בג"ץ הורה לבית הדין הרבני לדון מחדש בהחלטה לשלוח למאסר אב של סרבן גט

השופטים דנו בעתירתו של האיש, שנידון לפני שנה למאסר בנימוק שהוא הגורם הדומיננטי בעיגון כלתו, וקבעו כי יש לקיים דיון נוסף בתיק לאור ראיות חדשות כי האב משכנע את בנו לתת לאשתו גט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בג"ץ קבע היום (שני) כי על בית הדין הרבני בתל אביב לדון מחדש בפסיקתו התקדימית לשלוח למאסר אביו של סרבן גט בנימוק שהוא הגורם הדומיננטי בפרשת עיגונה של כלתו. השופטים, בראשות הנשיאה מרים נאור, קבעו כי לנוכח עובדות חדשות שהתקבלו בתיק ראוי כי בית הדין ישוב וידון בו, אולם דחו את בקשתו של אבי הבעל להורות על החלפת הרכב הדיינים ששלחו אותו למאסר, בעוון ביזיון בית הדין. כמו כן, נדחתה בקשתו לבטל את הצו המעכב את יציאתו מהארץ.

הפסיקה נגד אביו של סרבן הגט ניתנה במארס אשתקד, בתיק עגינות של משפחה יהודית מארה"ב. בקיץ 2005, בזמן ביקור המשפחה בישראל, לקתה האשה באירוע מוחי קשה שהותיר אותה נכה, ולאחריו הבעל בחר לנטוש אותה ואת ילדיהם. בעוד האשה והילדים נשארו בארץ והתאזרחו, הבעל נשאר בארה"ב והתעלם מפסק דין לחיוב גט של בית הדין בישראל תוך שהוא מגובה בידי הוריו ובידי הקהילה החסידית הירושלמית אליה המשפחה משתייכת ותורמת כסף. הרכב הדיינים מתל אביב, בראשות הרב שלמה שטסמן, קבע כי אבי הבעל ששהה בישראל, הוא הגורם הדומיננטי בעיגון כלתו ובביזיון בית המשפט, והורה לשלוח אותו למאסר בן 30 יום. ביצוע פסק הדין עוכב לאור עתירה לבג"ץ של אבי הבעל, שיוצג על ידי עו"ד אליעד שרגא.

צילום: מוטי מילרוד

שופטי בג"ץ קבעו היום כי הטלת עונש מאסר על אבי הבעל הינה במסגרת סמכותו של בית הדין הרבני, ואולם יש לדון כעת בטענות האב כי הוא פועל "באופן משמעותי" לשכנע את בנו להגיע להסדר עם האשה ולתת לה גט. בין היתר, נפגשו עם הבעל בארה"ב הרב יצחק דוד גרוסמן ממגדל העמק וכן עו"ד שרגא שדיווח לבית המשפט כי הבעל מוכן לקבל הצעת פשרה במסגרתה ייתן גט לאשתו ובלבד שההליכים המשפטיים ייעשו בארה"ב, ותוך הפקדת ערבויות להסדרי ראייה עם ילדיו. שרגא טען כי על פי התרשמותו פועל הבעל באופן עצמאי ואינו כפוף לאביו.

"לשיטתנו בשלב זה, בו נוספו ראיות", כתב בשם השופטים המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, "יש להחזיר את התיק לבית הדין האזורי לבחינתו. כיון שמטרתן של הסנקציות על פי הפקודה היא אכיפת פסק הדין במבט קדימה, הנה ככל שנוספו ראיות המביאות למסקנה כי הצו – גם בהנחה כי היה במקומו לעת נתינתו – הפך בלתי יעיל, יש לשקול את ביטולו". 

פרופ' אביעד הכהן, דיקן המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" המייצג את האשה מטעם הקליניקות המשפטיות במרכז, אמר בתגובה לפסיקה כי "ההחלטה מדברת בעד עצמה. בקשת אבי הבעל המעגן לבטל את עונש המאסר שהוטל עליו ולבטל את צו עיכוב היציאה מן הארץ לא נתקבלה. כך גם בקשתו להחליף את ההרכב בבית הדין האזורי. בית המשפט העליון קבע שבשל עובדות חדשות יוחזר הדיון לבית הדין האזורי וחזקה עליו שיקבל את ההחלטה הנכונה במקרה קשה זה. לבנו עם האשה שככל הנראה תצטרך לעבור גם את חג החירות הקרוב כשהיא אסורה בכבלי עיגונה ללא טעם ותכלית".

בהנהלת בתי הדין בירכו על מה שהגדירו דחיית עתירתו של "הגביר המעגן" והסבירו כי בפסיקתם אימצו השופטים את עמדת פרקליטות המדינה ובתי הדין הרבניים, כי יש לתת לבית הדין הרבני האזורי לבחון את הטענות והראיות החדשות שמעלה האב, שלפיהן כביכול הוא אינו גורם לעיגון בנו. 

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי אמר: "אני שמח ששופטי בית המשפט העליון שוב הוכיחו וחיזקו את צדקת מאבקנו העיקש בסרבני הגט. פסק הדין מציב אמירה ציבורית תקיפה הן כלפי המעגנים והן כלפי התומכים בהם, כי גם בעידוד ובתמיכה של אדם המעגן את אשתו, אף הם אישית מסתכנים בעונשים על פי חוק". מטעמו של אבי הבעל נמסר כי מדובר ב"מכה לבית הדין הרבני בתל אביב" בכך שבגץ מנע את מאסרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ