בעליו של כלב שנשך כלבה כשהסתובב ללא רצועה נידון לשלושה חודשי מאסר

בית משפט השלום גזר על יהודה פריד, שלו תשע הרשעות קודמות בעבירות דומות, עונש מאסר בפועל לאחר שהורשע ברשלנות כשטייל עם כלבו ללא רצועה. השופט: פציעת כלב כמוה כפציעת אדם

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית משפט השלום בחיפה גזר הבוקר (שני) שלושה חודשי מאסר בפועל על יהודה פריד, תושב חיפה בן 71, שהסתובב בפארק ללא רצועה עם כלבו, וזה תקף כלבה אחרת ופצע אותה. פריד, שלו תשע הרשעות קודמות בעבירות דומות, הורשע גם באיומים כלפי בעל הכלבה ובתקיפתו, ונקנס ב-5,000 שקלים ובדמי פיצוי למתלונן על סך עשרת אלפים שקלים.

על פי כתב האישום, באוגוסט 2013 טייל האיש עם כלבו כשהוא משוחרר וללא רצועה בפארק הכט בחיפה. כלבו של פריד נשך את כלבתו של אדם אחר ששהה בפארק וגרם לה לפציעה חודרת באורך של 11 סנטימטרים.

פריד הורשע בעבירות של פזיזות ורשלנות, איומים ותקיפה. זאת כאשר לאחר הנשיכה, המשיך להסתובב עם כלבו ללא רצועה, תקף פיזית את הבעלים של הכלבה ואיים עליו כשאמר לו: "אתה לא יודע עם מי אתה מתעסק, זה יעלה לך בבריאות".

בהחלטתו כתב השופט ד"ר זאיד פלאח כי "כלבים חיים בקרבת בני אדם ולמעשה אין הבדל בין השניים. המושג צער בעלי חיים נקבע בעבר אך כיום נראה שיש להחליפו בהגנה על כל החי, ללא הבדל אם מדובר בחיה או באדם". השופט הוסיף כי "כאשר הנאשם מסתובב עם כלבו ללא רצועה, וכאשר כלבו פצע כלבה אחרת, הרי שפציעה זו כמוה כפציעת אדם ויש להחמיר עם אנשים שהתנהגותם גורמת לפציעה של בעלי חיים". 

בשיקולים לעונש כתב השופט פלאח כי התחשב בגילו ובמצבו הרפואי של פריד, אך הוסיף: "עם כל ההתחשבות שמדובר באדם מבוגר שעבר ניתוח לב, אך יש להבהיר לו שהתנהגותו פגעה באחרים ועל התנהגות זו אין לסלוח".

בגזר הדין מוזכר גם כי לפריד תשע הרשעות קודמות, כאשר האחרונה שבהן מ-2010, והוא הורשע בין היתר בעבר בעבירות של אי-נקיטת צעדי זהירות בחיה, החזקת כלב מחוץ לחצר ועבירות נוספות. השופט ציין כי פריד לא לקח אחריות על מעשיו וכתב כי "הרושם שקיבלתי כאמור שהנאשם אינו מוכן להבין את הטעות במעשיו, כך שקיים חשש שהוא ימשיך ויבצע עבירות דומות" .

עו"ד מוטי לוי המייצג את פריד מטעם הסנגוריה הציבורית מסר בתגובה לגזר הדין כי "בית המשפט קבע בהחלטתו שדין כלב כדין אדם, וכלב שנשך כלב כמוהו ככלב שנשך אדם. מדובר באמירה מרחיקת לכת שלא עולה בקנה אחד עם הוראות החוק. אנו סבורים שלפי הדין הנוהג כיום, בית המשפט שגה בהכרעת הדין. סעיף 338 לחוק העונשין מטיל אחריות על בעלים של כלב שלא נוקט אמצעי זהירות בכלב ובכך מסכן אדם או עלול לגרום לו חבלה. החוק לא מטיל אחריות פלילית על אדם שכלבו מסכן כלב אחר מכל מקום, גם העונש של מאסר בפועל ממש על אדם חולני בן 71 הוא חריג בחומרתו ומעולם לא הוטל כזה עונש בנסיבות של נשיכת כלב. לאור האמור, בכוונתנו לערער על הכרעת הדין ולחלופין גזר הדין". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ