שקד מעכבת את מינוי נשיאת העליון כדי לבחון מחדש את שיטת הסיניוריטי

השופטת אסתר חיות אמורה להתמנות לנשיאה בהתאם לשיטת הוותק, אך השרה סירבה לבקשת נאור להעלות את הנושא לסדר היום של הוועדה למינוי שופטים. גורם המעורה בוועדה: "העליון כמרקחה"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

שרת המשפטים איילת שקד שוקלת לבטל את שיטת ה"סיניוריטי", אשר אינה מעוגנת בחקיקה ולפיה השופט הוותיק ביותר בבית המשפט העליון מתמנה לנשיא. גורם המעורה בנעשה בוועדה למינוי שופטים אמר ל"הארץ" כי בעקבות הפרסומים, "בית המשפט העליון כמרקחה".

באוקטובר הקרוב תסיים את תפקידה הנשיאה הנוכחית של בית המשפט העליון מרים נאור כשהוועדה למינוי שופטים טרם קבעה מועד לאישור מינויה של מחליפתה – השופטת אסתר חיות, שאמורה להתמנות לפי שיטת ה"סיניוריטי". ב"ידיעות אחרונות" דווח כי שקד סירבה להעלות לסדר היום של הוועדה את מינויה של חיות בחודש יוני, למרות בקשה של נאור לאשר את המינוי מוקדם ולהתחיל בחפיפה.

שרת המשפטים איילת שקד בישיבת ממשלה, בדצמבר
שרת המשפטים איילת שקד בישיבת ממשלה, בדצמברצילום: יונתן זינדל / פלאש

שקד סבורה כי יש יתרונות וחסרונות לשיטה, וכעת בוחנת אותה כשהדיון בעניין צפוי להיקבע ליולי או אוגוסט. גורם המעורה בנעשה בוועדה למינוי שופטים אמר ל"הארץ" כי "שקד שוקלת את עמדתה וצעדיה ויש לה מחשבות האם 'הסיניוריטי' זה הדבר הנכון. יש טיעונים לכאן ולשם והיא לא סגורה על עצמה". לדבריו, שקד טוענת כי מוקדם לאשר את המינוי של חיות וכי אפשר להמתין עמו.

הגורם הוסיף כי בנושא זה "בית המשפט העליון כמרקחה". לדבריו, השופטים חוששים מצעדיה של שקד כיוון שלשם מינוי נשיא נדרש רוב רגיל של חמישה מתוך תשעת חברי הוועדה, ועל כן למרות התנגדותם ניתן להשלים מהלך בסוגיה ללא תמיכתם. בוועדה למינוי שופטים חברים שרת המשפטים איילת שקד, שר האוצר משה כחלון, נציגי הכנסת ח"כ נורית קורן (הליכוד) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שני נציגי לשכת עורכי הדין אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי, והשופטים נאור, סלים ג'ובראן ואליקים רובינשטיין.

הנשיאה נאור תומכת בשיטה והביעה עמדה זו גם בראיון שהעניקה לביטאון לשכת עורכי הדין: "זו השיטה הנכונה ואין לשנותה", אמרה הנשיאה והוסיפה: "קחו את המערכת שלנו ותשוו אותה למה שקורה במערכות אחרות, מבלי לנקוב בשמות. תראו כמה אצלנו אין מחנאות, אין חשבונאות, אלא שיטה שכולם יודעים איך היא עובדת, ואז יש שקט. זה הדבר החשוב בעיניי. אם אדם מתמנה לעליון, נקודת המוצא צריכה להיות שהוא יכול, אם מגיע זמנו, לכהן גם כנשיא המוסד".

גורם בוועדה אמר כי "מצד אחד השיטה נותנת יציבות וודאות, כיוון שיודעים מראש מי הולך להיות נשיא ואף שופט לא צריך להתקרנף אל מול הפוליטיקאים או לתת פסיקות שיתמכו במינוי שלו. אבל מצד שני נמצאים במצב שכשממנים מישהו לעליון כבר יודעים 15 שנים מראש שהוא יהיה נשיא, האם אפשר לדעת כבר אז שהוא מנהל טוב עם כישורים חברתייים וכישורי הנהגה? ומלבד זה, אם השיטה הזו קובעת אז בשביל מה יש ועדה סטטוטורית?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ