המשטרה עצרה שני תלמידי ישיבה ביצהר, אחד מהם בן 14

בעת הפשיטה הלילית על ישיבת "עוד יוסף חי" ידו תלמידים אבנים על השוטרים. הקטין נעצר בחשד לפגיעה ברכוש בפינוי עמונה. מתנחלים תקפו פלסטינים ממאדמא ומבורין שחרשו את אדמותיהם באזור יצהר

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרי מג"ב בכניסה לישיבת עוד יוסף חי ביצהר, ב-2014
שוטרי מג"ב בכניסה לישיבת עוד יוסף חי ביצהר, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

כוחות יס"מ ומג"ב פשטו הלילה (רביעי) על ישיבת עוד יוסף חי ביצהר ועצרה שניים מתלמידיה. האחד, קטין כבן 14, נעצר בחשד למעורבות בפגיעה ברכוש באירועי פינוי מאחז עמונה והשני נעצר בחשד לתקיפת שוטר במהלך הפשיטה. הישיבה נחשבת לאחת מהישיבות הקיצוניות בגדה המערבית ושבה בין השאר נכתבו ספרי "תורת המלך".

בחודש שעבר, בפינוי המאחז, יידו מספר צעירים אבנים אל עבר כוחות הביטחון, לאחר מכן התבצרו צעירים בבתים. אלימות נרשמה בעיקר במהלך ההתבצרות בבית הכנסת במאחז, שהיה אחרון המבנים להתפנות, כשהצעירים שהתבצרו בו התעמתו עם כוחות הביטחון במשך שעות. הקטין שנעצר נלקח לחקירה ביחידה המרחבית ש"י. 

הלילה, בפשיטה על הישיבה, תלמידים יידו אבנים על כוחות המשטרה ועל מג״ב, שאבטחו את המעצרים. לפי המשטרה, לאחר מכן הם החלו לחסום את כלי הרכב של השוטרים. אחד מהצעירים שהיו במקום - בגיר - תקף שוטר יס"מ, ונעצר בגין תקיפת שוטר, לפי המשטרה. הוא נלקח לחקירה בתחנת שומרון. 

לפי ארגון הימין "חוננו", נער נוסף קיבל צו הרחקה לשלושה חודשים מהגדה המערבית. הארגון, המעניק סיוע משפטי לעצורים, מסר כי הם שוחררו בתום חקירתם בתנאים מגבילים. "אנו מגנים בחומרה פשיטות משטרה על מוסדות חינוך באישון לילה", נמסר מהארגון. "לא מדובר בפשיטה בגין תיקים חמורים ועושה רושם שבמשטרה מתייחסים למוסדות חינוך במגזר היהודי בגסות שהיא לא מעיזה להתייחס כלפי ילדים ערבים". 

מישיבת עוד יוסף חי נמסר כי "המחלקה היהודית בשב״כ ממשיכה להתאמץ להפוך בחורים טובים ואיכותיים למנוכרים לממסד, ולגרום להם להבין שהממסד הקיים רודף אותם רק בגלל המראה שלהם והאמונה שלהם".

בתוך כך, מתנחלים תקפו הבוקר פלסטינים מהכפרים מאדמא ובורין בזמן שחרשו את אדמותיהם באזור יצהר, בצפון הגדה המערבית. החריש, שתואם מראש ולווה על ידי כוחות הביטחון כנדרש, הופסק על ידי הצבא עקב ניסיון התקיפה. לפי דובר צה״ל, הוא צפוי להתחדש בהמשך לאחר בירור התקרית.

פלסטינים שהיו במקום סיפרו כי המתנחלים התקדמו אל עבר הפלסטינים, בעודם רעולי פנים, ויידו לעברם אבנים. האירוע המדובר הסתיים ללא נפגעים לאחר שכוחות צה"ל הפרידו בין הצדדים. לפי צה"ל, עד כה איש לא נעצר בעקבות התקרית. 

זכריה סדה, תחקירן השטח של ארגון רבנים לזכויות אדם, אמר ל״הארץ״ כי כוחות הביטחון הבטיחו לחדש את החריש בהקדם. לדבריו, ״הפלסטינים נכנסו בתיאום מלא עם הצבא, ואז ירדו מתנחלים והחלו לתקוף את החקלאים". 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ