כ-20% מטפסי ההתפקדות למפלגת העבודה פיקטיביים או שחסרים בהם פרטים

תלונות על המפקד שערך עמיר פרץ בחודשים האחרונים הביאו להקמת צוות בדיקה שגילה בעיות בטפסים של כ-11 אלף מתפקדים. לפי הבדיקה ל-3,000 מהם אין טלפון נייד או קווי ולא דואר אלקטרוני

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ, לפני כארבעה חודשים. יצטרך לפתוח במבצע לוגיסטי לעדכון פרטי מתפקדים
חיים לוינסון
חיים לוינסון

צוות שמינה מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, מצא כי 11 אלף מבין 58 אלף החברים במפלגה (קרוב ל–20%) רשומים בה ללא פרטים אישיים או עם כאלה שהתבררו כפיקטיביים. גילוי זה, הנוגע לכמעט 20% מהחברים הרשומים, מעלה שאלות על כשירות המפקד שנערך.

הצוות, שהחל את עבודתו לפני כחודש, הוקם בעקבות תלונות שהתקבלו במפלגה על כך שבמפקד שערך בחודשים האחרונים אחד המועמדים לראשותה, חבר הכנסת עמיר פרץ, היו כ-2,000 רשומות עם מספרי טלפונים סלולריים של עוזריו, או עם כתובות דואר אלקטרוני פיקטיביות.

כבר בחודש שעבר דווח ב"הארץ" כי במושב הקטן ברוש אשר בנגב - מקום מגוריו של נהגו של פרץ, גיא חדידה - התפקדו דרכו 99 איש לעבודה (מבין 439 תושבים, כולל ילדים). עיון בפרטי אותם מתפקדים גילה כי מספרי הטלפון שנמסרו היו של עוזריו של פרץ ורוב כתובות המייל היו למעשה כתובת אחת זהה — ופיקטיבית. עוזריו של פרץ טענו אז כי הפקודים לא רצו שיטרידו אותם, ולכן ביקשו למסור מספר טלפון אחר.

בצוות הבדיקה לקחו חלק היועץ המשפטי של המפלגה, אב בית הדין ומבקר הפנים. מראש הם קבעו כי כתובת דואר אלקטרוני או מספר טלפון המשותף לעד שלושה אנשים לא ייחשבו כהתפקדות בעייתית, מאחר פעמים רבות אלה עשויים לשקף התפקדות משפחתית. ואולם ממצאי הבדיקה הראו כי ל–3,000 פקודים אין לא טלפון נייד, לא דואר אלקטרוני ואף לא טלפון קווי, ועל כן לא ניתן ליצור עמם קשר. כמו כן, ל–4,000 פקודים מספרי טלפון כפולים. למספר דומה יש גם כתובת דואר אלקטרוני כפולה. עוד גילתה הבדיקה כי ל–18 אלף מבין הפקודים אין כלל טלפון סלולרי ול–11 אלף אין דואר אלקטרוני.

"פרטי התקשרות אמתיים ונכונים של כל מתפקד מהווים אינדיקציה להליך התפקדות חופשי וכן מאפשר גם למפלגה, באמצעות אגף מפקד, לבדוק ולבחון בהתקשרות ישירה עם המתפקד כי אכן בחר להתפקד למפלגה", ציין הצוות במסקנותיו. "ניסיון 'לחצוץ' בין המתפקד לבין המפלגה באמצעות רישום לא נכון של פרטי המתפקד או רישום של אנשי 'קשר' באמצעותם התפקד המתפקד, מעלה חשש כי הליכי ההתפקדות נעשו שלא באופן ראוי".

הצוות המליץ כי כל המתפקדים יקבלו הודעה בדואר על כך שעליהם לעדכן אישית את פרטיהם בתוך שבעה ימים, אחרת יימחקו מספר הבוחרים ולא יוכלו להצביע בבחירות לראשות העבודה ביולי הקרוב. המלצות הצוות עשויות להתברר כבעייתיות עבור פרץ, שיצטרך לפתוח במבצע לוגיסטי מורכב לעדכון פרטיהם של אלפי מתפקדים בזמן קצר.

ממטה עמיר פרץ נמסר כי המטה מברך על דו"ח ועדת הבדיקה, וכי "המלצות ועדת הבדיקה ראויות ומקצועיות והתוצאות יוכיחו מעל לכל ספק כי פעילות מטה עמיר פרץ הינה ללא רבב. מעיון בתוצאות הבדיקה עולה כי אלו אינן נוגעות למטה עמיר פרץ, בלבד או בעיקר, אלא לעובדה רגילה ושגרתית ולפיה חלק מחברי מפלגת העבודה שהצטרפו אליה לאחרונה או בעבר, העדיפו שלא למסור מספר טלפון אישי נייד על מנת להימנע מהטרדות, או מסרו לחלופין מספר טלפון שישרת אותם מבלי להטריד אותם. בניגוד לכותרת הכתבה והרמז הבלתי ראוי המופיע בה, עובדה זו אינה רומזת או טוענת כי המיפקד הינו פיקטיבי או בלתי ראוי. להיפך, הוא מעיד על כוונה ונכונות רחבים להצטרף למפלגה ולהשפיע על הנהגתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ