צעיר ישראלי נעצר בחשד שהפיץ דיווחי שווא על פצצות במרכזים יהודיים בעולם

בן 19 מהדרום חשוד כי שלח מאות התרעות שהגיעו בחודשים האחרונים למוסדות בארה"ב, אירופה, אוסטרליה וישראל. כשנעצר ניסה לחטוף נשק משוטרת. מעצרו הוארך בשבוע

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז יהודי בלואיוויל, קנטאקי, שפונה לאחר שהתקבל בו איום על פצצה, החודש
מרכז יהודי בלואיוויל, קנטאקי, שפונה לאחר שהתקבל בו איום על פצצה, החודשצילום: BRYAN WOOLSTON/רויטרס

צעיר תושב הדרום נעצר היום (חמישי) בחשד שעמד מאחורי סדרה של דיווחי שווא על פצצות וכוונת פגיעה במוסדות יהודיים בעולם ובישראל. יחידת הסייבר של להב 433  עצרה את החשוד, בן 19, בעקבות מידע שהגיע מה-FBI ורשויות אכיפה נוספות בעולם. בביתו נתפסו מחשבים ואמצעים שאפשרו לו לבצע את המעשים באופן שיקשה על המשטרה לאתרו. המשטרה לא יודעת מה היו המניעים של הצעיר. מעצרו של החשוד הוארך בשבעה ימים. 

המשטרה חושדת שהצעיר עומד מאחורי עשרות דיווחים על פצצות שהגיעו בחודשים האחרונים למוסדות יהודיים בארצות הברית, ובהם ההתרעות שהגיעו ל-16 מרכזים יהודיים בתשע מדינות בארצות הברית בתחילת חודש ינואר. מדובר בחשוד המרכזי בפרשה הנחקרת בשנתיים האחרונות, שמיוחסים לו מאות אירועים מעין אלה. החשוד הובא בפני השופט עמית מיכליס, בבית משפט השלום בראשון לציון להארכת מעצרו.

בניין הקהילה היהודית במנהטן תחת אבטחה, החודשצילום: גיל כהן מגן

במהלך הדיון עלה כי בזמן שנעצר, החשוד חטף את הנשק של אחת השוטרות שנכנסה לביתו וככל הנראה ניסה לפגוע בעצמו. בעקבות המקרה, דרש השופט לפקח עליו במשך 24 שעות בתא המעצר. "מייחסים לו שיחות איום למוסדות שונים בעולם במשך שנתיים שלוש", אמר השופט. "יש מאות אירועים. מדובר באירועים במדינות שונות בעולם ובארץ. היו לו שיחות בקניונים, שדות תעופה ומוסדות יהודיים במגוון רב של מקרים. החקירה מתנהלת שנתיים והמשטרה הגיעה אליו בתקופה האחרונה - זו הסיבה שהוא נעצר רק היום".

בביתו נתפסו חמישה מחשבים, כרטיסי רשת והרבה אמצעים שסייעו לו לפעול. הוא הפעיל אנטנות במטרה לאפשר לו לבצע את המעשים על רשתות של אזרחים אחרים. במהלך החקירה, המשטרה הגיעה לכמה אזרחים שנעשה שימוש ברשתות שלהם. בשעה זו, החשוד לא משתף פעולה עם החקירה ומסרב לחתום על טופס ויתור כדי לאפשר חיפוש במחשבים שלו. בנוסף, חשבון ביטקוין (מטבע אינטרנטי) נמצא במחשביו ונבדק חשד כי הוא קיבל כסף עבור חלק מהמעשים. 

המשטרה גם סבורה שהחשוד עומד מאחורי ההודעה על פצצה במטוס של חברת דלתא בסוף חודש ינואר - דיווח שהביא את החברה להפסיק את הטיסות וגרם להנחתת המטוס אחרי שכבר היה באוויר. ה-FBI החלו בחקירת האיומים בארה"ב, וגילו כי מקור ההודעות היה מישראל. הבולשת הפדרלית העבירה את המידע למשטרה, ולאחר חקירה הגיעו השוטרים אל החשוד בביתו שבדרום. המשטרה חושדת כי הצעיר פעל גם בישראל, ושהתקשר לפני מספר שבועות לבתי ספר בארץ ודיווח על פצצות. המקרים בישראל סייעו לקשור את מעשיו גם למקרים בחו"ל. כשהתקשר לבתי הספר בארץ השתמש בתוכנת שינוי קול, ובשיחות הוא נשמע מדבר במבטא אמריקאי. 

הסנגורית גלית בש המייצגת את החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית אמרה כי הוא "סובל מבעיה רפואית שמקשה עליו להבין דברים ומשפיעה על המעשים שלו וההחלטות שלו". לדבריה, "אדם במצבו של החשוד חייב להיחקר בתנאים שונים. היו לו חיים לא שיגרתיים, הוא לא למד מעולם בבית הספר, הוא קיבל חינוך ביתי וגם לא גוייס לצבא בשל מצבו".

החשוד הוא בעל אזרחות ישראלית ואמריקאית שמתגורר בישראל שנים רבות. הצבא סירב לגייסו לאחר שלא נמצא מתאים לשירות. לחשוד מיוחסים גם איומי שווא במדינות באירופה, בניו זילנד ובאוסטרליה. המשטרה בניו זילנד קיבלה בשנה שעברה התרעה על פצצה במוסד יהודי, זיהתה כי היא נשלחה מכתובת IP בישראל - והעבירה את המידע למשטרה. גם באוסטרליה גילו כי מקור הדיווח היה בישראל. במשטרה התקשו להגיע לחשוד, אולם המספר הגבוה של הדיווחים הכוזבים בארה"ב סייעו לאתרו.

בתחילת החודש נעצר תושב מיזורי בחשד למעורבות באיומים נגד מרכזים יהודיים בארה"ב. ה-FBI הודיעו כי הוא שלח לפחות שמונה איומים על מוסדות, ועשה זאת בשמה של חברתו לשעבר במטרה להפלילה.

בחודשים האחרונים התקבלו יותר מ-100 איומים על מוסדות יהודים בארה"ב. המשטרה לא מייחסת את כולם לחשוד, וחקירת ה-FBI לאיתור חשודים נוספים עדיין נמשכת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ