ריבלין דחה את בקשת החנינה של אולמרט

בנימוקי הדחייה כתב ריבלין כי נסיבותיו הייחודיות של אולמרט ו"נפילתו מאיגרא רמא לבירא עמיקתא" כבר הובאו בפני בית המשפט, אך ציין כי אם ינוכה שליש ממאסרו ישקול לבטל את ההגבלות שיוטלו עליו לאחר מכן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולמרט בעת מתן גזר דינו
אולמרט בעת מתן גזר דינוצילום: אוהד צויגנברג

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החליט היום (שני) לדחות את בקשת החנינה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.  הנשיא כתב בנימוקי הדחייה כי נסיבותיו הייחודיות של אולמרט אשר הובאו בבקשת החנינה, ובכללן נפילתו "מאיגרא רמא לבירא עמיקתא וזכויותיו כמי שכיהן בתפקידים הרמים ביותר בישראל" - עמדו לנגד עיני בית המשפט בטרם נגזר דינו.

עוד הוסיף ריבלין כי סמכות החנינה של נשיא המדינה איננה ערכאת ערעור על בית המשפט ולפיכך, לא נמצא מקום להיעתר לבקשה לחנינה בדרך של שחרור לאלתר ממאסר. עם זאת ציין הנשיא כי אולמרט צפוי לעמוד בפני ועדת השחרורים, אשר תדון בבקשתו לשחררו לאחר שני שליש מתקופת מאסרו.

אם תתקבל בקשתו לשחרור בתום שני שליש מתקופת מאסרו, ציין ריבלין כי ישקול בחיוב לבטל לאולמרט את מעמד "אסיר משוחרר ברישיון", המלווה אסירים בשליש שנוכה ממאסרם ומחיל עליהם הגבלות. ההגבלות משתנות מאסיר לאסיר. הנשיא לשעבר משה קצב, למשל, נדרש להיות במעצר בית בשעות הלילה, לקחת חלק בתוכניות שיקום ולהיות תחת מעקב בתקופת השליש שנותרה לו.  

עמדתו של ריבלין תואמת את עמדת מחלקת החנינות במשרד המשפטים שהמליצה שלא לקבל את בקשת אולמרט, ומנוגדת לעמדת שרת המשפטים איילת שקד, שציינה בפני הנשיא כי לדעתה יש להתחשב בתרומתו הייחודית של אולמרט לביטחון המדינה ולהתייחס לעובדה שהוא כבר ריצה תקופה משמעותית מהעונש שנגזר עליו.

ראש הממשלה לשעבר ריצה כבר 13 מתוך 27 חודשי המאסר שנגזרו עליו במסגרת הרשעותיו בפרשות טלנסקי, פרשת הזרע שהייתה אחת הפרשות בתיק הולילנד, והן בגין שיבוש הליכי משפט הולילנד. הוא יהיה רשאי לפנות לוועדת השחרורים בבקשה לקיצור שליש מעונשו כבר בעוד שלושה חודשים.

במקביל ועדת השחרורים אישרה את שחרורו המוקדם של איש העסקים אביגדור קלנר, ממורשעי פרשת הולילנד. קלנר הורשע בשתי עבירות של מתן שוחד למתווך ובעבירה אחת של הלבנת הון ונשלח ל-24 חודשי מאסר בפועל לאחר שערעורו לבית המשפט העליון התקבל חלקית. הוא שוחרר לאחר שריצה שני שליש ממאסרו. במסגרת תנאי שחרורו של קלנר הוא נדרש להמשיך בתכנית השיקום שערכה לו הרשות לשיקום האסיר, והן להתנדב פעמים בשבוע במשך תקופת השליש הנותרת במוקד הביטחון של המועצה האזורית כפר שמריהו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ