכדי נקבעו עבירות פליליות בהתייחס להפרת הוראות הבטיחות בעבודה. המדובר בהפרות מסכנות חיים ובתיק הנוכחי המדובר בסיכון מתמשך ובהתנהלות בוטה מטעם הנאשמים כאשר הם רומסים ברגל גסה את הוראות החוק ולא מתייחסים להנחיות הרגולטור. מעבר לחובה להישמע להוראות החוק, תמוה בעיניי מדוע ערכים כמו חיי אדם וחשיפה לנזקים כלכליים ותדמיתיים מהותיים אינם מתועדפים על ידי חלק מהגורמים הפועלים בתחום, דוגמת הנאשמים, על פני רווח כלכלי מסוים בטווח הקצר״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ