שרון פולבר

הוועדה לבחירת קאדים אישרה היום (ראשון) את מינויו של עבד אלחכים סמארה לתפקיד נשיא בית הדין השרעי לערעורים. ההחלטה התקבלה על אף שעתירה נגד המינוי עדיין תלויה ועומדת. העתירה מתבססת בין היתר על תלונה שהוגשה נגד סמארה לנציבות התלונות על שופטים ונמצאה מוצדקת. 

התלונה נגד סמארה הוגשה לאחר שהודיע על "נבצרות" בטענה כי שהה בחו"ל, אך חתם בכל זאת על פסק דין שניתן בהרכב של שלושה קאדים. סמארה למעשה שהה בארץ באותה העת, ועל כן לא יכול היה לחתום על פסק הדין ולהכריז על נבצרות - המוגדרת כמצב בו דיין נפטר, חולה או שוהה מחוץ לגבולות הארץ.

נציב התלונות על השופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין, מצא את התלונה מוצדקת וכתב כי מצא קושי בהסבריו של סמארה לפיהם מדובר בטעות בהיסח הדעת. "כשהוא נשאל על כך מפורשות על ידי קאדי אחר בהרכב, כחודשיים לאחר מתן ההחלטה על ידי הדיינים, מסר הקאדי נשוא התלונה מידע שגוי", כתב ריבלין בהחלטתו והוסיף: "אפילו אם אניח כי הקאדי מסר תחילה מידע שגוי בתום לב והיסח הדעת – כגרסתו – הרי מחדלו המתמשך בבדיקת העובדה העומדת ביסוד החלטת בית הדין מעורר קושי בכל הנוגע לגרסתו, ומכל מקום, אין ספק כי מחדלו זה מבטא חוסר אחריות. מחדל זה הביא, כאמור, לכתיבת החלטה שגויה ולהטעיה של דיינים אחרים בבית הדין". עם זאת, ריבלין לא עשה שימוש בסמכותו כדי להמליץ על הגשת קובלנה משמעתית לבית הדין המשמעתי לשופטים או להורות על סיום כהונתו של סמארה.

בעקבות המקרה הגיש עורך הדין ואאל חוסרי עתירה נגד המינוי. בתשובת המדינה לעתירה נכתב כי "שרת המשפטים בחנה בעיון את החלטת הנציב ואת משמעויותיה. כן הוצגו בפני השרה עמדת היועץ המשפטי לממשלה והיועצת המשפטית למשרד המשפטים זאת לאחר שהתקיימו מספר ישיבות פנימיות בעניין. השרה הגיעה למסקנה שגם שהמקרה מושא התלונה שנמצאה מוצדקת חמור הוא, מולו מונחים על כפות המאזניים שיקולים כבדי משקל התומכים במינוי, ובהם הוותק והניסיון שלו, מעמדו המשפטי, הדתי והציבורי הנכבד, התנהלותו והישגיו".

בסביבתה של שקד סיפרו כי היא נועדה עמו בטרם מינויו עקב התלונה והוא הביע חרטה על התנהלותו והודה בטעות ועל כן היא לא מצאה כי די בכך כדי למנוע את המשך קידום מועמדותו לתפקיד. עוד נודע ל"הארץ" כי אחת הסיבות ששקד ביקשה לקדם את מינויו היא שבכוונתה להוביל יחד איתו למינוי ראשון של קאדית אשה שתיכנס לתפקיד כבר בסוף חודש אפריל. 

סמארה מכהן כקאדי בבתי הדין השרעיים החל משנת 2001, ומ-2009 מכהן כקאדי בבית הדין השרעי לערעורים. בין השנים 2009-2011 כיהן בתפקיד מנהל בתי הדין השרעיים, והחל מחודש מאי האחרון הוא מכהן כנשיא בפועל של בית הדין עקב יציאה לשבתון ואז לפנסיה של קודמו. בהודעה מטעמה של השרה נכתב היום כי "הקאדי סמארה מקובל בציבור המוסלמי והינו סמכות דתית ידועה ומכובדת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ