דמי הרצינות בעסקת השוחד |

נתניהו רצה שהבית היהודי תוחלש, מוזס אמר שהנושא טופל והתהדר בכתבה נגד בנט

רה"מ ומו"ל ידיעות אחרונות צפויים להיחקר עוד כמה פעמים ■ המשטרה תגבה עדויות בחו"ל, בין היתר משלדון אלדסון ■ ומה מלמדת המעורבות של מנדלבליט בתיק נגד ראש העיר אשקלון על פרשת 2000?

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

נסיבות המשבר הנוכחי בקואליציה, סביב עתידו של תאגיד השידור הציבורי, מזכירות את אלו של המשא ומתן החשוד כפלילי בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. המגעים אז התקיימו בצל משבר קואליציוני דומה, שנבע מתמיכתם של השרים יאיר לפיד וציפי לבני בחוק שנועד לחייב מכירה בתשלום של החינמון ישראל היום. כמה מכוכבי המשבר כעת גם הופיעו כאורחים לרגע בדו־שיח החשאי בין נתניהו ומוזס ערב הבחירות האחרונות. 

חקירת תיק 2000 תימשך עוד זמן ארוך למדי: נתניהו ומוזס צפויים להיחקר עוד כמה פעמים, והמשטרה מתכוונת לגבות בקרוב מעבר לים עדויות מכמה מהאנשים ששמותיהם הוזכרו בהקשר לפרשה, בהם בעלי ישראל היום שלדון אלדסון ואילי הון שנתניהו ניסה לפי החשד לשכנע לרכוש חלק מידיעות אחרונות. גם חקירת תיק 1000, שבמרכזו החשד שנתניהו קיבל מבעלי הון טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים, צפויה להימשך עוד שבועות ארוכים.

מימין: כחלון, נתניהו ובנט במליאה, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

מוזס רצה מאוד בחוק ישראל היום, שאם היה מאושר היה עשוי להשיב לקבוצת התקשורת שבבעלותו את מעמד הבכורה שלה בשוק, ונתניהו התחייב בפניו להטיל את כל כובד משקלו כדי להעביר אותו. לשם כך היה המו"ל מוכן לשלם מחירים עצומים: הוא הבטיח לנתניהו לפעול כדי שיישאר ראש הממשלה כמה זמן שירצה, והציע לו ללהק בקבוצת ידיעות אחרונות עיתונאים מטעמו באופן מיידי. ל"הארץ" נודע כי מדברי מוזס השתמע גם כי יהיה מוכן לספק לנתניהו שירות נוסף: פגיעה בתדמיתם של יריבים פוליטיים, בהם נפתלי בנט.

באחת השיחות בין השניים אמר נתניהו למוזס כי היה מעוניין שמפלגת הבית היהודי בראשות בנט תישאר לאחר הבחירות קטנה ככל האפשר. הוא קבל בפני המו"ל על כך שהוא מגונן על בנט ועל ראש מפלגת כולנו, משה כחלון, ועוטף אותם בצמר גפן. מוזס הבין כנראה מה מבקש ממנו ראש הממשלה, ובאחת הפגישות הבאות ביניהם הודיע לו שנושא בנט טופל - כלומר, שראש הבית היהודי איבד את חומת ההגנה שנתניהו היה סבור שמוזס מעניק לו.

באותה שיחה הציג מוזס לנתניהו מחווה עיתונאית: כתבה בכלי התקשורת בבעלותו, שבה תקפו את בנט. לפי כל הסימנים, הכתבה שאליה התייחס המו"ל היא זו שפורסמה ב-7 בדצמבר 2014, יום לפני פיזור הכנסת הקודמת. באותו יום הופיעה בכותרת הראשית של אתר ynet ידיעה שלפיה בנט, בשבתו כשר הכלכלה, התחייב לבנות 700 מעונות יום לגיל הרך, בעוד שבפועל נבנו רק 39 מעונות. "הצהרות לחוד - ומעשים לחוד", נכתב בפתח הידיעה. בנט זעם על הפרסום ומיהר להגיב בפוסט חריף בעמוד הפייסבוק שלו. "אתר ynet יורים בי כרגע כדור שקר בראש", האשים והוסיף: "בתקופה הקרובה תצפו למתקפת עליהום תקשורתית על הבית היהודי בכלל ועליי בפרט". 

הכתבה ב-Ynet שתקפה את בנט

עד אז נחשב בנט לאחד האישים הפוליטיים שזוכים לסיקור חיובי עקבי בקבוצת ידיעות אחרונות. המתחרה ישראל היום אף הגדיר אותו חייל של מוזס, על רקע תמיכתם של חברי הבית היהודי בחוק שבקידומו דנו נתניהו ומוזס. "ידיעות אחרונות מקדם את בנט ומחניף לו בכותרות. בנט, מצדו, מקדם את החוק שמטרתו לסגור את ישראל היום", האשים החינמון במארס 2014. יושבת ראש הסיעה של בנט, איילת שקד, אמנם חתמה על הצעת החוק שנועדה להחליש את ישראל היום, אך השניים נעדרו מההצבעה שבה עבר בקריאה טרומית ושהוזכרה כגורם מרכזי להחלטת נתניהו להקדים את הבחירות.


בינתיים, ראש הממשלה ומו"ל ידיעות אחרונות הציגו גרסאות דומות בנוגע לעסקה שניסו לרקום. לפי מקורבים לצדדים, השניים טענו ששיטו זה בזה ושלא התכוונו לממש את ההבטחות ההדדיות ומרחיקות הלכת שפיזרו בשיחות ביניהם. הגרסה הזו עלולה לעמוד בסתירה לעובדה שהשניים נפגשו כמה פעמים לשעות רבות, ירדו לפרטי הפרטים של העסקה והביעו רצון הדדי לקבל זה מזה את התמורה המובטחת.  

השאלה המשפטית המרכזית בתיק 2000 היא אם סיקור חיובי קבוע לפוליטיקאי או הבטחה לסיקור כזה, בתמורה למחווה שלטונית, הוא בגדר שוחד או הצעת שוחד. תשובה אפשרית לשאלה הזו ניתנה באחרונה בכתב האישום שהגישה פרקליטות המדינה נגד ראש העיר אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני, על לקיחת שוחד מאיש העסקים יואל דוידי. בין היתר, נטען בכתב האישום כי במסגרת יחסי התן וקח שקיים עם ראש העיר רכש דוידי את המקומון קול אשקלון, ודאג ששמעוני יזכה בו לסיקור תומך ואוהד. דוידי רכש גם את אתר האינטרנט אשקלון 10, שנהג למתוח ביקורת נוקבת על ראש העיר, ומיד השבית את פעילותו.

פרט מסקרן בקשר לכתב האישום נגד שמעוני נוגע למעורבותו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. את האור הירוק להגשת כתב האישום נתן מנדלבליט עצמו, אף שרק במקרים נדירים נדרש היועץ המשפטי לממשלה לכתבי אישום נגד ראשי רשויות, ודאי בסדר גודל בינוני. ל"הארץ" נודע כי טרם מתן האישור התמקד מנדלבליט בחלקים שנגעו למשולש הון-שלטון-עיתון, גרסת אשקלון. 

מטעמו של נתניהו נמסר בתגובה: "שוב אנו נתקלים בהדלפות מגמתיות שמסלפות את התמונה הכוללת כדי לפגוע בראש הממשלה נתניהו וכדי להפעיל לחץ פסול על הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. מטבע הדברים איננו יכולים להתייחס לפרטים ספציפיים, אבל אנו חוזרים ואומרים - לא יהיה כלום כי אין כלום".

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג, המייצגות את נוני מוזס, מסרו בתגובה: "אנו מנועים מלהתייחס לדברים שיכולים להשתמע כקשורים לחקירה, ולפיכך לא נגיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ