פרוטוקול הוועדה למינוי שופטים: נאור ביקשה שהמינויים לעליון לא יוצגו כניצחון לאחד הצדדים

מפרוטקול הישיבה בה נבחרו שופטי העליון החדשים מופיעה בקשה מפורשת של הנשיאה בנושא. שקד אמרה לאחר הבחירה כי "ההגאים של ספינת הדגל המשפטית שלנו שינו הלילה את כיוונם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר כחלון, שרת המשפטים שקד ונשיאת העליון נאור בישיבת הוועדה למינוי שופטים, בפברואר
שר האוצר כחלון, שרת המשפטים שקד ונשיאת העליון נאור בישיבת הוועדה למינוי שופטים, בפברוארצילום: אמיל סלמן

מפרוטקול ישיבת הוועדה לבחירת שופטים מתברר כי טרם פרסום ההודעה מטעם הוועדה, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ביקשה לא להציג את זהות השופטים שנבחרו כניצחון לאחד הצדדים. לפי פרוטוקול הדיון שפורסם אמש (רביעי), נאור אמרה "כולנו עשינו ויתורים, אני מבקשת לא למצוא מחר בעיתונות ניצחון למחנה א' או ב'". נאור הוסיפה כי "התנהל שיג ושיח וכל אחד מחברי הועדה עשה ויתורים".

לאחר מכן אמרה נאור "אני מציעה שנוציא הודעה משותפת כוועדה בה אנו מברכים את השופטים שנבחרו ומאחלים להם ברכה והצלחה, שלא יהיה בבוקר מי שהשמיץ אותנו בגזענות, אני שומעת ורואה את כל קטעי הרדיו והעיתונות". ארבעת השופטים החדשים שמונו לבית המשפט העליון הם דוד מינץ, יעל וילנר, יוסף אלרון וג'ורג' קרא.

למרות בקשתה של נאור, בהודעה מטעם הוועדה עם תום הישיבה אמרה שרת המשפטים איילת שקד כי "היום עשינו היסטוריה, מינויי השופטים הערב מביאים לידי ביטוי את הגיוון האנושי והמשפטי שכל כך נדרש לנו כחברה ושהיה כל כך חסר עד היום בערכאה המשפטית הגבוהה". עוד אמרה שקד כי "ההגאים של ספינת הדגל המשפטית שלנו שינו הלילה את כיוונם".

לכך צורף ציטוט קצר של נשיאת העליון, שהסתפקה בברכה "לכל המועמדים אשר נבחרו היום לכהונת שופטים בבית המשפט העליון", והוסיפה: "נקבל את כולכם בברכה". השופטים אלרון, מינץ ווילנר מזוהים כשמרנים בתפיסתם. מינץ ווילנר מזוהים גם כדתיים לאומיים. בעוד שווילנר היתה מועמדת פשרה המקובלת גם על השופטים וגם על שרת המשפטית איילת שקד והציר הפוליטי, מועמדותו של אלרון עוררה התנגדות חריפה מצד שופטי העליון, ומינץ מזוהה כמועמד מובהק מטעמה של שרת המשפטים.

עוד עלה מהפרוטקול כי בפתח הדיונים אמר השופט סלים ג'ובראן "חשבתי להציע הצעה שהמדינה תעשה היסטוריה, כפי שעשתה כאשר מינתה אותי, ותמנה שני שופטים ערבים ושתי נשים, זה יוסיף כבוד לבית המשפט העליון". נשיאת העליון השיבה כי הרעיון ראוי, אך אינו בר ביצוע. לאחר שסיימו להציג את המועמדים ציין השופט אליקים רובינשטיין כי לפחות מחצית מהם ראויים לכהונה ונאור השיבה: "אני מצטרפת לדברים, יש הרבה מועמדים טובים ולכן בגמישות המתחייבת לא חייבים להגיע לפיצוץ".

במהלך דיוני הוועדה עלתה גם שאלת משך כהונתם של המועמדים לשיפוט. השופט רובינשטיין אמר כי הוא סבור שלא צריך למנות אנשים שיש להם אופק כהונה בבית המשפט העליון של יותר מ-15 שנים. "בית המשפט בעומס המיוחד שלנו הוא מקום מתיש מאוד מזה והוא בעל כוח רב מטבע הדברים מזה" אמר רובינשטיין, והוסיף, "לדעתי שופט שיכהן 15 שנה, מקבילה בפועל של ארבע כנסות במדינת ישראל – די בכך".

רובינשטיין אמר עוד כי "גם נחוץ דם צעיר ולא צריך למנות נשיא ל-22 שנה מראש. זו מדיניות ראויה לטעמי גם אם הדבר לא כתוב בחוק", וסיכם "לדעתי נכון מאוד לא למנות אנשים שישבו בבית המשפט העליון במשך כל כך הרבה שנים". הנשיאה נאור השיבה לו כי "היו אנשים שכיהנו בעבר תקופות ארוכות וביניהם פרופ' אהרן ברק, שאם היה מכהן גם היום כנשיא הייתי שמחה".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) התייחס גם הוא להגבלת שנות הכהונה של שופט ולהצעת החוק שהוגשה בנושא, באומרו "הצעת חוק שהוגשה למזכירות לפיה אדם שימונה לבית המשפט העליון יכהן בו מינימום שבע שנים ומקסימום 12 שנים. כאשר ממנים אנשים צעירים, טובים וראויים שיש להם אופק כהונה ארוך יותר, הם יפרשו מהמערכת לאחר 12 שנות כהונה. תקופה של שבע שנים מינימום היא תקופה בריאה".

הנשיאה נאור השיבה לו "לשיטתך אם מחילים את זה על שופטים מכהנים אני צריכה ללכת הביתה כבר מחר". אילטוב אמר בתגובה כי " זה לא חוק רטרואקטיבי ולא קשור לשופטים המכהנים או לוועדה הנוכחית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ