המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראשת העיר נתניה מרים פיירברג על שוחד

החוקרים מצאו תשתית ראייתית גם נגד בנה ובעלה לשעבר של פיירברג. ראשת העיר נעצרה בספטמבר, חודש וחצי לאחר פרסום תחקיר "הארץ" שבמרכזו עמדו עסקאות נדל"ן במיליונים

שרון פולבר
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרים פיירברג, כשחזרה לעירייה בחודש נובמבר האחרון
מרים פיירברג, כשחזרה לעירייה בחודש נובמבר האחרון
שרון פולבר
לי ירון

המשטרה המליצה היום (שלישי) להעמיד לדין את ראשת העיר נתניה מרים פיירברג בגין עבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים ביחס לשבעה פרויקטי נדל"ן בעיר, בתום חקירת השחיתות בעירייה. המשטרה המליצה להעמיד לדין גם את בעלה לשעבר של ראשת העיר אליהו פיירברג בגין ניסיון קבלת שוחד בפרויקט אחד, ואת בנה צפריר בגין עבירות שוחד ביחס לחמישה פרויקטים.

לפי המשטרה, נמצאה גם תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד על ידי עורך הדין אברהם גוגיג שמקורב למשפחה ביחס לשישה פרויקטים, והמשטרה המליצה להעמיד לדין גם את מהנדס העיר נתניה לשעבר פול ויטל בגין עבירות הפרת אמונים בפרויקט אחד. ליזם אברהם תשובה, אחיו של יצחק תשובה, מיוחסות עבירות מתן שוחד ביחס לפרויקט נדל"ן אחד, וליזמי נדל"ן נוספים מיוחסות עבירות שוחד שונות ביחס לכמה פרויקטים.

התחקיר המלא || עסקאות הנדל"ן של ראשת העיר נתניה ובנה והיתרי בנייה מעוררי שאלות

פיירברג נעצרה בחודש ספטמבר בתום חקירה באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה של יחידת להב 433. היא הורחקה מהעירייה לשלושה חודשים, ובסוף חודש נובמבר חזרה ללשכתה

מעצרה של פיירברג התרחש כחודש וחצי לאחר פרסום תחקיר "הארץ" שהתחקה אחרי עסקאות נדל"ן בשווי מיליוני שקלים שביצעו ראשת העיר ובנה. יחד עם פיירברג נעצרו בני משפחתה ודמויות נוספות שהוזכרו בתחקיר, והכחישו כי ביצעו כל עבירה. 
המשטרה כתבה כי "במהלך החקירה נתגבשה תמונה של מארג פעילות פלילית נרחבת של ראש העיר ומי מבני ביתה, במספר אירועים, ביחס למספר פרויקטים ובאופן שיטתי ומובנה, המציג מערכות יחסים שוחדיות בינם לבין גורמים שונים". 

שחיתות בעיריית נתניה

בתחקיר "הארץ" תואר כי פיירברג רכשה לפני כעשור חלק בקרקע בפרויקט "קוראל", שאותו יזם אברהם תשובה. אולם הקרקע לא היתה רשומה על שמה, אלא על שמו של נאמן מטעמה — עו"ד גוגיג. כעשור לאחר הרכישה אישרה ועדת התכנון של מחוז המרכז את שינוי הייעוד של הקרקע, וכתוצאה מכך ערך הקרקע של פיירברג הוכפל. היתר הבנייה שניתן לפרויקט חתום על ידי פיירברג עצמה. כיום יש לה דירה בפרויקט, אשר עדיין רשומה על שמו של גוגיג.

המשטרה אישרה את שיטה זו בהמלצתה, וכתבה כי היא כללה "רכישה של חלק במגרש בשותפות עם היזמים, הסתתרות מאחורי 'נאמנות' באופן שזהותם מוסתרת מעיני הציבור, כל אלה תוך הימנעות מכוונת מדיווח רשמי לבעלי האינטרסים במגרשי הנדל"ן השונים בעיר, בה בעת שראש העיר המשיכה לדון בוועדות התכנון העוסקות, בין היתר, בסוגיות הנוגעות לעתידן של הקרקעות בהן מצויים נכסיה".

מלבד פרויקט זה שההתנהלות בו נחקרה במסגרת הפרשה, ציינו בהודעת המשטרה כי "בני משפחתה של ראש העיר יצרו אף הם מעטפת תמיכה לפעילות השוחדית ולקחו בה חלק פעיל". ביחס לבנה של ראש העיר, עו"ד צפריר פיירברג, עלו חשדות לפיהם בכובעו כעורך דין קיבל שכר מיליוני ששכר טרחה בעבור עבודות שלא ביצע. בהקשרו של בעלה לשעבר אליהו פיירברג עלה כי הוא קיבל כספי שוחד בתמורה לפעילותו להביא לשינוי ייעוד קרקע בפרויקט בנייה אחד. 

"פיירברג ובני משפחתה חברו באמצעות עו"ד אברהם גוגיג אל יזמים שונים בעלי אינטרסים בעיר נתניה, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, ועל ידי דרך של נאמנות לשם הסתרת זהותם", כתבו במשטרה. לפי ההודעה, הם קיבלו מהקבלנים ומהיזמים את הזכות לרכוש חלק בפרויקטים שונים בעלויות פחותות, "עלויות אשר לימים מניבות לראש העיר זכות לדירה במחיר מופחת, כאשר הדבר משקף, במקרים מסוימים, הטבה של מאות אלפי שקלים".

חלק מהחשודים נחקרו גם בחשד לביצוע עבירות מס, בשיתוף עם רשות המסים, כשמסקנות הרשות יימסרו בנפרד. עם סיום החקירה הועברו החומרים למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, אשר ליוותה את החקירה, ובה יחליטו האם להגיש נגד המעורבים כתבי אישום.

עורכי הדין נתי שמחוני ואילנה זיבנברג, המייצגים את גב' פיירברג-איכר, מסרו בתגובה כי "מן הראוי לזכור ולהבהיר כי לעמדת המשטרה - תהא אשר תהא - אין כל תוקף מחייב בדין. גב' פיירברג-איכר סמוכה ובטוחה כי בסופו של יום הפרקליטות תסגור את התיק ותגיע  להחלטה מושכלת לפיה, לא דבק בה כל רבב. גב' פיירברג-איכר תמשיך לשרת נאמנה את העיר נתניה ותושביה – כשטובתם בלבד לנגד עיניה – כפי שעשתה ב-18 השנים האחרונות".

חבר מועצת העיר נתניה, חיים פרידריך, אמר כי "אני חושב שסוף סוף יוצא הצדק לאור. אני מודה לעיתון 'הארץ' על שיתוף הפעולה בכל הקשור לפרשה. נחשפה פה שחיתות רקובה שחלחלה והרסה את נתניה במשך שנים וטוב שהמשטרה מעמידה לדין את האחראים. מאחל לנתניה שתצעד קדימה בשקט ובשלווה".

בעקבות הודעת המשטרה פנתה התנועה לאיכות השלטון לראשת העיר וקראה לה להשעות את עצמה זמנית מתפקידה, עד שתכריע הפרקליטות בנוגע להגשת כתב האישום. מהתנועה נמסר כי "בעת הזו טובת החקירה וטובת הציבור מחייבים השעיה זמנית", זאת כדי "לאפשר לעירייה לפעול כסדרה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ